Reklama

Niedziela Sandomierska

Dębowy jubileusz

Na zakończenie Mszy św. pasterz poświęcił figurę św. Andrzeja Boboli, która niebawem stanie przed kościołem

Archiwum parafii

Na zakończenie Mszy św. pasterz poświęcił figurę św. Andrzeja Boboli, która niebawem stanie przed kościołem

Parafia św. Andrzeja Boboli i św. Antoniego Pustelnika w Dwikozach obchodzi 80. rocznicę powstania.

Biskup Krzysztof Nitkiewicz, w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego oraz wspomnienia św. Andrzeja Boboli, przewodniczył Mszy św. z okazji jubileuszu 80-lecia istnienia parafii w Dwikozach. Eucharystię koncelebrował proboszcz ks. Artur Barański, a we wspólnej modlitwie uczestniczyli kapłani z dekanatu oraz parafianie.

Ordynariusz diecezji wyjaśnił w kazaniu znaczenie Wniebowstąpienia Pańskiego. Zauważył, że Chrystus, pomimo odejścia do Ojca, pozostał obecny w Kościele i prowadzi wierzących do pełni życia w niebie. Kaznodzieja przytoczył słowa C. S. Lewisa, który pisał, że od kiedy chrześcijanie przestali myśleć o wieczności, stali się mało skuteczni na ziemi.

– Dzisiaj religia chrześcijańska oraz związane z nią wartości mają, niestety, o wiele mniejsze znaczenie niż 80 lat temu, kiedy powstała wasza parafia. Przez całe lata chlubiliśmy się – i słusznie – wiarą polskiego narodu. Wiarą nieugiętą pomimo prześladowań ze strony carskiego zaborcy, niemieckich i sowieckich najeźdźców czy komunistów. Jak wygląda ona dzisiaj? Czy nie poruszamy się głównie w przestrzeni mało zobowiązującej obrzędowości? Ona nadaje, co prawda, życiu pewien koloryt, ale niewiele do niego wnosi. Łatwo natomiast staje się powodem podziałów i zamieszania. Dla coraz większej liczby osób ta obrzędowość jest zresztą nieczytelna, gdyż mówią na co dzień zupełnie innym językiem. Może dlatego tak łatwo rezygnują z Kościoła. Stąd potrzeba rozwijania osobistych relacji z Chrystusem. Tak właśnie myślał i postępował męczennik św. Andrzej Bobola. Studiował na Akademii Wileńskiej oraz w innych miejscach, aby umocnić jedność z Chrystusem i lepiej Mu służyć. Ten jezuita o mocnym charakterze, a przy tym wybitnie uzdolniony, stale nad sobą pracował, pogłębiał swoje życie duchowe. Dlatego dokonał wielkich rzeczy, głosząc zdrową naukę jako kaznodzieja oraz pedagog. W ten sposób służył jednocześnie Rzeczpospolitej – powiedział bp Nitkiewicz, przypominając, że każdy chrześcijanin jest wybrany i posłany przez Chrystusa, aby świadczyć o Nim w świecie.

Parafię w Dwikozach erygował bp Jan Kanty Lorek w 1941 r. Chociaż starania o jej powstanie mieszkańcy podjęli już w 1937 r., kościół parafialny wybudowany został na przełomie lat 50. i 60. XX wieku. Jego konsekracji dokonał 25 sierpnia 1973 r. sługa Boży bp Piotr Gołębiowski. Przy parafii działa harcerstwo, Liturgiczna Służba Ołtarza, schola, oaza, grupa modlitewna św. Andrzeja Boboli. Są także nadzwyczajni szafarze Komunii św. Przed kilku laty bp Nitkiewicz podarował parafii relikwie św. Andrzeja Boboli, które odnalazł przypadkowo w domu biskupim.

2021-05-26 08:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: wkrótce 40. rocznica pierwszej Mszy za Ojczyznę sprawowanej przez ks. Jerzego Popiełuszkę

Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu Księdza Jerzego Popiełuszki

Przed 40 laty - 28 lutego 1982 r. - ksiądz Jerzy Popiełuszko, rezydent parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu po raz pierwszy przewodniczył Mszy świętej w intencji Ojczyzny. Z okazji rocznicy, 27 lutego w niedzielę, w parafii św. Stanisława Kostki będzie można zobaczyć przedmioty związane ze śmiercią kapelana Solidarności, w tym sutannę w której zginął. Tego dnia po Muzeum księdza Popiełuszki znajdującym się na terenie parafii będą oprowadzali świadkowie życia błogosławionego.

Więcej ...

Msza św. krok po kroku

Adobe. Stock.

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Więcej ...

Ks. Andrzej Gidziński – Wolontariusz z wielkim sercem

2022-12-06 14:50

Mateusz Sobczak

Konkurs Wolontariusz Roku 2022 Powiatu Bolesławieckiego rozstrzygnięty

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Wiara

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla...

Święci i błogosławieni

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla...

Litania do św. Mikołaja

Wiara

Litania do św. Mikołaja

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...