Reklama

Niedziela Przemyska

Patrz w serce i miej serce

Niedziela przemyska 22/2021, str. IV

W trakcie nowenny będzie czas na modlitwę adoracyjną

Honorowa Straż Najświętszego Serca Pana Jezusa

W trakcie nowenny będzie czas na modlitwę adoracyjną

Archidiecezja przemyska pragnie duchowo włączyć się poprzez dziewięciodniową nowennę w akt zawierzenia Bożemu Sercu naszej ojczyzny.

W uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, 11 czerwca w Krakowie, w bazylice Ojców Jezuitów, Episkopat Polski w 100-lecie poświęcenia tejże bazyliki i 100-lecie oddania ojczyzny Sercu Jezusa, jakie miało miejsce na Małym Rynku w Krakowie w 1921 r., kolejny raz zawierzy Bożemu Sercu całą naszą ojczyznę. Jako diecezja przemyska, którą kierował przez wiele lat wielki czciciel Najświętszego Serca Jezusowego – św. bp Józef Sebastian Pelczar, chcemy duchowo włączyć się w to wielkie wydarzenie, podejmując dziewięciodniową nowennę. Hasłem przewodnim będą słowa: ,,Odnowić pamięć o Bożej Miłości i Miłosierdziu”.

Serce u źródła

Źródłem miłości i miłosierdzia jest otwarte Serce Jezusa. Nigdy o tym nie możemy zapomnieć. Wydaje się jednak, że obecne czasy i kontekst, w jakim znalazły się nasza ojczyzna i świat z powodu pandemii, ujawnił i pokazał w wyraźny sposób to, co powinno być istotą naszych duchowych wysiłków płynących z wiary i naszej miłości ku Sercu Bożemu.

Otóż po pierwsze nowenna nasza będzie miała charakter dziękczynny, gdyż trzeba nam okazać wdzięczność za św. bp. Pelczara, za ukształtowanie naszej diecezji w duchu pobożności ukierunkowanej na Najświętsze Serce Jezusa, za tak liczne wspólnoty pielęgnujące nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa, za tych wszystkich, którym wciąż drogie i bliskie są Godzina święta i pierwszy piątek miesiąca. Dziękujmy za ten bezmiar dobra, jakie rozlewa się wciąż w naszych sercach poprzez kult i pobożność skierowaną do Serca Bożego. Drugim elementem nowenny będzie wynagrodzenie. Widzimy bowiem, jak liczne są dziś nowe zagrożenia duchowe wynikające z obecnie wciąż trwającej pandemii. Widzimy, jak obnażyła ona słabość naszej wiary, małość naszej nadziei. Widzimy, jak trudno nam w tych czasach praktykować miłość Boga i bliźniego. Wielu od Boga odchodzi, wielu lekceważy sobie udział w niedzielnej Mszy św., praktykowanie codziennej modlitwy. Nawet panująca pandemia nie skłania wielu serc ludzkich do szukania bliskości Boga. Jakże aktualne jest wołanie Pana Jezusa o tych, którzy w swej gorliwości i pobożności będą miłością wynagradzać za siebie i za innych. Tak przygotowani poprzez dziękczynienie i wynagrodzenie na końcu naszej nowenny oddamy się Najświętszemu Sercu Jezusa.

Reklama

Dziękczynienie

Nowenna, jak wyżej powiedziano, będzie miała charakter dziękczynny, wynagradzający oraz charakter ufnej prośby złożonej w Bożym Sercu o przyjęcie Osoby Jezusa do naszego życia jako jedynego Pana i Króla.

Miłość i miłosierdzie Jezusa przynaglają nas, abyśmy żyjąc zakorzenieni w Sercu Bożym, będąc w Jego szkole, pamiętali o Jego słowach: ,,Uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokornego Serca, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych”. Propozycja dziewięciodniowej nowenny, rekolekcji o Najświętszym Sercu Pana Jezusa, konferencji i adoracji, czytanki czerwcowe to podjęcie pragnienia Jezusa z krzyża. Potem Jezus, wiedząc, że już wszystko się dokonało, aby wypełniło się Pismo, rzekł: ,,Pragnę” (J 19, 28). Centralna nowenna dziewięciodniowa przy całodobowym wystawionym Najświętszym Sakramencie odbędzie się w kościele św. Mikołaja w Jarosławskim Opactwie w dniach 2-10 czerwca.

