Reklama

Niedziela Częstochowska

"Niedziela" w Ołomuńcu

Monika Książek

„Wartości chrześcijańskie powinny rządzić życiem współczesnego świata” – mówił w homilii 21 kwietnia ks. inf. Ireneusz Skubiś, honorowy redaktor naczelny tygodnika katolickiego „Niedziela” w katedrze św. Wacława w Ołomuńcu na Morawach. Ks. Skubiś przewodniczył Mszy św. dla blisko 800 pielgrzymów z diecezji rzeszowskiej oraz Nowego Jorku, którzy w ostatnich dniach pielgrzymowali m.in. do grobu św. Jana Pawła II w Rzymie. W niedzielę na Placu św. Piotra pozdrowił ich papież Franciszek.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszę św. z ks. Skubisiem koncelebrowało 20 kapłanów na czele z ks. Józefem Kulą, redaktorem odpowiedzialnym edycji rzeszowskiej „Niedzieli” i kierownikiem pielgrzymki oraz księża pracujący w redakcji tygodnika w Częstochowie: ks. Jacek Molka i ks. Mariusz Frukacz. Na Mszy św. byli również obecni pracownicy „Niedzieli” z Częstochowy.

„Ta Msza św. jest wielkim dziękczynieniem za dzieło „Niedzieli” i za osobę ks. inf. Ireneusza Skubisia. W tej starej katedrze ogarniamy także naszą modlitwą nową redaktor naczelną „Niedzieli” Lidię Dudkiewicz i cały zespół redakcyjny” – mówił na początku Mszy św. ks. Józef Kula. „To, że ludzie na ziemi rzeszowskiej mają głęboka wiarę to także zasługa „Niedzieli” – kontynuował redaktor rzeszowskiej edycji „Niedzieli”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii ks. inf. Ireneusz Skubiś odniósł się do prześladowania chrześcijan na Bliskim Wschodzie. - XXI wiek naznaczony jest prześladowaniem chrześcijan. Dlatego bolesne jest milczenie świata wobec tej tragedii – mówił ks. Skubiś i pytał: Co robi świat, gdy zabija się setki chrześcijan? Gdzie są politycy, także ci chrześcijańscy? Gdzie są ludzie odpowiedzialni za to wszystko, co dzieje się na Bliskim Wschodzie, w Libii i w Syrii? „Rzeź chrześcijan spotyka się z milczeniem. Jest na świecie grzech Kaina” – zauważył ks. Skubiś.

Honorowy redaktor naczelny „Niedzieli” podkreślił znaczenie świadectwa chrześcijańskiego dla współczesnego świata i wskazał na postaci św. Wacława i św. Jana Sarkandra, męczennika, którego nazwał „świadkiem tajemnicy spowiedzi”. - Chrześcijaństwo jest oparte na miłości i na świadectwie – dodał ks. Skubiś i przypomniał, że „chrzest przyszedł do Polski z tego miejsca, z Czech, a ta katedra to miejsce świadectwa, to katedra świadków”. „Potrzebne jest świadectwo życia i modlitwy. Potrzebny jest Dekalog i moralność ewangeliczna” – przypomniał kaznodzieja i podkreślił, że „Niedziela” zawsze była świadkiem Chrystusowego Kościoła. - Wiara musi być pogłębiona i budowana także w oparciu o treści prasy katolickiej - przypomniał ks. Skubiś.

Reklama

Honorowy redaktor naczelny „Niedzieli” odniósł się krytycznie do podpisania przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Konwencji o przeciwdziałaniu przemocy i zaapelował do pielgrzymów: „Potrzebujemy siły wewnętrznej. Musimy się uczyć Kościoła, tego, co mówi papież, co mówią biskupi. Trzymajmy się też przesłania św. Jana Pawła II. On nam zostawił wielkie dziedzictwo”. - Bardzo ważna jest w naszym życiu wierność Ewangelii i wierność Bogu - podkreślił ks. Skubiś i wspomniał: „Kiedyś kard. Stefan Wyszyński zwrócił się do mnie ze słowami: „Życzę ci wierności”. - Dzisiaj powtarzam te słowa: „Życzę wam wierności” – zakończył ks. Skubiś.

Pielgrzymi otrzymali 800 egzemplarzy „Niedzieli” oraz albumików poświęconych osobie św. Jana Pawła II.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Zobacz zdjęcia: "Niedziela" w Ołomuńcu

Podziel się:

Oceń:

2015-04-22 09:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Podhale: wyruszyła XIII Góralska Pielgrzymka Rowerowa z Giewontu na Hel

67 rowerzystów, w tym jedna siostra zakonna w habicie, wyruszyło 1 sierpnia na XIII Góralską Pielgrzymkę Rowerową z Giewontu na Hel. Uczestnicy do celu dotrą po 7 dniach, do pokonania mają 1000 km przez całą Polskę.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

2024-05-03 20:00

Mat. prasowy

Czy w oczach Maryi istnieją lepsze i gorsze życiorysy? Dlaczego warto Ją zaprosić we własny rodowód? I do jakiej właściwie rodziny Maryja wprowadza Jezusa? Zapraszamy na czwarty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że przy Maryi każda historia może zakończyć się świętością.

Więcej ...

Ks. Tadeo z Filipin: na pielgrzymce łagiewnickiej zobaczyłem nadzieję Kościoła

2024-05-05 14:58
Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

Małgorzata Pabis

Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

„Na pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia zobaczyłem młodych ludzi, rodziny z dziećmi, nadzieję Kościoła” - mówi ks. Tadeo Timada, filipiński duchowny ze Zgromadzenia Synów Miłości, który uczestniczył po raz pierwszy w bielsko-żywieckiej pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Przeszła ona po raz 12. z Bielska-Białej do krakowskich Łagiewnik w dniach od 30 kwietnia do 3 maja br. Wzięło w niej udział ponad 1200 osób.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...