Reklama

Niedziela Rzeszowska

Złoty Jubilat z Trzcinicy

Niedziela rzeszowska 23/2021, str. VI

Ks. kan. Stanisław Bałucki

Archiwum parafii

Ks. kan. Stanisław Bałucki

Wśród 33 diakonów, którzy otrzymali święcenia kapłańskie 50 lat temu, 6 czerwca 1971 r., był ks. kan. Stanisław Bałucki, długoletni proboszcz w Trzcinicy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Urodził się 6 grudnia 1946 r. w Błażkowej. Po egzaminie maturalnym w Liceum Ogólnokształcącym w Kołaczycach w 1964 r. rozpoczął przygotowanie do kapłaństwa w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. W latach 1965-67 razem z innymi alumnami odbył przymusową służbę wojskową w jednostkach kleryckich w Kołobrzegu i Szczecinie.

Początek drogi

Po przyjęciu święceń kapłańskich pracował jako wikariusz w parafiach: Izdebki (1971-72), Czarna k/Ustrzyk (1972-74), Frysztak (1974-75), Rzeszów Staromieście (1975-77), Kołaczyce (1977-81). W 1981 r. został mianowany wikariuszem w Trzcinicy pomagając w duszpasterstwie schorowanemu już proboszczowi, byłemu więźniowi politycznemu z czasów komunistycznych – ks. prał. Stanisławowi Kułakowi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W 1982 r. bp Ignacy Tokarczuk mianował go proboszczem w Trzcinicy. Młody, pełen werwy kapłan od razu podjął decyzję o budowie nowego kościoła parafialnego. Jeszcze w tym samym miesiącu powołano Komitet Budowy Kościoła i przystąpiono do zbiórki funduszy, gromadzenia materiałów i załatwiania potrzebnych zezwoleń. Czas był trudny, władze państwowe niechętne, pojawiały się różne przeszkody, częste kontrole i kary. Ale z drugiej strony było poparcie biskupa z Przemyśla, który odwiedzał budowę, przyglądał się postępowi prac i dodawał otuchy. Była też determinacja proboszcza i parafian, którzy ochoczo przystąpili do pracy. Równolegle z kościołem wznoszono budynek parafialny, w którym znalazły miejsce mieszkania dla księży, sale katechetyczne, a później siedzibę miały Gminna Biblioteka, świetlica dla dzieci i Kapela Ludowa „Trzcinicoki”.

Świątynia z ludzkich serc

Czas 34 lat probostwa w Trzcinicy to nie tylko wznoszenie materialnej świątyni, ale także budowa żywej wspólnoty Kościoła. Ksiądz Jubilat przewodził licznym grupom parafialnym, był otwarty na nowe formy duszpasterstwa. W latach 90. reaktywowano w parafiach oddziały Akcji Katolickiej. Ksiądz Bałucki troszczył się o życie duchowe parafii organizując misje święte, rekolekcje, nawiedzenia obrazów i figur, powracającą do szkół katechezę, sprawując liczne nabożeństwa i sakramenty święte. Owocem pracy duchowej były powołania do służby Bożej – 7 kapłanów i siostra zakonna.

Reklama

Zaangażowanie proboszcza wykraczało poza ramy zwykłego duszpasterstwa. Dał się poznać jako człowiek o sercu wrażliwym na potrzeby innych, zwłaszcza ubogich, czy misjonarzy. Przy parafii prężnie działał zespół Caritas i Koło Misyjne. Organizował wiele pielgrzymek do miejsc świętych, a także wycieczki krajoznawcze dla dzieci i młodzieży. Już od lat 80. propagował ducha patriotyzmu, organizując akademie oraz odprawiając Msze św. i modlitwy za Ojczyznę. Przyczynił się do odnowienia cmentarza wojennego i uhonorowania lokalnego bohatera II wojny światowej Kazimierza Mazurczaka.

Cztery dekady w Trzcinicy

Mieszkając długo w Trzcinicy wrósł w parafię, poznał jej historię, potrzeby i mocno zaangażował się w życie społeczne. Współinicjował wiele przedsięwzięć, które stały się ważnym i stałym elementem życia tutejszej społeczności: Karpacka Troja, festiwal folklorystyczny, wydarzenia szkolne, obchody 600-lecia wsi, fundacja sztandarów, przekazanie pola plebańskiego pod budowę remizy strażackiej i boiska sportowego. Oczkiem w głowie był dla niego zabytkowy drewniany kościół św. Doroty z XVI wieku, który w latach 1995 – 2010 został gruntownie odrestaurowany i dziś jest wizytówką całej jasielszczyzny.

Za swą działalność otrzymał wiele wyróżnień. W 1996 r. zdobył nagrodę Fundacji „Małe Ojczyzny”; w 2010 r. został laureatem konkursu Ministerstwa Kultury „Obiekt zadbany”; w 2010 r. przyznano mu honorowe obywatelstwo gminy Jasło; w 2016 r. wręczono mu Złoty Krzyż Zasługi nadany przez Prezydenta RP; w 2017 r. został awansowany przez Ministra Obrony RP na stopień podporucznika. Także władze kościelne doceniły pracę Jubilata. W 2007 r. otrzymał godność kanonika honorowego Kapituły Kolegiackiej w Bieczu. Pełnił także funkcję wicedziekana dekanatu Jasło-Zachód.

Reklama

W 2016 r. przeszedł na emeryturę i pozostał w parafii, nadal aktywnie uczestnicząc w jej życiu, służąc pomocą przy ołtarzu, w konfesjonale i akcjach duszpasterskich.

W niedzielę 6 czerwca 2021 r. świętujemy złoty jubileusz kapłaństwa ks. Stanisława Bałuckiego, a także 40 lat jego posługi w Trzcinicy. Dostojnemu Jubilatowi wyrażamy wdzięczność za poświęcenie ponad połowy życia pracy dla naszej wspólnoty parafialnej, za materialne i duchowe dzieła, a jednocześnie życzymy wielu łask Bożych, zdrowia, opieki Maryi, św. Józefa i św. Doroty. Ad multos annos!

Ks. kan. Stanisław Bałucki ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Przemyślu, w latach 1982 – 2016 był proboszczem parafii Przemienienia Pańskiego i św. Doroty w Trzcinicy.

Podziel się:

Oceń:

2021-06-01 09:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bogu się mówi – tak!

Mszy św. przewodniczył i dary ofiarne przyjmował ks. Stanisław Sarowski

Piotr Dudała

Mszy św. przewodniczył i dary ofiarne przyjmował ks. Stanisław Sarowski

50 lat temu swoje „tak” dla Chrystusa powiedział ks. kan. Stanisław Sarowski. – Twoje życie jest wymownym przykładem, że kiedyś wybrałeś dobrze, a twoje życie i to, co zrobiłeś, przyniosło i przynosi piękne owoce – powiedział podczas uroczystości jubileuszowych ks. Tomasz Zmarzły.

Więcej ...

Przemyśl: pogrzeb Damiana Sobola, wolontariusza zabitego w Strefie Gazy

2024-04-20 13:26

pixabay

W Przemyślu odbyły się w sobotę, 20 kwietnia, uroczystości pogrzebowe śp. Damiana Sobola, wolontariusza zabitego w Strefie Gazy. Pośmiertnie został on odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Żałobnej Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Chudzio. - Przybyliśmy tutaj tak licznie, aby zamanifestować naszą wdzięczność, podziw i solidarność w przywiązaniu do tych wartości, którymi żył i dla których nie zawahał się nawet oddać życia nieustraszony wolontariusz Damian - powiedział.

Więcej ...

Ekshumacja i rekognicja

2024-04-20 15:56

Zdj. IPN

Ekshumowane szczątki ks. Rapacza zostały złożone w sarkofagu, który decyzją metropolity krakowskiego, abp. Marka Jędraszewskiego umieszczono w bocznym ołtarzu kościoła parafialnego w Płokach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Wiara

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

Kościół

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....