Reklama

Niezwykły list do niezwykłej szkoły

Vatican Media/AFP/East News

To jedyna taka szkoła w Polsce, o której w ostatnich dniach stało się bardzo głośno. Niższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej na swoje 70. urodziny otrzymało list od papieża emeryta Benedykta XVI. Wywołało to falę komentarzy.

Abp Wacław Depo Metropolita częstochowski

Bardzo się cieszę, że w jubileusz 70-lecia Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie wpisał się ze swoim słowem i modlitwą papież emeryt Benedykt XVI. Z racji swoich imienin otrzymał od naszych seminarzystów list z pocztówką, na której został przedstawiony wraz ze swoim śp. bratem Georgiem podczas spaceru, w trakcie rozmowy o niższych seminariach duchownych – sądzą oni, że teraz już chyba nie ma nigdzie tego rodzaju społeczności. A tu się okazało, że jest taka – w Częstochowie. Kiedy Benedykt XVI zobaczył tę pocztówkę, odpowiedział bardzo ciepło, pisząc, że list ten wniósł wielką radość do jego domu. Jednocześnie papież emeryt udzielił wspólnocie Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie swojego błogosławieństwa.

Reklama

Ks. dr Jerzy Bielecki
Rektor NSD Archidiecezji Częstochowskiej

Przepełnia nas radość. Bardzo się cieszymy, że papież emeryt Benedykt XVI zareagował na słowa płynące z naszego Niższego Seminarium Duchownego i pobłogosławił szkołę, która w tym roku obchodzi jubileusz 70-lecia. W ten sposób Benedykt XVI odpowiedział na list naszej wspólnoty, skierowany do niego z okazji imienin. Chciałbym zacytować jego fragment, który wyraża nasze intencje: „Jesteś bardzo drogi nam – wspólnocie Niższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej. Patrzymy na Ciebie jako na wzór oddania życia Panu od młodych lat, ciesząc się, że uczęszczałeś do Niższego Seminarium w Traunstein – szkoły podobnej do naszej. Chcąc podkreślić naszą dumę z tego powodu, jeden z alumnów zaprojektował grafikę przypominającą o pięknym momencie Twojej przeszłości w Niższym Seminarium”. Tę grafikę wysłaliśmy razem z listem, wyrażając nadzieję, że sprawi ona papieżowi emerytowi nieco radości i pobudzi go do pogodnych wspomnień. I tak się stało! Papież odpowiedział: „Jestem szczególnie urzeczony piękną i miłą grafiką, w której przedstawiliście mojego brata i mnie w rozmowie o seminarium, i w której zapraszacie mnie do odwiedzenia Niższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej”. Jakże radośnie brzmią słowa Benedykta XVI: „... całym moim sercem goszczę w Waszym Seminarium. Bardzo serdecznie pozdrawiam i błogosławię” – dodał, podpisując się: „Wasz Benedykt”.

Ks. dr hab. Janusz Królikowski
Profesor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie

Reklama

Trochę znam sytuację Kościoła w Europie. Są zauważalne znaki jego odrodzenia i żywotności, ale nie brakuje też zjawisk budzących przygnębienie. Zamyka się kościoły i rozmaite instytucje prowadzone przez Kościół. Nie wynika to tylko z braku powołań. W niejednym przypadku decyduje rachunek ekonomiczny, prowadzony zupełnie nonszalancko. Wydaje mi się, że wiem, ile goryczy zawarte jest w zdaniu papieża emeryta Benedykta XVI: „W Polsce kwitnie to, co w Niemczech więdnie”. Udaje się nam jeszcze zachować wiele z tych inicjatyw i dokonań, które zawdzięczamy poprzednikom, ale wchodzi już pokolenie, które kieruje się innym rachunkiem i myśleniem, w którym na pierwszym miejscu jest kategoria dochodu.

Podstawową kategorią naszego myślenia katolickiego powinna być kategoria bezinteresowności, ponieważ wyrasta ona z działania Bożego względem człowieka i zawsze stanowiła moc wiary oraz dzieł, które z niej wynikają. Cieszę się, że o Niższym Seminarium Duchownym w Częstochowie mógł napisać papież emeryt, iż „kwitnie” – i oby była to zapowiedź nowych kwiatów, bo przecież z nich będą owoce.

Ks. dr hab. Mateusz Rafał Potoczny
Dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego

Miałem szczęście być uczniem tej niezwykłej szkoły. Lata mojej nauki, formacji i dojrzewania człowieczeństwa przypadły na czas, kiedy Niższe Seminarium Duchowne przeszło niespotykaną przemianę. Gdy po raz pierwszy przyjechałem na ul. Piotrkowską 17, przywitały mnie wysokie mury, stare zabudowania i pozostałości małego gospodarstwa. Gdy w Roku Jubileuszowym 2000, po maturze, przyszło mi opuszczać Częstochowę i wracać do Opola, była to nowoczesna placówka oświatowa, z bardzo dobrym zapleczem dydaktycznym i wspaniałą kadrą cudownych nauczycieli. Te wszystkie zmiany to bez wątpienia zasługa rektora – ks. dr. Jerzego Bieleckiego, który w 1996 r., prosto ze studiów rzymskich, zawitał do tej uczelni i rozpoczął jej nową erę. Ale to również dzieło całego Kościoła częstochowskiego. Moje świadectwo nie byłoby pełne, gdybym nie wspomniał o tym, co stanowiło – i pewnie nadal stanowi – istotę częstochowskiego NSD: kaplica, codzienna Eucharystia i modlitwa. Niezwykłością tej szkoły jest przede wszystkim fakt, że pobożność jest tu czymś normalnym. Nikt się nie dziwi, że młodzi się modlą, że chcą się spowiadać; nikt im nie broni trwać odważnie przed Panem.

Ks. Paweł Caban
Tegoroczny neoprezbiter Kościoła częstochowskiego

W Niższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej kształciłem się w latach 2012-15. Przychodząc do tej szkoły, szukałem Boga poprzez piękno Jego obecności w sprawowanych sakramentach. Faktycznie, znalazłem Pana w seminaryjnej liturgii, celebrowanej okazale w NSD, odkryłem Go w trosce o kaplicę i święte sprzęty (przez pewien czas byłem seminaryjnym zakrystianem). Wreszcie doświadczałem Bożej obecności w muzyce, o którą zawsze dbano – do tego stopnia, że ja sam w Niższym Seminarium w Częstochowie zacząłem grać na organach.

Porównuję moje wspomnienia z opisem pobytu Josepha Ratzingera w podobnej szkole w Traunstein, gdzie zmienił się z chłopca w młodego mężczyznę – podobny proces obserwowałem w Częstochowie. Sam przyszły papież stwierdził, że był trochę skłonny do niesforności w tym okresie życia. Doświadczenia moje i moich kolegów z czasów niższego seminarium mógłbym określić podobnie – czas dojrzewania obfituje przecież w wiele radości... Nad wszystkim jednak był Chrystus, On jawił się jako Dobry Pasterz młodego człowieka – tak w Traunstein, jak i w Niższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. Zatem – tak, w częstochowskim niższym seminarium panuje duch Benedykta!

Czcigodny Księże Rektorze,
list z Waszego Seminarium, który podpisał Ksiądz Rektor wraz z dwoma Księżmi Prefektami i Dziekanem alumnów, wniósł wielką radość do mojego domu. Jak cudownie zobaczyć, że w Polsce kwitnie to, co w Niemczech więdnie.
Jestem szczególnie urzeczony piękną i miłą grafiką, w której przedstawiliście mojego Brata i mnie w rozmowie o seminarium, i w której zapraszacie mnie do odwiedzenia Niższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej. Choć ze względu na mój wiek i stan zdrowia wizyta nie jest już możliwa, to całym moim sercem goszczę w Waszym Seminarium.
Bardzo serdecznie pozdrawiam i błogosławię

Wasz Benedykt
Watykan, 7 maja 2021 r.

2021-06-01 09:28

Wybrane dla Ciebie

26 września odbędzie się liczenie wiernych uczestniczących w niedzielnych praktykach religijnych

2021-09-22 11:54

Karol Porwich/Niedziela

Zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski w tym roku doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych, czyli liczenie katolików zobowiązanych do uczestniczenia w mszy św. i przystępujących do komunii św., odbędzie się 26 września br. we wszystkich parafiach kraju.

Więcej ...

Dramat mieszkańców wyspy La Palma po wybuchu wulkanu

2021-09-22 17:26
wulkan La Palma

Vatican News

wulkan La Palma

Trudna sytuacja panuje na wyspie La Palma. Erupcja wulkanu zmusiła do ewakuacji ponad 6 tys. osób, a spływająca lawa zniszczyła już blisko dwieście budynków mieszkalnych. „Boimy się o ludzi, którzy stracili bliskich i dobytek całego życia. Oddajemy się w ręce Boga” – powiedział ks. Domingo Guerra, 79-letni proboszcz w El Paso, gdzie znajduje się wulkan.

Więcej ...

Konkurs rzeźbiarski o św. Józefie

2021-09-22 16:27
Rzeźba św. Józefa.

Monika Jaworska

Rzeźba św. Józefa.

Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej zaprasza twórców ludowych i nieprofesjonalnych z Polski do udziału w konkursie pt. „Postać św. Józefa w rzeźbie”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

ONZ: Prezydent Duda oskarżył Białoruś o atak hybrydowy...

Wiadomości

ONZ: Prezydent Duda oskarżył Białoruś o atak hybrydowy...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę