Reklama

Niedziela Małopolska

Lednica w… Małopolsce

Epidemia nie powstrzymuje młodych ludzi przed dzieleniem się radością z łaski wiary

Natalia Kukuła

Epidemia nie powstrzymuje młodych ludzi przed dzieleniem się radością z łaski wiary

Przez lata jeździliśmy na Lednicę, a od tamtego roku to Lednica przyjeżdża do nas – mówi ks. Jarosław Gawęda, zastępca duszpasterza młodzieży archidiecezji krakowskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kolejne, XXV Spotkania Młodych Lednica 2000 wypadają 5 czerwca. Uczestnicy, zamiast tradycyjnie modlić się na Polach Lednickich, spotykają się w strefach utworzonych w różnych częściach Polski. W naszej diecezji punkty powstały w Kalwarii Zebrzydowskiej, Makowie Podhalańskim i Gdowie. – W ubiegłym roku nasza mała grupa tancerzy spotkała się przy kalwaryjskim sanktuarium. W tym roku chcieliśmy, aby w naszej archidiecezji powstało kilka takich stref, żeby jak najwięcej osób mogło wziąć udział w tym radosnym święcie katolickiej młodzieży. Pomysł na taki sposób przeżycia tego dnia zrodził się wśród tancerzy lednickich i wynikał z obostrzeń pandemicznych – mówi duszpasterz.

Motywem przewodnim tegorocznego wydarzenia jest hasło „Usłysz!”. Chodzi o wsłuchiwanie się w wewnętrzne natchnienia, głos sumienia, samego Ducha Świętego działającego w człowieku. – Myślę, że wyjście na pustynię, razem z Janem Chrzcicielem, jest teraz szczególnie istotne, zwłaszcza że młodzież od półtora roku intensywnie korzysta z elektroniki, żyje w szumie medialnym – podkreśla ks. Gawęda.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Serce wydarzenia

Reklama

Tak jak w poprzednim roku, spotkanie lednickie odbywa się w formie transmisji internetowej. W trzech lokalizacjach archidiecezji krakowskiej założono punkty, które umożliwiają wspólnotowe przeżycie tego dnia. – Strefy Lednickie, jakie powstają w całej Polsce, to małe, kilkuosobowe – lub większe, bardziej zorganizowane przestrzenie. Na szczęście, w czasie transmisji można się połączyć, pokazać, że jesteśmy obecni i pozdrowić resztę. To sprawia, że Lednica żyje, nie tylko na polu, ale w całej Polsce – a nawet w świecie – mówi duchowny.

Centralnym punktem każdego spotkania młodych są sakramenty. Pole sakramentu pokuty i pojednania oraz wspólnie przeżyta Eucharystia to istota czerwcowego wydarzenia. – Plan przebiega tak samo w nowych, specjalnie przygotowanych strefach. Wszystko, co dzieje się wokół tego dnia: konferencje, tańce lednickie, wspólnota, radość ma właśnie prowadzić do spotkania z Jezusem.

Momentem kulminacyjnym jest wieczorna adoracja Najświętszego Sakramentu. To podczas tej modlitwy uczestnicy wydarzenia ponawiają lub po raz pierwszy odmawiają akt wyboru Chrystusa jako Pana i Zbawiciela. – To bardzo ważna decyzja. Oznacza dla mnie, że przekazuję życie Panu Jezusowi. Wszystko, co robię, chcę robić na Jego chwałę. Przeżyłam to poświęcenie niezwykle mocno w zeszłym roku, kiedy dotknęła nas epidemia. Gdy całą sytuację powierzyłam Chrystusowi, poczułam ulgę i byłam pewna, że On się mną zajmie – mówi Marcelina Szymańska, uczestniczka Lednicy 2000.

Na drogę

Co roku młodzież otrzymuje drobne podarunki. Tym razem są to skrzydła – zachęta, by nieustannie wzbijać się w górę oraz linijka, nawiązująca do prostego odcinka do nieba, drogi, na której towarzyszem jest Jan Chrzciciel. – W ostatnich miesiącach doświadczyliśmy izolacji i trudów i mocno to przeżyliśmy. Z kolei młodzi doświadczyli ciężkiego roku szkolnego. Te ograniczenia dotykają nas też w innych obszarach. Dlatego chcemy powiedzieć młodzieży, że z Chrystusem może wznieść się ponad każde zło i troskę! W Bogu jest nasza siła – podsumowuje ks. Jarosław.

Podziel się:

Oceń:

2021-06-01 09:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Lednica: wsparcie dla ośrodka na Polach Lednickich

Materaiał organizatorów

Stowarzyszenie Lednica 2000 zorganizowało zbiórkę na rzecz utrzymania ośrodka przy Bramie-Rybie na Polach Lednickich. Miesięczne utrzymanie placówki kosztuje 25 tysięcy złotych. Organizatorzy chcieliby zebrać 150 tys. zł.

Więcej ...

Bp Ważny wraz z osobami skrzywdzonymi poprowadzi rekolekcje dla księży

2025-07-08 11:39
Bp Artur Ważny

Karol Porwich/Niedziela

Bp Artur Ważny

Biskup sosnowiecki Artur Ważny wraz z osobami skrzywdzonymi seksualnie w Kościele poprowadzi w ośrodku Uroczysko w Poroszewicach rekolekcje dla księży „Z martwych wstanie. O Dawidzie w nas”. Rozpoczną się one 24 listopada i zakończą 27 listopada.

Więcej ...

W imię władzy – jak brudna kampania miała zatrzymać Karola Nawrockiego

2025-07-08 20:47
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

W polskiej polityce widzieliśmy już wiele. Emocje, ostre starcia, manipulacje, a nawet oszczerstwa – to wszystko zdarzało się wcześniej. Ale kampania prezydencka 2025 roku wyznaczyła nowe „standardy”. Bo to już nie była walka na wizje, idee czy nawet programy. To była walka o wszystko – o domknięcie systemu, o bezkarność, o podporządkowanie ostatnich niezależnych instytucji. I dlatego też atak na Karola Nawrockiego przybrał kształt nie tylko brutalny, ale wręcz obrzydliwy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Niedziela Świdnicka

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Na ile jestem zjednoczony z Chrystusem?

Wiara

Na ile jestem zjednoczony z Chrystusem?

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie