Księża pokonali policjantów

Piłkarska Reprezentacja Księży pokonała po zaciętym meczu Reprezentację Polskiej Policji 5:4. Mecz został rozegrany 29 kwietnia na warszawskim Torwarze na zakończenie Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych w Polsce. Dochód z imprezy zostanie przeznaczony na cele charytatywne.

W pierwszych minutach przewagę uzyskali ubrani w żółte kostiumy księża. Dla nich też padł pierwszy gol, zdobyty w 5 minucie przez występującego gościnnie w reprezentacji księży wicemarszałka Sejmu Janusza Wojciechowskiego. Po stracie bramki stopniowo przewagę zaczęli uzyskiwać policjanci, którzy wyrównali w 18 minucie. Na 2 minuty przed przerwą gola zdobyli księża.
W drugiej części meczu księża zdobyli kolejne dwie bramki, doprowadzając na kwadrans przed zakończeniem spotkania do rezultatu 4:1. W końcówce meczu doszła do głosu przewaga fizyczna policjantów, choć księża twardo przeciwstawiali się ich atakom i "nie odpuszczali". Obronna taktyka żółtych zemściła się stratą 2 bramek. Na 10 minut przed końcem było 4:3. Obie drużyny nie zmieniły taktyki. Księża nadal bronili się na swojej połowie i kontratakowali. Szczególnie groźne akcje przeprowadzał ks. Krzysztof Ziółkowski, zdobywca 2 bramek dla księży. Po jego rajdzie i udanym strzale księża objeli prowadzenie 5: 3. W dramatycznej końcówce policjanci zdołali zmniejszyć rozmiary przegranej do jednej bramki, strzelając gola na 3 minuty przez końcem spotkania. Po zaciętym i wyrównanym meczu zwyciężyli lepsi taktycznie księża 5: 4.
Policjantów dopingowała zorganizowana grupa zajmująca narożny sektor Torwaru, natomiast księżom spontanicznie kibicowała licznie zgromadzona młodzież. Młodzież z parafii w Wołominie przygotowała olbrzymi transparent z napisem "Księża do boju Wołomin z wami", a po meczu wpadła na boisko i podrzucała do góry pracującego w ich mieście ks. Ziółkowskiego. W przerwie meczu odbyła się licytacja koszulki reprezentacji Polski, która została sprzedana za 1100 zł. Pieniądze te, a także dochód z biletów, zostanie przeznaczony na rzecz olimpiad specjalnych oraz Fundacji Krzysztofa Nowaka, byłego reprezentanta Polski w piłce nożnej, chorego na bardzo rzadką i groźną chorobę.
Piłkarska Reprezentacja Księży istnieje od 14 lat, w jej składzie grają kapłani z diecezji: warszawskiej, warszawsko-praskiej, łowickiej i siedleckiej oraz salezjanie. Pierwszy oficjalny mecz księża rozegrali w 1989 r. z reprezentacją dziennikarzy na stadionie Legii w Warszawie. Spektakularnym sukcesem polskich księży było zwycięstwo aż 8:1 nad reprezentacją Gwardii Szwajcarskiej podczas Jubileuszu Sportowców w Rzymie. Księża-piłkarze tworzą też w swoich parafiach dziecięco-młodzieżowe kluby sportowe oraz pracują w duszpasterstwie sportowców.

2003-12-31 00:00

O komiksach Juliusza Woźnego w szkole

2024-04-29 22:29
Juliusz Woźny w SP nr 17 we Wrocławiu

Marzena Cyfert

Uczniowie starszych klas SP nr 17 we Wrocławiu gościli Juliusza Woźnego, wrocławskiego historyka i autora komiksów. Usłyszeli o Edycie Stein, wrocławskich miejscach z nią związanych, ale też o pracy nad komiksami.

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego

2024-04-29 14:07

Graziako

W czasie Roku Świętego nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego. Zorganizowane zostaną jednak przy nim specjalne czuwania przeznaczone dla młodzieży. Jubileuszową inicjatywę zapowiedział metropolita Turynu, abp Roberto Repole.

Rosjanie uwięzili ukraińskich redemptorystów [Wywiad]

2024-04-30 09:22

materiał własny

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z ks. Witalijem Porowczukiem, który opowiada o ciężkiej sytuacji ukraińskich jeńców w Rosji, trosce o to, aby wymieniać wszystkich jeńców ukraińskich na rosyjskich i rosyjskich na ukraińskich, o więzionych księżach, w tym dwóch ukraińskich redemptorystach oraz o tym, w jakich warunkach, przypominające sowieckie gułagi, przebywają ukraińscy jeńcy.

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?