Nowenna, o której mowa, w zamyśle naszej diecezji będzie zaczynała się Godzinkami o Najświętszym Sercu Pana Jezusa o godz. 6.30, następnie będzie Msza św. Drugi blok będzie się rozpoczynał o godz. 17.30 Litanią do Najświętszego Serca Pana Jezusa, następnie będzie Msza św., konferencja, adoracja Najświętszego Sakramentu, Różaniec z rozważaniami i Apel Jasnogórski. Dodatkowe punkty w czasie trwania nowenny z racji rekolekcji o Najświętszym Sercu Pana Jezusa, to: Czwartek 3 czerwca – 18.30 Konferencja I; Piątek 4 czerwca – 10.00 Konferencja II, 11.00 Msza św. z homilią, 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Konferencja III, 18.30 Konferencja IV; Sobota 5 czerwca – 10. 00 Konferencja V, 11.00 Msza św. z homilią, 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Konferencja VI, 18.30 Konferencja VII; Niedziela 6 czerwca – 7.30 Msza św. z homilią, 9.00 Konferencja VIII, 10.00 Msza św. z homilią, 11.30 Msza św. z homilią.

Reklama

Nowenna będzie transmitowana we wszystkie dni za pośrednictwem archidiecezjalnego Radia Fara oraz za pomocą kamer, aby dać możliwość duchowego przeżycia ogółowi wiernych w diecezji i poza naszą diecezją. Jubileusz 100-lecia konsekracji bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie i poświęcenia naszej ojczyzny jest bowiem wydarzeniem historycznym i ma też wydźwięk wdzięczności za odzyskaną niepodległość.

W stronę Serca

W pragnieniu Jezusa z krzyża odnajdujemy zaproszenie do spojrzenia na Jego przebite Serce, które otwarte włócznią żołnierza nigdy się odtąd nie zamknęło na człowieka. W czasach, w których cierpimy coraz częściej na chorobę niepamięci na Bożą miłość i miłosierdzie, pragniemy w Sercu Jezusa na nowo złożyć wszelką nadzieję. W Sercu Bożym otwartym włócznią żołnierza dla naszego zbawienia odnajdujemy wciąż na nowo zaproszenie, byśmy się spotkali z miłością i miłosierdziem Pana Boga. Czy mogę pozostać obojętny na Jego pragnienie z krzyża? Co zrobię, by odpowiedzieć na Jego miłość i miłosierdzie? Dołóżmy wszelkich starań, aby poprzez nabożeństwa czerwcowe, nowennę i adorację oraz rekolekcje, duchowo przygotować się do ufnego i świadomego ponowienia aktu oddania naszej ojczyzny, rodzin i nas samych Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

Więcej na stronie: http://nowenna.opactwo.pl/

2021-05-26 08:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Twoją jesteśmy własnością

Grażyna Kołek

Choć od dwóch tygodni w naszych świątyniach i domach rozbrzmiewa Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa, warto przypomnieć Akt poświęcenia się rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu Jezusowemu.

Więcej ...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Więcej ...

Bicie „Dzwonu Nienarodzonych” na Jasnej Górze przypomniało, że życie każdego człowieka jest święte

2022-12-08 16:12

BPJG

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze trwa modlitwa także za dzieci nienarodzone. W tej intencji abp Wacław Depo, metropolita częstochowski przewodniczył w południe Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej. Bezpośrednio po Eucharystii uderzył w dzwon „Głos Nienarodzonych”, który po raz trzeci, właśnie 8 grudnia, dotarł do sanktuarium.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Niepokalana – nasz ideał

Duchowość

Niepokalana – nasz ideał

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...