Reklama

Watykan

Watykan: dopuszczalne jest siłowe powstrzymanie fundamentalistów

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Pomimo, że rozwiązania problemów wielu państw zmagających się z fundamentalizmem nie można powierzyć jedynie działaniom militarnym, to „dopuszczalne jest powstrzymanie agresji na drodze działań wielostronnych i proporcjonalnego użycia siły” - stwierdził abp Paul Richard Gallagher. Sekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z Państwami udzielił wywiadu włoskiemu dziennikowi katolickiemu „Avvenire” w związku z coraz bardziej dramatyczną sytuacją na Bliskim Wschodzie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szef watykańskiej dyplomacji wyjaśnił stanowisko Stolicy Apostolskiej i podkreślił, że do powstrzymania tzw. Państwa Islamskiego właściwe wydaje się bezpośrednie zaangażowanie państw tego regionu.

Abp Gallagher zaznaczył, że w obliczu ogromnej tragedii humanitarnej obejmującej Syrię i Irak wspólnota międzynarodowa nie może pozostać bierna i obojętna. Wobec istniejących wyzwań trzeba poszukiwać istotnych źródeł problemów, dążąc do pokojowej przyszłości tego regionu, koncentrując się na dobru osoby i dobru wspólnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pytany o dopuszczalność interwencji militarnej, szef watykańskiej dyplomacji podkreślił, że żadnego konfliktu nie można rozwiązać odwołując się jedynie do argumentów siłowych, bowiem przemoc prowadzi jednie do zniszczenia. Pierwszym pilnym krokiem powinno być odłożenie broni, podjęcie dialogu i pogłębienie przyczyn konfliktu, które są następnie wykorzystywane przez ideologię fundamentalistyczną. Z drugiej strony dopuszczalne jest powstrzymanie niesprawiedliwego agresora, ale zawsze musi to się odbywać w zgodzie z prawem międzynarodowym.

Reklama

Abp Gallagher dodał, że obecnie nie można mówić o akcji militarnej jednego państwa jako reakcji na działania innego, ponieważ nowe formy terroryzmu są ponadnarodowe, odnoszą się do terytorium różnych państw. „Dopuszczalne jest powstrzymanie agresji poprzez działania wielostronne i proporcjonalne użycie siły” - stwierdził sekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z Państwami.

Jednocześnie wskazał, iż nad najlepszymi środkami prowadzącymi do tego celu powinna zastanowić się wspólnota międzynarodowa. „W konkretnym przypadku przemocy i nadużyć popełnionych przez tzw. «Państwo Islamskie» wydaje się właściwe, aby bezpośrednio zaangażowane były państwa regionu wraz z całą wspólnotą międzynarodową” - stwierdził abp Gallagher. Zaznaczył, że nie chodzi o ochronę takiej czy innej wspólnoty religijnej, czy jakiejś grupy etnicznej, ale o ochronę osób będących członkami jednej rodziny ludzkiej, których podstawowe prawa są systematycznie naruszane.

Zdaniem abp. Gallaghera w niedostatecznej mierze wykorzystywane są środki dyplomatyczne, zaś zjawisko terroryzmu jest wyzwaniem dla dyplomacji. Prawo międzynarodowe musi nadal dążyć do zyskania instrumentów prawnych, które byłyby zdolne do przezwyciężenia tej plagi.

Sekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z Państwami podkreślił też rolę, jaką w walce z fundamentalizmem powinni odegrać przywódcy muzułmańscy. Chodzi o krzewienie dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego oraz edukację na rzecz wzajemnego zrozumienia. „Nie wolno posługiwać się religią w celu uzasadnienia przemocy” - stwierdził.

Reklama

Abp Gallagher przypomniał, że niektóre z grup terrorystycznych, by uzasadnić swoje działania powołują się na islam. Stąd jasne, że przywódcy muzułmańscy mają istotną rolę w zanegowaniu i jednoznacznym potępieniu roszczeń tzw. „Państwa Islamskiego” oraz okrucieństw popełnianych wyłącznie z powodu przynależności religijnej. Dodał, że pojawiały się wyrazy solidarności ze strony niektórych przywódców muzułmańskich oraz polityków islamskich potępiających zbrodnie i wyrażających współczucie i solidarność z chrześcijanami oraz innymi grupami. Konieczne jest zatem wspólne potępienie zbrodni oraz zapewnienie, aby nie wykorzystywano religii jako pretekstu do ich usprawiedliwienia.

Szef watykańskiej dyplomacji zauważył, że istnieją państwa, które same wprawdzie nie interweniują, ale sprzedają broń terrorystom. „Tą delikatną i poważną sytuację musi podjąć wspólnota międzynarodową, która ma obowiązek dążenia do wyeliminowania tego niemoralnego i nieludzkiego procederu, nawet przy nałożeniu sankcji gospodarczych na państwa, które w nim uczestniczą” - powiedział abp Gallagher.

Dodał, że działania tzw. „Państwa Islamskiego” są również finansowane przez mniej lub bardziej wyraźne wsparcie polityczne oraz nielegalny handel ropą naftową, sprzedaż dzieł sztuki czy okup za uprowadzone osoby. Także w tym przypadku wspólnota międzynarodowa powinna działać szybciej i bardziej stanowczo – powiedział dziennikowi „L'Avvenire” sekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z Państwami.

Podziel się:

Oceń:

2015-04-21 11:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W sprawie drugiego ślubu Jacka Kurskiego

PAP

Niedawno w mediach pojawiła się informacja o ślubie kościelnym Pana Jacka Kurskiego. Chciałbym choć ogólnie odnieść się do niektórych zarzutów, które pojawiły się po tym fakcie, a do napisania tego artykułu skłoniły mnie rozmowy z ludźmi, którzy wyrażali swój niepokój, a także pewne prasowe tytuły, między innymi takie jak: „Być jak Jacek Kurski. Jak unieważnić ślub kościelny”.

Więcej ...

Biskup z Kijowa: to kolejna próba diabła, aby rozpocząć III wojnę światową

2025-02-23 08:58
Wojna na Ukrainie

PAP/EPA

Wojna na Ukrainie

Musimy być świadomi, że to nie jest zwykła wojna: to kolejna próba diabła, aby rozpocząć III wojnę światową – mówi w przededniu trzeciej rocznicy rozpoczęcia wojny na Ukrainie na dużą skalę biskup pomocniczy rzymskokatolickiej diecezji kijowsko-żytomierskiej Ołeksandr Jazłowiecki. Dodaje, że tylko ludzie modlitwy i pokoju mogą powstrzymać tę wojnę.

Więcej ...

Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło ukraińską rezolucję potępiającą rosyjską agresję

2025-02-24 19:18
Zgromadzenie Ogólne ONZ

PAP/EPA

Zgromadzenie Ogólne ONZ

Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło w poniedziałek ukraińską rezolucję, potępiającą rosyjską agresję. Zgromadzenie przyjęło także pierwotnie neutralną amerykańską rezolucję z poprawkami zaproponowanymi m.in. przez Polskę, w których wojnę nazwano rosyjską agresją.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wierzę, zaradź memu niedowiarstwu!

Wiara

Wierzę, zaradź memu niedowiarstwu!

W Środę Popielcową ruszy 11. edycja wielkopostnych...

Kościół

W Środę Popielcową ruszy 11. edycja wielkopostnych...

Watykan/ Kardynał Krajewski o stanie papieża: wiemy to,...

Franciszek

Watykan/ Kardynał Krajewski o stanie papieża: wiemy to,...

Nowenna do św. Kazimierza Królewicza

Wiara

Nowenna do św. Kazimierza Królewicza

Starogard Gdański: Skandal! Sędzia skazał matkę za to,...

Wiadomości

Starogard Gdański: Skandal! Sędzia skazał matkę za to,...

Dominikanie: Paweł M. wydalony z zakonu i ze stanu...

Kościół

Dominikanie: Paweł M. wydalony z zakonu i ze stanu...

Komunikat Watykanu: stan zdrowia papieża dalej jest...

Franciszek

Komunikat Watykanu: stan zdrowia papieża dalej jest...

Modlę się na leżąco. Czy to grzech?

Wiara

Modlę się na leżąco. Czy to grzech?

Afryka: Islamscy terroryści ścięli w kościele głowy 70...

Wiadomości

Afryka: Islamscy terroryści ścięli w kościele głowy 70...