Reklama

Uroczystość błogosławieństwa świątyni

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"A jeszcze 15 lat temu na tym miejscu była polana, na której bawiły się dzieci i nic nie wskazywało, że to miejsce wybrał Bóg, aby tu jego lud mógł gromadzić się i z miłością i pobożnością oddawać Mu cześć w Jego świątyni" (fragment przemówienia z uroczystości).

Ostrołęka - stary, kurpiowski gród - 300 lat czekała na nową świątynię. 17 grudnia 2000 r. pasterz diecezji, bp Stanisław Stefanek, dokonał błogosławieństwa kościoła pw. Zbawiciela Świata przy ulicy Goworowskiej.

Imponująca uroczystość błogosławieństwa świątyni odbyła się w szczególnym czasie i scenerii. Cały świat oczekiwał na dwutysięczne urodziny Jezusa, z którym pragnął przekroczyć próg Wielkiego Milenium i rozpocząć Trzecie Tysiąclecie.

Termin uroczystości ze względu na chorobę naszego Księdza Proboszcza był zmieniany i ostatecznie tę upragnioną chwilę przeżyliśmy 17 grudnia 2000 r. na wieczornym nabożeństwie o godz. 18.00. Tego wieczoru ze wszystkich stron parafii spieszyli wierni, aby wziąć udział w tym szczególnym nabożeństwie. Kościół był wypełniony po brzegi, bo był to naprawdę wielki i radosny dzień dla naszej wspólnoty parafialnej.

Przed godz. 18.00 przybył bp Stanisław Stefanek. Oświetlony teren wokół kościoła pozwolił mu zapoznać się ze stanem zaawansowania prac budowlanych. Zauważył piękny, świeżo wykonany plac od ulicy Brata Żebrowskiego, któremu zaproponował nazwę Plac Zbawiciela i wysokie wieże górujące nad bryła kościoła.

Wokół ołtarza zgromadzili się kapłani, przedstawiciele Kurii Biskupiej, księża dziekani i proboszczowie sąsiednich parafii, księża seniorzy, kapłani - rodacy. Szczególnym gościem był ks. inf. Józef Biernacki, były proboszcz parafii św. Antoniego w Ostrołęce, który był prekursorem budowy naszej świątyni.

Honorowe miejsca zajęli zaproszeni goście. W nabożeństwie uczestniczyli: poseł na Sejm Henryk Dykty, przedstawiciele władz miejskich z prezydentem Arkadiuszem Czartoryskim, były prezydent Jędrzej Nowak, radni miejscy z przewodniczącym Januszem Kotowskim, mazowiecki Wicekurator Oświaty Regina Pruszyńska, przedstawiciele Stowarzyszenia Katolików Wojskowych z kom. płk. inż. Jerzym Kade i kapelanem ks. płk. Tadeuszem Uszyńskim, którzy współpracują i przyjaźnią się z naszym proboszczem.

Podczas uroczystości słowa powitania i podziękowania skierowali do Księdza Biskupa przedstawiciele parafii oraz proboszcz ks. kan. Jan Świerad, który powiedział, że kościół został zbudowany jako wotum wdzięczności Bogu za 2000 lat chrześcijaństwa i stał się pomostem łączącym tysiąclecia. Budowany jest głównie ze składek parafian, ale wsparcie finansowe otrzymał także z Urzędu Miasta, ostrołęckich zakładów pracy, od wielu parafii z diecezji, od ks. dziekana W. Brulińskiego. Ksiądz Proboszcz wyraził wdzięczność firmom: PBK - budującej kościół i WDJ - nadzorującej budowę za zaangażowanie w pracę przy tym obiekcie sakralnym. Ciepłe słowa padły pod adresem parafian, którzy systematycznie przekazują dobrowolne ofiary na budowę świątyni.

Uroczystą Mszę św. odprawił i homilię wygłosił bp Stanisław Stefanek. Nawiązał do czytań liturgicznych i stwierdził, że atmosfera adwentowa stanowi właściwą oprawę uroczystości błogosławieństwa świątyni. Wskazał na czynniki związane z budową świątyni, spośród których jako naczelne uznał: pragnienie serca i poszukiwanie ołtarza.

Kulminacyjnym punktem nabożeństwa było podpisanie dokumentu błogosławieństwa świątyni, który zgodnie z obowiązującym ceremoniałem na ołtarzu swój podpis złożyli: Ksiądz Biskup, nasi kapłani, przedstawiciele Kurii, liczni kapłani, prezydent miasta oraz osoby świeckie zaangażowane w budowę świątyni.

Uroczystość błogosławieństwa świątyni prowadził wikariusz biskupi, ks. Jan Sołowianiuk. Towarzyszył jej bardzo podniosły nastrój. Była wielkim przeżyciem dla całej wspólnoty parafialnej i jej kapłanów, a szczególnie jej budowniczego - ks. kan. J. Świerada, naszego proboszcza, który 5 lat temu przybył do nas i mimo poważnych problemów zdrowotnych wiele dokonał w naszej wspólnocie, za co parafianie są mu bardzo wdzięczni, cenią go i szanują. Serca parafian wypełnia ogromna radość, oczy świeciły się łzami szczęścia.

Czujemy się dumni, że w tych trudnych czasach wybudowaliśmy kościół, który został pobłogosławiony. Zdajemy sobie sprawę, że przed naszą parafią jeszcze wiele pracy, aby budowana świątynia mogła być konsekrowana. Wierzymy, że z Bożą pomocą i pod "taką batutą" doprowadzimy prace do końca, a nasza świątynia będzie piękna i godna swojego patrona - Zbawiciela Świata, który wybrał swoje miejsce, aby tu "na rozdrożach Ostrołęki, wśród pól, łąk, lasu i osiedli mieszkaniowych Jego lud zbudował Mu świątynię".

Uroczystość błogosławieństwa kościoła otworzyła bramy przyszłości, w którą weszliśmy: z wiarą, która nie lęka się żadnych trudności ani cierpień, bo oparta jest na przekonaniu, że dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych; z nadzieją, że Chrystus w swojej dobroci obdarzy nas potrzebnymi łaskami, abyśmy mogli sprostać zadaniom, jakie na nas czekają; z miłością, która nie szuka swego, ale pragnie szczęścia innych i gotowa jest do budowania przyszłości opartej na miłości Boga i bliźniego.

Dziękujemy Bogu za ten wielki dzień, dziękujemy za wszystko dobro, którym nas obdarza. Połączeni miłością, która jest zdolna do wielkich czynów, będziemy modlić się, aby krzyż, umieszczony na strzelistych wieżach naszego kościoła, a jednocześnie drogowskaz naszego działania i światło rozjaśniające nasz życie, połączył swoimi ramionami, niebo z ziemią i ludzi między sobą. Niech moc płynąca z niego utwierdzi naszą wiarę, z którą wejdziemy w Trzecie Tysiąclecie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny Kmieć

2024-05-10 14:00

BP Archidiecezji Krakowskiej

Uroczystość w kaplicy Domu Arcybiskupów Krakowskich rozpoczęła się krótką modlitwą. Abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski powołał trybunał do przeprowadzenia procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożej Heleny Kmieć, wiernej świeckiej.

Więcej ...

Ukraina: papieska korona dla Matki Bożej w Fastowie

2024-05-12 15:33

Grażyna Kołek

W przededniu rocznicy objawień fatimskich papieską koronę otrzymała figura Matki Bożej w Fastowie. W tym ukraińskim mieście leżącym nieopodal Kijowa działa dominikański Dom św. Marcina de Porres, stanowiący jeden z największych hubów humanitarnych w tym ogarniętym wojną kraju. Maryjna figura powstała dwa lata po objawieniach w Fatimie i przechowywana jest w miejscowym kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, ważnym punkcie modlitwy o pokój na Ukrainie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania