Reklama

Prasa zagraniczna

Litwa nie ulega lewicowej presji

Sejm Republiki Litewskiej odrzucił 25 maja projekt ustawy zezwalającej na zawieranie związków cywilnych przez pary tej samej płci. Kwestia ta podzieliła koalicyjny rząd pod przewodnictwem konserwatystów ze Związku Ojczyzny – Litewskich Chrześcijańskich Demokratów. Prezydent Gitanas Nauseda powiedział, że prawne uznanie par tej samej płci musi być zgodne z konstytucją kraju, a ta definiuje małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety.

REPORTER
Inwazja oszustów

We Włoszech coraz częściej ofiarą wyłudzaczy padają starsi księża. Służby aresztowały pod zarzutem oszustwa szajkę złożoną z 11 osób, która przez 2 lata wyłudziła od 80-letniego kapłana ponad 450 tys. euro. Skąd takie pieniądze u duchownego? Ksiądz stał na czele fundacji charytatywnej, co wykorzystali przestępcy. Podawali różne powody: nieszczęścia rodzinne, wypadki, koszty leczenia czy małe pożyczki, które miały być szybko zwrócone. Gdy ksiądz przestał pracować w fundacji i nie miał już dostępu do pieniędzy, zaczęli go straszyć. Dopiero wtedy kapłan zgłosił sprawę na policję. Dochodzenie wykazało, że przestępcy w ciągu tych 2 lat w celu wyłudzenia pieniędzy telefonowali do kapłana aż 14 tys. razy. Na szczęście zostali aresztowani. Według służb, tylko w diecezji Padwa w ostatnich 5 latach wyłudzenia mogły osiągnąć sumę 2 mln euro. Władze diecezjalne we współpracy z policją postanowiły zorganizować specjalny kurs dla duchownych, na którym specjaliści przedstawiają metody działań oszustów i sposoby obrony przed nimi.

AsiaNews.it
Kościół w pandemii

Reklama

Świat ze współczuciem i zarazem z niepokojem patrzy na Indie. Trwogę ludzkości wzbudza skala zachorowań na Covid-19, a w ostatnim czasie liczba zgonów – 4 tys. na dobę. Swoją ofiarę poniósł także Kościół katolicki. Pandemia zabrała do tej pory 168 księży i 143 siostry zakonne. Duża część księży zaraziła się koronawirusem, służąc ludowi Bożemu w czasie świąt. Najsmutniejsze jest to, że w dużej części byli to księża 40-letni.

Choć Indie są największym na świecie producentem szczepionek przeciw Covid-19, młodzi kapłani nie mogli się szczepić, gdyż zgodnie z indyjskim programem w tym czasie podawano preparat osobom powyżej 45. roku życia. Większość sióstr zakonnych, które zmarły, pracowała w biednych regionach, z utrudnionym dostępem do infrastruktury sanitarnej, co powodowało, że pomoc medyczna przychodziła zbyt późno. Największą ofiarę pośród kapłanów ponieśli jezuici, których zmarło 22, a pośród sióstr – Zgromadzenie Misjonarek Miłości, które straciło 12 zakonnic.

Daily Post
Jedna droga: dialog

W skali świata w Nigerii ginie najwięcej wyznawców Chrystusa. Do tej pory wszystkie próby wprowadzenia tam pokoju spełzły na niczym. Zdaniem emerytowanego kardynała Johna Onaiyekana, rząd robi zbyt mało w tym zakresie. Kardynał przestrzegł jednocześnie, że wojna nie jest rozwiązaniem, bo na niej nikt nie wygrywa, a na pewno nie sprawiedliwość. Według hierarchy, potrzeba rozmowy, a zadaniem rządu w Nigerii jest ustanowienie forum dialogu między zwaśnionymi stronami.

AMERICA
Kolejny papież z Afryki?

Reklama

Przełożony generalny Towarzystwa Jezusowego o. Arturo Sosa udzielił ciekawego wywiadu jezuickiemu magazynowi America. Oczywiście, pierwsze pytania dotyczyły papieża Franciszka, pierwszego jezuity na Stolicy Piotrowej. Ojciec Sosa porównał go do św. Ignacego Loyoli, który, reformując Kościół, zważał na jego jedność. Zdaniem o. Sosy, Franciszek, opierając swoją wizję na nauczaniu Soboru Watykańskiego II, chce uczynić ze wspólnoty Kościoła prawdziwy lud Boży, w którym relacje mają się opierać na służebności. Do tego ma doprowadzić m.in. synodalność, na którą Ojciec Święty kładzie duży nacisk.

Czy kolejnym papieżem będzie jezuita? Ojciec Sosa sądzi, że będzie nim być może reprezentant Afryki, gdzie jezuici mają dziś najwięcej powołań. Jakie będzie zgromadzenie za 20 lat? Przełożony generalny jezuitów przewiduje, że mniej liczne, ale na pewno młodsze.

2021-06-01 09:28

Wybrane dla Ciebie

Bp Bryl do ministrantów: żyjcie pięknie jak św. Stanisław Kostka

2021-09-18 12:27

Karol Porwich/Niedziela

- Chciałbym, aby ta pielgrzymka była mocnym poruszeniem i zaproszeniem do pięknego życia tak jak żył nasz dzisiejszy patron św. Stanisław Kostka - mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas XIII Pielgrzymki Ministrantów Diecezji Kaliskiej do Narodowego Sanktuarium św. Józefa, której towarzyszyły słowa „Nazwałem Was przyjaciółmi” (J 15, 15b).

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2021 r.

Adobe.Stock.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

Polska

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

Patron młodych na dzisiejsze czasy

Święci i błogosławieni

Patron młodych na dzisiejsze czasy

Papież skierował przesłanie do uczestników...

Kościół

Papież skierował przesłanie do uczestników...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Od hrabianki do franciszkanki

Święci i błogosławieni

Od hrabianki do franciszkanki

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Dmenin k. Radomska: Ksiądz pobity na plebanii

Niedziela Częstochowska

Dmenin k. Radomska: Ksiądz pobity na plebanii