Reklama

Nasi gorliwi poprzednicy

Rodzina, praca, wspólnota. Im przede wszystkim poświęcali swój czas pierwsi chrześcijanie. Czuli chęć spotykania się ze sobą z kilku powodów. Mieli świadomość swej krótkotrwałej egzystencji na tym świecie, gromadzili się w miejscu zwanym parocchia (czyli dzisiejsza parafia). Jednocześnie będąc zagrożeni pogaństwem czuli potrzebę spotykania się. Starali się stronić od rozrywek. Rytm dniom i czasowi pierwszych chrześcijan nadawała modlitwa. Zamieniała je w jedno długie święto. Uświęcała zwykłą codzienność.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa

Pierwsi chrześcijanie zwykle modlili się, stojąc. Przyjmowali postawę orantów, znanych z malarstwa ściennego w katakumbach. Mieli podniesione ręce i otwarte dłonie. Upodabniało ich to do Chrystusa na krzyżu. Wierni z Rzymu czy Kartaginy uważali, że tak ich ciało wyraża pragnienie duszy, czyli pragnienie Boga. Modląc się na klęczkach wyrażali pokorę. Mogło jej towarzyszyć bicie czołem. Ten zwyczaj do dziś przetrwał w Kościołach Wschodnich. Podobnie, jak modlenie się ze skrzyżowanymi na piersiach rękami, na wzór posągów sumeryjskich królów. Dzisiejszy gest składania rąk jest pochodzenia germańskiego; uświęcał on hołd feudalny. Chwile, kiedy chrześcijanin trwał w milczeniu rozmyślając o Piśmie Świętym, to początek i koniec dnia. Rano klękał na znak adoracji i ukorzenia się przed Bogiem. Zwracał się wtedy ku wschodowi. O zachodzie słońca powinien pamiętać o przeżegnaniu czoła znakiem krzyża - kształt litery tau.

Rozrywki

W świecie pogańskim trudno było żyć Ewangelią. Zasadą było, aby każdy we własnym sumieniu rozstrzygał, w jakich rozrywkach warto brać udział. Wystrzegano się karczm, tawern. Ci, którzy rano śpiewali liturgiczny hymn o nieśmiertelności, znalazłszy się tam wieczorem zbyt chętnie podejmowali refren: pijmy i jedzmy, jutro pomrzemy. Atmosfera karczm skłaniała wiernego do nadmiernego picia. A wtedy - ostrzegano - gdy umysł był ociężały, a zmysły podniecone - łatwo było ulec namowom kobiet lekkich obyczajów. Popularną rozrywką w czasach Cesarstwa była gra w kości. Ale była zarazem niebezpieczna, operowano w niej nieraz bardzo wysokimi stawkami. Stąd gra wzbogacając jednych, całkowicie rujnowała innych. Poza tym wszystkim zabierała po prostu czas, a zbyt często grający dorabiali się miana próżniaków. Dzieci Rzymu i Kartaginy, także chrześcijańskie, grały w orzechy, które dziś zastąpiły kule. Zysk i strata dotyczyły ilości orzechów. "Porzucenie orzechów" traktowano jako definitywne wyjście z wieku dziecięcej niewinności. Stąd mogła być już niedaleka droga do hazardu. Uznaniem cieszyły się ćwiczenia fizyczne. Widziano w nich sposób na zachowanie dobrej kondycji i higieny ciała. Ale i tu czyhały pewne niebezpieczeństwa. Tertulian - chrześcijański myśliciel - potępiał całkowitą nagość, a wówczas ćwiczono nago. Wskazywał też na pokusę nadmiernej troski o ciało, wyrażającej się w nadmiernym stosowaniu wszelkich masażów.

Posiłki

Posiłki miały do tego stopnia religijny charakter, że w domach chrześcijańskich wykluczano z nich pogan. Ojciec rodziny mógł w jego trakcie wspominać tajemnicę eucharystyczną. Czytano wersety z Pisma Świętego. Złotą regułą przy stole był umiar. W dystyngowanych środowiskach posiłek zaczynał się modlitwą i kończył "w przyzwoitości". Ostrzegano chrześcijan przed wystawnością naczyń i potraw. Samarytanka - przypominano - dała przecież Chrystusowi pić w zwykłym dzbanku. Śniadanie składało się zwykle z zamoczonego w winie chleba. W dni postne - środę i piątek - chrześcijanie nie spożywali pierwszego posiłku. Drugi wypadał około południa, po powrocie z targu lub po załatwieniu interesów. Był lekki, złożony z zimnych lub ciepłych dań. Tzw. wieczerzę spożywano w Rzymie i Aleksandrii ok. trzeciej po południu. W momencie, gdy interesy były już załatwione, a praca zakończona. Był to posiłek rodzinny lub towarzyski. Przyjaźń pozwalała przyjść na ten posiłek bez uprzedzenia. Grek dopiero wówczas wiedział, że jadł wieczerzę, gdy czynił to z przyjaciółmi. Menu mogło składać się z jaj, ryb, melonów, cytryny, fasoli, grochu. Szczególnego rodzaju posiłkiem była agapa. Ten tzw. posiłek miłości był wyrazem poczucia jedności zamożnych chrześcijan w stosunku do znajdujących się w potrzebie braci.

Oprac. Na podstawie książki: Adalbert G. Hamman, Życie codzienne pierwszych chrześcijan.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Karol Porwich/Niedziela

Maryja ukazywała się w Fatimie raz w miesiącu od 13 maja do 13 października 1917 roku. Z objawieniami fatimskimi i ich historią związane są fascynujące fakty, wciąż niestety mało znane lub zapomniane. Przypominamy kilka z nich.

Więcej ...

Jasna Góra: dziękczynienie za dar przyjęcia I Komunii Świętej

2024-05-15 17:34

Karol Porwich/Niedziela

Przyjeżdżają, aby podziękować za dar przyjęcia I Komunii Świętej. To czas dziękczynienia dzieci, ale i rodziców, katechetów, duszpasterzy - docierają na Jasną Górę ze wszystkich stron Polski.

Więcej ...

Matko Boża Piaskowa, módl się za nami...

2024-05-16 20:50
Matka Boża Piaskowa

pl. wikipedia.org

Matka Boża Piaskowa

Jan Paweł II zatwierdził z kolei tytuł Matki Bożej Kodeńskiej jako Matki Jedności. Burzliwe losy obrazu Matki Bożej Kodeńskiej ilustrują, jak kręte i skomplikowane drogi prowadzić mogą do pojednania ludzi z Bogiem i pomiędzy sobą.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania