Reklama

Niedziela Lubelska

Promieniowanie świętością

Niedziela lubelska 22/2021, str. IV

Jubilaci w archikatedrze lubelskiej

Ewa Kamińska

Jubilaci w archikatedrze lubelskiej

Mimo upływu czasu, doświadczają Bożej mocy jak daru i tajemnicy.

Trzydzieści lat temu 56 prezbiterów zostało wyświęconych w diecezji lubelskiej. Większość przyjęła święcenia kapłańskie 18 maja 1991 r. w katedrze z rąk bp. Bolesława Pylaka. Następnego dnia bp Piotr Hemperek wyświęcił w Janowie Lubelskim trzech księży, a w Goraju bp Ryszard Karpiński również trzech. 18 maja w archikatedrze lubelskiej pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika została odprawiona dziękczynna Msza św. Wraz z jubilatami celebrowali ją bp Mieczysław Cisło, bp Artur Miziński i bp Adam Bab. – Czas, który jest przed nami, wydaje się długi, ale jest on krótki, kiedy patrzymy do tyłu. Niech ta świadomość wzbudza w was na nowo gorliwość, którą wynieśliście ze święceń kapłańskich. Niech jubileusz umocni was w wierze i nadziei, i w gorliwości kapłańskiej – powiedział metropolita.

Jak latorośle

W homilii bp Mieczysław Cisło przywołał słowa św. Pawła: „Lecz ja zgoła nie cenię sobie życia, bylebym tylko dokończył biegu i posługiwania, które otrzymałem od Pana Jezusa: [bylebym] dał świadectwo o Ewangelii łaski Bożej” (Dz 20, 24). – To piękne słowa na okoliczność jubileuszu. Co prawda nie żegnacie się ze wspólnotami, w których pracujecie, chociaż już mieliście rozstania i pożegnania z niejedną placówką, z którą Opatrzność was związała. W duchu modlitwy Chrystusowej wasze życie i posługa mają być objawianiem się chwały Bożej, a chwałą Bożą jest nie tyle sam człowiek, ile jego świętość – powiedział ksiądz biskup. Podkreślił też znaczenie dla odkrycia powołania przez jubilatów osoby i nauczania św. Jana Pawła II, zwłaszcza Mszy św. na Czubach w Lublinie w 1987 r., kiedy Ojciec Święty udzielił święceń kapłańskich 50 diakonom. – Jubileusz jest czasem osobistej refleksji jak wygląda życie i zespolenie z Chrystusem. Mamy trwać w winnym krzewie jak latorośle. Wtedy przynosimy owoc, kiedy trwamy w zespoleniu z Chrystusem poprzez łaskę uświęcającą i poprzez Słowo Boże, którym się karmimy, a później dzielimy się nim z ludem Bożym – powiedział bp Cisło. Pasterz zapytał o posługę kapłańską wobec tych, którzy są ubodzy, na marginesie, a nawet agresywni wobec Chrystusa i Kościoła. – Mamy widzieć w tych ludziach nasze siostry i naszych braci – podkreślił.

W winnicy Pana

W imieniu jubilatów ks. prof. Mirosław Wróbel podziękował za dar Mszy św. i lata przeżyte w kapłaństwie. – Możemy powiedzieć, że nigdy nam się w kapłaństwie nie nudziło. W doświadczeniu pasterskiej służby i chodzeniu w obecności Bożej nie było i nie jest nam najgorzej. Mimo licznych zagrożeń kapłaństwa, wciąż doświadczamy Bożej mocy jako daru i tajemnicy – powiedział kapłan. Przypomniał, że jubilaci pracują w większości jako proboszczowie, ale i jako pracownicy naukowi, kapelani, misjonarze, pracownicy kurii, przełożeni różnych ruchów i stowarzyszeń. Wielu służy poza archidiecezją lubelską, także w innych krajach. – Prosimy Boga, aby naszą kruchość, słabość, wszelkie niedostatki, umacniał swoją mocą i wypełniał swoją łaską. Niech nasze kapłaństwo promieniuje świętością i miłością, tak bardzo potrzebną w XXI wieku – powiedział ks. prof. Wróbel.

2021-05-26 08:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Srebrny jubileusz

Jubilaci ze swoimi pasterzami

Marek Łabuński

Jubilaci ze swoimi pasterzami

25 lat po przyjęciu święceń kapłańskich księża z rocznika święceń 1996 dziękowali Bogu za srebrny jubileusz kapłaństwa.

Więcej ...

Kolumna Kościoła

wikipedia.org

Św. Ambroży z Mediolanu został zaliczony – obok św. Augustyna, św. Hieronima i św. Grzegorza I Wielkiego – do grona czterech wielkich doktorów Kościoła zachodniego. Był mistrzem duchowym św. Augustyna.

Więcej ...

MŚ 2022 - Marciniak zostaje do końca mundialu

2022-12-07 18:19

Adobe Stock

Szymon Marciniak znalazł się w gronie 20 sędziów głównych, którzy pozostaną do dyspozycji FIFA do końca piłkarskich mistrzostwa świata w Katarze. 16 arbitrów zakończyło pracę w turnieju po 1/8 finału i wraca do domu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Godzina Łaski

Kościół

Godzina Łaski

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...