Reklama

Niedziela Świdnicka

Chcą być przy Jezusie

Bp Adam nakłada znak błogosławieństwa – krzyż lektorski

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Adam nakłada znak błogosławieństwa – krzyż lektorski

– Jesteście jak apostołowie, ponieważ zostaliście przy Panu Jezusie – mówił bp Adam Bałabuch do setki młodzieńców, którym pobłogosławił do pełnienia kolejnych funkcji w zgromadzeniu liturgicznym.

Biskup pomocniczy diecezji w sobotę 24 kwietnia podczas Mszy św. sprawowanej w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Świdnicy udzielił uroczystego błogosławieństwa do pełnienia funkcji lektora w zgromadzeniu liturgicznym 80 dotychczasowym ministrantom oraz błogosławieństwo do pełnienia funkcji ceremoniarza 18 dotychczasowym lektorom.

Żyję tym, w co wierzę

Reklama

Jeszcze przed rozpoczęciem liturgii konferencję wygłosił ks. Tomasz Kula z Bielawy, podkreślając, że służąc przy ołtarzu trzeba być autentycznym: – Co to znaczy być autentycznym? Mam żyć tym, w co wierzę, czego słucham – mówił kapłan, podkreślając, aby to co na zewnątrz: zachowanie, mowa, gesty, ubiór, były spójne z tym, co jest w sercu. – Można pięknie czytać słowo Boże, służyć przy ołtarzu czy przygotować asystę w kościele. Można też wyjść po liturgii i pokazywać zupełnie co innego, w szkole, w rodzinie, wśród znajomych, że ja nie mam nic wspólnego z tym, co robię w kościele. Myślę, że to jest rażące i tak nie wolno postępować – przestrzegał kapłan, zachęcając do wysiłku bycia autentycznym i podtrzymywania relacji z Jezusem.

O co tak naprawdę chodzi?

W homilii bp Adam Bałabuch zwrócił się do kandydatów: – Wy jesteście jak apostołowie. Zostaliście przy Panu Jezusie. I może przyjdzie pokusa powiedzieć: „trudna jest ta mowa” może i ja odejdę, zostawię to, bo jestem niezrozumiany przez moich rówieśników, pójdę swoją drogą, bo świat jest taki atrakcyjny, wciąga. I wtedy odezwie się w sercu pytanie Jezusa: „czy i ty chcesz odejść?” I co wtedy powiesz? Czy będzie cię stać na odpowiedź, jaką udzielił Szymon Piotr: „Panie, do kogo pójdę, Ty jeden masz słowa życia wiecznego” – pytał biskup, który w dalszej części zachęcił, aby służący przy ołtarzu, trzymali się Pana Jezusa i Jego łaski. – Bo nie chodzi tylko oto, aby pięknie spełniać swoje funkcje lektora czy ceremoniarza, żeby wszystko zrobić zgodnie z przepisami, ale chodzi o moją wewnętrzną relację z Jezusem. Trzymajcie się razem jako wspólnota liturgiczna. Jesteście blisko świętych czynności, niech ta świętość Jezusa promieniuje także na was, a przez was na wasze domy i rówieśników – życzył bp Bałabuch.

Kursy i szkolenia

Nowi lektorzy ukończyli kursy w ramach szkoleń, które były koordynowane przez dekanalnych duszpasterzy Służby Liturgicznej. Pobłogosławieni do funkcji lektora przybyli z dekanatów: Międzylesie, Kudowa Zdrój, Wałbrzych Południe, Wałbrzych Północ, Świdnica Wschód, Świebodzice, Głuszyca, Piława Górna, Ząbkowice Południe, Bolków, Kłodzko, Dzierżoniów i Bielawa. Natomiast nowi ceremoniarze przez kilka miesięcy brali udział w zdalnych przygotowaniach, prowadzonych przez diecezjalnego duszpasterza Służby Liturgicznej, którego wspierali księża: ks. Łukasz Basisty, ks. Tomasz Kula i ks. Piotr Sipiorski.

2021-05-05 07:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jubileuszowi lektorzy

Łukasz Krzysztofka

>Archidiecezja warszawska ma dwustu nowych lektorów. Dołączyli do pięciu tys. absolwentów kursu lektorskiego, który odbywa się już od pięćdziesięciu lat

Więcej ...

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Więcej ...

Nowa Biała: Msza dziękczynna za tych, którzy pomogli pogorzelcom

2021-07-25 21:55

Karol Porwich/Niedziela

W parafii w Nowej Białej na Spiszu odprawiono w niedzielę Mszę św. za darczyńców, dzięki którym Caritas Archidiecezji Krakowskiej przekazała poszkodowanym w czerwcowym pożarze ponad 5 mln zł.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Znak obecności Pana

Wiara

Znak obecności Pana

Litania do św. Krzysztofa

Modlitwa

Litania do św. Krzysztofa

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Kościół

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...