Reklama

Obserwator

WATYKAN
Wzruszający gest

Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej ucałował obozowy numer wytatuowany na ręce Lidii Maksymowicz, która jako 3-letnie dziecko razem z matką i dziadkami trafiła do obozu Auschwitz. To m.in. na niej swe nieludzkie eksperymenty przeprowadzał obozowy lekarz Josef Mengele. Maksymowicz przyjechała do Włoch na zaproszenie włoskiego stowarzyszenia La Memoria Viva. Miała odbyć serię spotkań z władzami regionu Piemontu i kilka spotkań edukacyjnych w szkołach. – Kiedy papież zbliżył się do mnie, odsłoniłam rękaw i pokazałam mu obozowy numer. Zatrzymał się na chwilę, wziął moją rękę i pocałował numer. Przytulił mnie do siebie. Oniemiałam z wrażenia... – opowiadała była więźniarka.
j.k.

KORONAWIRUS
Szczepienie jak totolotek

Jeśli ludzie nie będą się szczepić przeciw COVID-19, to najpewniej jesienią będziemy mieli kolejną falę epidemii – ostrzega szef Rady Medycznej przy premierze RP prof. Andrzej Horban. – Szczególnie ważne jest zaszczepienie osób powyżej 60. roku życia. Druga grupa, którą należy szczepić, to część społeczeństwa, która transmituje koronawirusa na osoby starsze i chore – zauważa. Zachętą do szczepień ma być loteria ruszająca 1 lipca, którą przeprowadzi Totalizator Sportowy. Przeznaczone na nią zostanie 140 mln zł. Co dwutysięczna osoba przystępująca do loterii wygra 500 zł. Co tydzień będą losowane dwie nagrody po 50 tys. zł, a także hulajnogi elektryczne i vouchery na paliwo. Co miesiąc do zdobycia będą dwie nagrody po 100 tys. zł, a także samochody hybrydowe; w finale będą to dwie nagrody po milion złotych oraz samochody hybrydowe.
w.d.

LAUDATO SI’
Platforma papieża

Reklama

W związku z zakończeniem specjalnego roku ogłoszonego przez papieża Franciszka z okazji 5. rocznicy opublikowania jego encykliki społecznej w Watykanie zaprezentowano Platformę Działania Laudato si’. To koalicja organizacji katolickich i ludzi dobrej woli, która ma praktycznie realizować wizje ekologii integralnej. Transformacja społeczna ma się dokonać w ciągu 7 lat dzięki oddolnym inicjatywom zainspirowanym przez Platformę. Liczba „7” została zaczerpnięta z biblijnego motywu jubileuszu. – Pierwszy rok poświęcony będzie trzem podstawowym zadaniom: budowaniu społeczności, dzieleniu się zasobami i opracowywaniu planów działania na rzecz realizacji siedmiu celów Laudato si’. Potem nastąpi 5 lat konkretnych prac, a ostatni rok będzie rokiem szabatowym, czasem dziękczynienia Bogu – zapowiedział o. Joshtrom Isaac Kureethadam, koordynator Sekcji „Ekologia i Stworzenie” w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Platforma powstała, aby wskazania papieskiej encykliki społecznej nie pozostały jedynie w sferze koncepcji. Informacje na jej temat można znaleźć pod adresem: platformadzialanlaudatosi.org .
j.k.

PAPIEŻ DO POLAKÓW
Wstawiennictwo Matki

Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków. W przeżywanym obecnie maju, w którym czcimy Najświętszą Dziewicę Maryję, polecam Jej wstawiennictwu wszystkie matki, szczególnie te, które spodziewają się narodzin dziecka – powiedział papież Franciszek na zakończenie audiencji ogólnej. – Niech Boża Rodzicielka otacza swoją czułą opieką wszystkie kobiety i wyprasza dla nich u swojego Syna potrzebne łaski oraz błogosławieństwo w życiu rodzinnym, macierzyńskim i zawodowym. Z serca wam błogosławię.
w.d.

WATYKAN
Rzym przemówił

Stolica Apostolska podjęła decyzję w sprawie emerytowanego biskupa diecezji bielsko-żywieckiej Tadeusza Rakoczego, w związku z sygnalizowanymi Watykanowi zaniedbaniami hierarchy w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich. Watykan przeprowadził stosowne postępowanie i podjął decyzję, w wyniku której bp Rakoczy otrzymał zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych oraz w zebraniach plenarnych Konferencji Episkopatu Polski. Ponadto musi wpłacić z prywatnych środków odpowiednią sumę pieniędzy na rzecz Fundacji Świętego Józefa, która została powołana przez KEP w celu ochrony dzieci i młodzieży oraz budowania struktur pomocy wspierających ofiary nadużyć. Dodatkowo Stolica Apostolska nakazała biskupowi prowadzenie życia w duchu pokuty i modlitwy.
k.w.

CHINY
Pogarsza się

Reklama

Papież Franciszek wezwał do modlitwy za chrześcijan w Chinach, których sytuacja stale się pogarsza. Światowy dzień modlitwy w tej intencji ustanowił Benedykt XVI w dniu, kiedy chińscy katolicy pielgrzymują do sanktuarium maryjnego w Sheshan. „Módlmy się wspólnie za naszych braci i siostry w Chinach. Niech Duch Święty pomoże im być zwiastunami radosnej nowiny, świadkami miłości oraz budowniczymi sprawiedliwości i pokoju w ich ojczyźnie” – napisał Ojciec Święty na Twitterze.
j.k.

WARSZAWA – WATYKAN
Pilna jesień?

Jesienią polscy hierarchowie mają pojechać do Rzymu z wizytą ad limina i spotkać się z Franciszkiem. Takie informacje podała Rzeczpospolita i dodała, że wizyta jest organizowana w trybie pilnym. Tymczasem, jak ocenia ks. Leszek Gęsiak, rzecznik KEP, o takim trybie nie ma mowy. Od ostatniej wizyty ad limina minęło 7 lat i gdyby nie pandemia COVID-19 prawdopodobnie doszłoby do niej wcześniej. Zaproszenia z Rzymu oczekiwano w KEP od jesieni. – Nic tu nie stało się nagle – podkreśla ks. Gęsiak. Co 5 lat każdy biskup diecezjalny jest zobowiązany do złożenia w Rzymie wizyty ad limina Apostolorum (do progów Apostołów). W jej trakcie hierarchowie odwiedzają watykańskie dykasterie i spotykają się z papieżem.
w.d.

WIELKA BRYTANIA
Król(owa) czy prezydent

Według sondażu YouGov, odsetek Brytyjczyków w wieku 18-24 lat, którzy woleliby, aby ich kraj przestał być monarchią, a stał się republiką i wybierał głowę państwa, wzrósł do 41%. Za tym, by na czele państwa stał król (królowa), opowiada się 31% osób w tym samym przedziale wiekowym. Jeszcze 2 lata temu w tejże grupie 46% osób opowiadało się za utrzymaniem monarchii, a 26% chciało jej zniesienia. Sondaż wskazuje też na to, że – biorąc pod uwagę wszystkie grupy wiekowe – zwolenników monarchii jest więcej (61%) niż jej przeciwników.
j.k.

NORD STREAM 2
Znoszą sankcje

Departament Stanu USA powiadomił Kongres o tym, że zmienił swoje poprzednie stanowisko i zniósł sankcje wobec firmy Nord Stream 2 AG, prowadzącej budowę drugiej części rurociągu z Rosji do Niemiec, oraz Matthiasa Warniga, jej szefa. Powód? Względy bezpieczeństwa narodowego. – Budowa Nord Stream 2 była prawie ukończona, gdy objąłem urząd. Nałożenie sankcji w tym momencie byłoby szkodliwe dla naszych relacji z Europą – powiedział Joe Biden. Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel natomiast stwierdził: – Z bólem przyjmujemy decyzję prezydenta USA. Uważamy, że kwestia utrzymania sankcji byłaby istotna.
w.d.

ONZ
W sprawie zbrodni

Rada Praw Człowieka ONZ zdecydowała o rozpoczęciu międzynarodowego dochodzenia w sprawie zbrodni popełnionych w czasie ostatniego konfliktu między Izraelem a Hamasem w Strefie Gazy. Ma zostać utworzona stała komisja śledcza – najsilniejsze narzędzie, którym dysponuje Rada – w celu monitorowania przypadków łamania prawa w Izraelu, Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu. Byłaby to pierwsza tego typu komisja ze stałym mandatem.

Izraelskie MSZ oświadczyło, że ich kraj nie będzie współpracował w dochodzeniu, które uznaje za próbę „wybielenia zbrodni popełnionych przez organizację terrorystyczną Hamas”.
w.d.

NAMIBIA – NIEMCY
Niemcy zadośćuczynią

W ramach zadośćuczynienia za ludobójstwo i przejmowanie majątków dokonane ponad 100 lat temu w Niemieckiej Afryce Południowo-Zachodniej Niemcy miały zgodzić się na sfinansowanie w Namibii w ciągu najbliższych 30 lat projektów infrastrukturalnych, medycznych i szkoleniowych na rzecz społeczności, które ucierpiały z rąk niemieckich kolonistów, o wartości 1,1 mld euro – doniósł Reuters, powołując się na namibijskie media. W latach 1904-08 dziesiątki tysięcy przedstawicieli ludów Herero i Nama zginęły z rąk niemieckich sił kolonialnych. Ci, którzy przeżyli, byli przetrzymywani w obozach i zmuszani do niewolniczej pracy. W 1985 r. podkomisja praw człowieka ONZ określiła eksterminację obu plemion jako pierwsze ludobójstwo w XX wieku. Przywódca Herero – Vekuii Rukoro uznał, że wobec ogromu krzywd, jakich członkowie obu plemion doznali z rąk niemieckich, kwota zadośćuczynienia, o której informują media, jest niewystarczająca. Niemieckie MSZ odmówiło udzielenia informacji w tej sprawie, powołując się na poufność rozmów z Namibią.
j.k.

GRUZJA
Złote runo

Gruzińsko-polska ekspedycja archeologiczna odkryła w Kutaisi starożytną osadę, której początki sięgają XIII-XII wieku przed Chr., z czasów mitycznej wyprawy Argonautów do Kolchidy po złote runo. Wcześniej sądzono, że osada jest o kilkaset lat młodsza. Odkrycia zmieniają historię Gruzji. Ustalenia archeologów zostały zaprezentowane podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Gruzji. – Przesuwamy całe Kutaisi w głąb epoki brązu i wiemy, że to miasto jest jeszcze bardziej starożytne, niż początkowo myśleliśmy – mówi archeolog Jacek Hamburg, który bierze udział w pracach. – Prawdopodobnie był to największy ośrodek w okolicy o znamionach miasta – wyjaśnia. Gruzja jest interesującym obszarem badań, niezbyt znanym archeologom. Na szerszą skalę badania archeologiczne są tam prowadzone dopiero od ok. 10 lat.
w.d.

EURO 2020
Szansa na wyjście

Czy Robert Lewandowski i jego koledzy mogą odnieść sukces na UEFA Euro 2020? Zdaniem naukowców z belgijskiego Leuven, nasi piłkarze mają szansę jedynie na wyjście z grupy, w której zmierzą się ze Słowacją, z Hiszpanią i Szwecją. Naukowcy opracowali swoje badanie na podstawie ostatnich wyników wszystkich zespołów, które awansowały na turniej, biorąc też pod uwagę strzelone i stracone bramki. Piłkarzom Paulo Sousy przyznano aż dwie trzecie szans na wejście do fazy pucharowej. Algorytm daje Polakom 51% szans na wygraną ze Słowacją, 32% ze Szwecją i zaledwie 17% na pokonanie Hiszpanii. Najbardziej prawdopodobny scenariusz jest taki, że Polska w 1/8 finału zmierzy się z Chorwacją i na tym etapie zakończy swój udział w rozgrywkach. Faworytami do zwycięstwa w turnieju, zdaniem naukowców, są Belgowie. Daje się im aż 29% szans – o ponad dwa razy więcej niż Hiszpanom i Francuzom (po 14%).
j.k.

WŁOCHY
Oporni – na urlopy

Pięcioro pracowników placówki świadczącej usługi medyczne Azienda Sanitaria Locale BR w Brindisi zostało ukaranych odebraniem pensji i zawieszeniem w wykonywaniu obowiązków zawodowych do końca roku. To kara za odmowę poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19. Nałożono ją na cztery pielęgniarki i technika medycznego. Lekarz z tej samej placówki usłyszał ostrzeżenie. O karze zadecydował dyrektor generalny firmy – Giuseppe Pasqualone.

Przez kilka ostatnich miesięcy ASL wielokrotnie wzywała swoich pracowników do przyjęcia szczepionki. 21 maja otrzymali oni kolejne wezwania na szczepienie, ale ponownie odmówili, stąd decyzja o zaostrzeniu sankcji dyscyplinarnych. Najbardziej opornych wysłano na przymusowe urlopy.
j.k.

2021-06-01 09:28

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Adobe. Stock.

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Więcej ...

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce ponownie się upłynniła

2021-09-21 08:37

twitter.com/Chiesadinapoli

W niedzielę krew patrona Neapolu, przechowywana w ampułce w katedrze w tym mieście, ponownie się upłynniła. „Cud św. Januarego” został ogłoszony przez metropolitę abp. Domenico Battaglię.

Więcej ...

Kielce: bazylika miejscem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

2021-09-22 19:31

Karol Porwich/Niedziela

Od niedzieli 26 września przez cały miesiąc w bazylice katedralnej będą trwały koncerty wybitnych artystów z Polski i Europy, z wykorzystaniem katedralnych organów po ich przebudowie, której dokonała firma organmistrzowska „Zych”. Remont organów to wotum kielczan na jubileusz 850 lat bazyliki.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

ONZ: Prezydent Duda oskarżył Białoruś o atak hybrydowy...

Wiadomości

ONZ: Prezydent Duda oskarżył Białoruś o atak hybrydowy...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę