Reklama

Dziedzictwo świętych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Matka Urszula Ledóchowska

Ilona Jadczyk

Julia Ledóchowska urodziła się 17 IV 1865 r. w Loosdorf (Austria). W 1883 r. rodzina przeniosła się do Lipnicy Murowanej, niedaleko Krakowa. W 1886 r. Julia wstąpiła do klasztoru Urszulanek w Krakowie. Tu, już jako m. Urszula, zajęła się pracą pedagogiczną. W 1907 r. z błogosławieństwem papieża Piusa X wraz z dwiema siostrami wyjechała do Petersburga, aby objąć kierownictwo internatu dla dziewcząt przy polskim Gimnazjum św. Katarzyny. W 1910 r. nad Zatoką Fińską powstał dom dla wspólnoty oraz - realizujące idee pedagogiczne m. Urszuli - gimnazjum z internatem dla dziewcząt. Wybuch wojny w 1914 r. spowodował wydalenie m. Urszuli z Rosji. Zatrzymała się w Sztokholmie, następnie w Danii. Wspólnie z wyjeżdżającymi z Petersburga siostrami zorganizowała szkołę dla skandynawskich dziewcząt, potem m.in. ochronkę dla sierot po polskich emigrantach. Włączyła się też w życie miejscowego Kościoła i środowiska oraz podjęła współpracę z Komitetem Pomocy Ofiarom Wojny, założonym w Szwajcarii przez Henryka Sienkiewicza. Poprzez akcję odczytową kształtowała wrażliwość społeczeństw skandynawskich na sprawę niepodległości Polski.
W 1920 r. petersburska wspólnota urszulanek wróciła do wolnej Polski i osiedliła się w Pniewach k. Poznania. Wkrótce otrzymała od Stolicy Świętej pozwolenie na przekształcenie się w Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego - żyjące duchowością urszulańską oraz tradycją pracy wychowawczej jako uprzywilejowanego narzędzia ewangelizacji, szukające równocześnie form odpowiadających nowym potrzebom, szczególnie ludzi uboższych. Zgromadzenie szybko się rozwijało. Powstawały domy i dzieła w Polsce i na Kresach Wschodnich, od 1928 r. we Włoszech, od 1930 r. we Francji.
M. Urszula formowała siostry do umiłowania Boga, pragnąc, aby żyły w prostocie, były pokorne, a równocześnie pełne poświęcenia i twórcze w służbie innym, zwłaszcza dzieciom i młodzieży. Uśmiech, pogodę ducha i dobroć uważała za szczególnie wiarygodne świadectwo więzi z Chrystusem. Spalała się miłością do Jezusa Chrystusa i ta miłość pozwalała jej kochać każdego człowieka, bez względu na wyznanie, przekonania, pozycję. Gdy zmarła w Rzymie, 29 V 1939 r., ludzie mówili, że zmarła święta...
20 VI 1983 r. w Poznaniu Jan Paweł II beatyfikował m. Urszulę. W 1989 r. zachowane od zniszczenia ciało bł. Urszuli zostało przewiezione z Rzymu do Pniew i złożone w kaplicy domu macierzystego. W 2002 r. zakończony został proces kanonizacyjny: 23 kwietnia w Watykanie ogłoszono dekret o uznaniu cudu za wstawiennictwem bł. Urszuli. 18 maja w Rzymie Ojciec Święty dokona kanonizacji Założycielki Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego.

Biskup Józef Sebastian Pelczar

Elżbieta Adamczyk

Urodził się 17 stycznia 1842 r. w Korczynie k. Krosna. 17 lipca 1864 r. w Przemyślu otrzymał święcenia prezbiteriatu. Pracował w Samborze, a następnie odbywał studia w Rzymie (1865-68), które ukończył, uzyskując dwa doktoraty: z teologii i prawa kanonicznego. Po powrocie do kraju bł. Józef Sebastian Pelczar pracował krótko w parafiach w Wojutyczach i Samborze, a następnie jako wykładowca w Seminarium Duchownym w Przemyślu. W 1877 r. otrzymał nominację na profesora zwyczajnego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z Krakowem pozostał związany przez 22 lata swej pracy naukowej, duszpasterskiej i społecznej. Był dziekanem Wydziału Teologicznego i rektorem Uniwersytetu.
Jego pracę naukową uzupełniała działalność duszpasterska. Był wybitnym kaznodzieją, spowiednikiem i rekolekcjonistą. Jako prezes kierował Towarzystwem Oświaty Ludowej. Wspomagał tanią kuchnię studencką w Krakowie na Smoleńsku, współpracował z Towarzystwem św. Wincentego à Paulo. 15 kwietnia 1894r. w Krakowie, przy współudziale sługi Bożej m. Klary Szczęsnej z bezhabitowego Zgromadzenia Sług Jezusa, założył Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego. Miało ono objąć troską najbardziej potrzebujących, zwłaszcza dziewczęta, służące, robotnice i chorych.
W 1899 r. został powołany na biskupa sufragana w Przemyślu, a w 1901r. na ordynariusza diecezji przemyskiej.
Zmarł 28 marca 1924 r. w Przemyślu. 2 czerwca 1991 r. beatyfikował go Papież Jan Paweł II. 18 maja br. Ojciec Święty ogłosi uroczyście kanonizację bp. Józefa Sebastiana Pelczara.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Karol Porwich/Niedziela

Udział we Mszy św. obowiązuje katolika w każdą niedzielę oraz w tzw. święta nakazane.

Więcej ...

Dzieweczko Lipska, módl się za nami...

2024-05-03 20:00

Karol Porwich/Niedziela

Od wieków żywa i nieustanna miłość do Matki Najświętszej sprawiła, że 2 lipca 1969 roku doszło do koronacji „Maryi Lipskiej w maleńkiej posturze”. Dokonał jej Prymas Polski, Stefan Kardynał Wyszyński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej