Reklama

Mełgiew

90 - lecie parafialnej świątyni.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniu 15 czerwca w parafii Mełgiew odbywa się doroczny odpust patrona parafii -Świętego Wita. W tym roku miał on miał szczególnie uroczysty charakter. Równo 90 lat temu - w dniu 15 czerwca 1910 roku biskup Franciszek Jaczewski dokonał konsekracji nowo wybudowanego kościoła.

Historia Mełgwi sięga średniowiecza.

W "Opisie historycznym diecezji lubelskiej przez księdza Karola Boniewskiego, kanonika katedry płockiej, proboszcza w Fajsławicach sporządzonym" z 1325 roku znajduje się wzmianka "Item Johannes, plebanus ecclesiae de Meglewa" (także Johannes, proboszcz kościoła w Mełgwi) .

Tę datę tj. 1325 rok wiele źródeł określa jako pierwszą wzmiankę o parafii i wsi Mełgiew.

Występujący w niej kościół był pod wezwaniem świętego Wita i tak zostało do dnia dzisiejszego. Ale Pan Adam Soćko pracownik UAM w Poznaniu w pracy "Pałac w Podzamczu Mełgiewskim" stwierdza, że powstanie wsi i kościoła można cofnąć aż do XII w. - Wówczas wezwanie Świętego Wita było popularne w Małopolsce, ale w XIII wieku już zanikło. Kościół wymieniony w 1325 roku i następne (prawdopodobnie trzy) były drewniane. Gdy w 1726 roku spalił się ostatni drewniany kościół w latach 1726 - 30 wzniesiono kościół już murowany, barokowy, który choć nieco zniszczony stoi do dziś (tzw. "stary kościół").

Fundatorem tego kościoła był Jacek Stoiński - sędzia ziemski lubelski - właściciel w tym czasie dóbr Podzamcze. Jako ciekawostkę należy odnotować, że stojący także do dziś pałac w Podzamczu był wzniesiony (na dawniejszym zrębie) także około 1730 roku przez tego samego Jacka Stoińskiego, co dobrze świadczy o jego sytuacji finansowej. Obecnie "stary kościół" jest zamieniony na budynek mieszkalny i podzielony na 2 kondygnacje, ale wówczas, jako kościół miał jedną prostokątną nawę z nieznacznie wyższym prezbiterium. Obecnie trwają prace remontowe tego budynku - w planach na I piętrze znajdzie pomieszczenie gminne muzeum.

Ten murowany kościół okazał się wkrótce za ciasny dla potrzeb parafii. W pierwszej wersji powstał projekt powiększenia starego kościoła. Projekt upadł, gdyż koszty przebudowy i remontu starego kościoła okazały się niewiele niższe, niż budowa nowego.

Tak, więc nasi pradziadkowie przystąpili w roku 1906 do gigantycznej pracy - wznoszenia nowego, dużego kościoła parafialnego. Projekt opracował inżynier Stefan Szyller. Wydaje mi się, że chyba jest to ten sam architekt, który projektował wieżę w klasztorze w Częstochowie!

Reklama

15 czerwca 1910 roku - konsekracja nowego kościoła.

Już po 4 latach budowy, po wielkim wysiłku parafian, włościan i okolicznych właścicieli ziemskich - 15 czerwca 1910 roku biskup Franciszek Jaczewski mógł dokonać konsekracji nowego kościoła. Proboszczem w owym czasie był ks. Kanonik Józef Żyszkiewicz - zasłużony dla naszej parafii. Proboszczem był w Mełgwi 43 lata aż do śmierci w 1944 roku, leży na naszym cmentarzu. Był także inicjatorem budowy ośrodka zdrowia w Mełgwi. Jedna z ulic w Mełgwi ma imię Aleja Ks. Józefa Żyszkiewicza.

Nasz kościół jest najwyższą budowlą w okolicy. Mimo, że usytuowany w jednym z niższych miejsc w gminie, w dolinie przepływającej przez całą gminę rzeki Stawek-Stoki jest widoczny z każdego jej miejsca. Strzelista wieża i ostre, wydłużone kształty zarówno zewnątrz jak i wewnątrz budowli neogotyckim stylem nawiązują do klasycznego gotyku świątyń średniowiecznych.

Od tego stylu wnętrza naszego kościoła odbiegają 2 boczne ołtarze - białe, o miękkich złoconych kształtach. Te rokokowe ołtarze są dużo starsze niż cały kościół, pochodzą z XVIII wieku i zostały tu przeniesione ze "starego" barokowego kościoła. Katalog sztuki wymienia też kilka zabytkowych przedmiotów (obrazy, kielichy, lichtarze) znajdujących się w naszym kościele m.in. obraz ofiarowany w 1907 roku przez Stanisława Szlubowskiego - w owym czasie kolejnego właściciela Podzamcza. Jak było wyżej "stary kościół" ufundował Jacek Stoiński ówczesny właściciel tej wsi - aktualny mógł widocznie pozwolić sobie tylko na obraz. Ale jak wiem z ustnych przekazów w z lasów w jego dobrach pochodziły ogromne dęby użyte do budowy kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dbamy o nasz piękny kościół.

W latach 60, znowu ogromnym wysiłkiem finansowym parafian wykonano w kościele malowanie wnętrza kościoła. Wykonane w jaskrawych kolorach, o ostrych kształtach postaci malowidła, zbyt nowoczesne jak na nasze wiejskie gusta, budziły od początku pewne kontrowersje. Ale stało się!

Lecz nasz kościół stoi niedaleko rzeki, wilgoć jest jednym z utrapień tego kościoła i malowidła zaczęły się łuszczyć. Działalność grzybów po trzech dziesiątkach lat doprowadziła do zniszczenia większości obrazów. Znowu, wielkim wysiłkiem finansowym parafian, w ramach przygotowań do Wielkiego Jubileuszu w roku 1999 udało się odnowić wnętrze kościoła. Najbardziej zniszczonych malowideł nie można było uratować - ale tym razem stonowane pastelowe barwy wnętrza zyskały pełną aprobatę parafian.

W poprzednich latach wykonywano też inne prace remontowe - dach kościoła i wieży pokryto blachą miedzianą, stopniowo były odnawiane ołtarze, złocono na nowo ich elementy, odnowiono chrzcielnicę, uruchomiono zegar na wieży kościelnej. W tym 1999, szczęśliwym dla parafii roku udało się oprócz malowania wnętrza, wyremontować też zewnętrzną elewację kościoła - uzupełnić nadgryzione zębem czasu ubytki w przyporach południowej strony, odnowić elementy z piaskowca, pomalować fragmenty otynkowane - nasz kościół odzyskał dawny blask ( na sponsora czeka z odnowieniem tylko ambona). Tylko piękna, czerwona klinkierowa cegła nie wymaga żadnych remontów - po 90 latach wygląda świetnie - nasi pradziadkowie mogliby być dumni ze swojej pracy.

Jubileuszowy odpust.

We czwartek, 15 czerwca na uroczystości 90 - lecia kościoła zostali zaproszeni wszyscy księża, którzy pracowali w naszej parafii lub z niej pochodzą. Na nasz Jubileusz, na Mszę o godzinie 9.00 Przybył też dostojny gość - Ks. Arcybiskup Józef Życiński. Powitał go przed kościołem proboszcz parafii ks. Kanonik Karol Serkis oraz Orkiestra Dęta Gminy Mełgiew, a w kościele zespół "PODZAMCZE" w strojach ludowych zaśpiewał niby ludową pieśń powitalną specjalnie na tę okazję ułożoną:

"Witaj nam czcigodny gościu nasz ...", gdzie było oczywiście:

"Wiwat drogi Gościu, Wiwat

W zdrowiu, szczęściu byś nam żył sto lat

Niech Ci słońce świeci całe dnie,

A Bóg wszelkie łaski niech Ci śle !!!"

W imieniu rady duszpasterskiej powitał Gościa Włodzimierz Augustyniak. W odświętnie udekorowanym kościele Mszę jubileuszową odprawił i homilię wygłosił ksiądz arcybiskup, grała podczas Mszy orkiestra dęta, śpiewała schola.

Po Mszy Ksiądz Biskup poświęcił

Dzwon Drugiego Tysiąclecia "Jan Paweł II"

W roku 1998 sołtysi i radni gminy i parafii Mełgiew wystąpili z inicjatywą ufundowania przez mieszkańców gminy i parafii Mełgiew " Dzwonu Drugiego Tysiąclecia". Na karcie, którą otrzymują ofiarodawcy widnieje napis:

"Żyjemy na przełomie tysiącleci - taki czas zdarza się raz na tysiąc lat. Dla uczczenia tej daty, na Wielki Jubileusz Roku 2000, z inicjatywy sołtysów i radnych gminy Mełgiew my wszyscy, mieszkańcy tej gminy w tym szczególnym czasie ufundujemy Dzwon Drugiego Tysiąclecia. To dwa tysiące lat temu narodził się Chrystus - od tej daty liczymy czas - dzwon ustawimy, więc obok kościoła parafialnego w Mełgwi".

O godzinie 12.00 Odprawiona została suma odpustowa, którą koncelebrowali kapłani - nasi rodacy pod przewodnictwem ks. Józefa Szczypy, a słowo Boże głosił ks. Prałat Jan Mazur urodzony w Mełgwi.

I rozrywka - czyli festyn parafialny

O godzinie 14.00 Rozpoczął się na błoniach w Mełgwi drugi już w historii parafii Mełgiew festyn parafialny. Jak w ubiegłym roku wystąpiły zorganizowane siły kulturalne naszej gminy: śpiewały dzieci ze szkoły z Mełgwi, Jackowa i Wiejskiego Domu Kultury w Podzamczu, tańczyła istniejąca od zeszłego roku grupa taneczna Pani Małgorzaty Michalczuk z Mełgwi, oraz oczywiście grała nasza Orkiestra Dęta Gminy Mełgiew. Ale w tym roku nie oni byli gwiazdą festynu, ale ksiądz Roman Skowron - nasz sąsiad z Wierzchowisk, który poprowadził własny program rozrywkowy, a skutecznie mu w tym pomagała grupa wokalna z tamtejszej parafii.

Nagrody w konkursach, słodycze, gorące kiełbaski i napoje dla młodych uczestników festynu ufundowały firmy z terenu gminy. Następny odpust i festyn za rok. Zapraszamy do pięknej Mełgwi.

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo osób, a nie związków homoseksualnych

2024-05-20 15:05

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Nie zezwalałem na błogosławienie związków homoseksualnych - wyjaśnił papież Franciszek w nadanej wczoraj pełnej wersji kwietniowego wywiadu dla telewizji amerykańskiej CBS. Dodał, że błogosławienie takich związków jest „sprzeczne z prawem naturalnym i prawem Kościoła”. Zezwolił natomiast na błogosławienie poszczególnych osób homoseksualnych, bo „błogosławieństwo jest dla wszystkich”, choć - jak przyznał -„niektórzy są tym zgorszeni”.

Więcej ...

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” - oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych

2024-05-24 13:39

Karol Porwich/Niedziela

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” - to Oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych, którzy obradowali w dniach 21-23 maja br. w Stegnie podczas ogólnopolskiego spotkania, które poprowadził bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

Więcej ...

Rekolekcje o „Uzdrawiającej mocy Eucharystii”

2024-05-24 19:56

Karol Porwich/Niedziela

Rekolekcje o „Uzdrawiającej mocy Eucharystii” prowadzone są w ostatni weekend każdego miesiąca. Odbywają się one na Jasnej Górze od przeszło dwóch lat, więc wpisały się już w cykl jasnogórskich posług.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Wiara

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Wiara

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Kościół

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania