Reklama

Wystawa na Majdanku

Jeden dzień z życia Getta

Niedziela lubelska 20/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zdjęcia Heinza Jösta, niemieckiego hotelarza służącego w niemieckiej armii, stały się materiałem do zorganizowanej w muzeum na Majdanku wystawy: "Dzień w getcie warszawskim", otwartej 24 kwietnia. Zwiedzać można ją do 30 maja w Pawilonie Oświatowym Państwowego Muzeum na Majdanku. Wystawa została zorganizowana w związku z 60. rocznicą powstania w getcie warszawskim.
Jöst we wrześniu 1941 r. pełnił służbę w niemieckiej armii w jednostce wojskowej nr 31 pod Warszawą, na wschodnim brzegu Wisły. W dniu swoich urodzin 9 września 1941 r. wszedł do getta i wykonał 129 zdjęć. Powstała w ten sposób dokumentacja jednego dnia z życia getta. Podobno to, co zobaczył, wywarło na nim przerażające wrażenie. Zdjęć nie pokazał nikomu. Na początku lat 80. przekazał je wydawcy pisma Stern. Sam niedługo po tym zmarł. W 1987 r. Guenther Schwarberg ofiarował tę swoistą dokumentację instytutowi Yad Vashem, gdzie pokazano je po raz pierwszy.
Problem z fotograficzną dokumentacją holocaustu polega na tym, że brakuje materiałów żydowskich. Zdjęcia, które najczęściej wykorzystuje się do zilustrowania tego tematu, są zdjęciami niemieckimi. Pochodzą przeważnie z dwóch źródeł: zbiorów oficjalnych jednostek propagandowych SS oraz fotografii amatorskich, wykonanych przez żołnierzy niemieckich. Oglądając więc ową wystawę nasuwa się pytanie o motywy kierujące Jöstem przy robieniu zdjęć. Organizatorzy nie dają tutaj jasnej odpowiedzi. Sam Autor wyraźnych motywów nie podał. Mógł być poruszony tym, czego był świadkiem, lecz mogła także kierować nim zwykła ciekawość. Choć jak piszą na planszach, opisujących zdjęcia, organizatorzy wystawy, "Nigdy nie udało się Jöstowi wymazać z pamięci tych scen - scen z piekła, z warszawskiego getta". Zdjęcia starano się posegregować tematycznie. Planszom z fotografiami towarzyszą krótkie opisy oraz fragmenty wspomnień. Wśród pokazanych tematów są: "ulica", "żebracy", "żółta gwiazda" (pokazano tu ludzi sprzedających opaski na rękę z gwiazdą Dawida), "kramarze", "dzieci" oraz najbardziej chyba wstrząsająca seria zdjęć zatytułowana "pogrzeb". Widać tutaj trupy powrzucane bezładnie na wozy, a później grzebane w masowych dołach. Na jednej z plansz zacytowano fragment wspomnień Emanuel Ringelblum, gdzie można było przeczytać, że "wymieranie całych rodzin w ciągu jednego lub kilku dni jest nader częstym zjawiskiem. Wskutek tego, że przeważnie umierają osoby dorosłe, a w szczególności mężczyźni, wzrasta ogromnie liczba sierot. Dzieci do 2 lat wymierają prawie w stu procentach, z tej prostej przyczyny, iż brak mleka dla niemowląt i matek. Jeśli nie zajdzie zmiana na lepsze, to kwestia żydowska w Warszawie zostanie rychło rozwiązana".
Wystawę przygotował Instytut Yad Vashem w Jerozolimie w koordynacji z Żydowskim Instytutem Historycznym w Warszawie. Patronowali jej wojewoda lubelski, Andrzej Kurowski i dyrektor Państwowego Muzeum na Majdanku, Edward Balawajder. Po otwarciu wystawy złożono kwiaty pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa. Oprócz Wojewody i Dyrektora muzeum wieńce składali także przedstawiciele lubelskiego Instytutu Pamięci Narodowej, a także ci, którzy przeszli przez warszawskie getto. Wystawę zaprojektowała Dorit Harel wraz z Harel Designers, przygotował ją Zvi Reiter, a kustoszem jest Icchak Mais.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski - historia zawierzenia Matce Bożej

Klementyńskie korony (replika) nałożone na Obraz Jasnogórski, 28 lipca 2017 r.

Krzysztof Świertok

Klementyńskie korony (replika) nałożone na Obraz Jasnogórski, 28 lipca 2017 r.

Kościół katolicki w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Uroczystość ta została ustanowiona przez Kościół na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej.

Więcej ...

Werona czeka na papieża: pielgrzymka pod znakiem pokoju

2024-05-03 10:24

materiał prasowy

Dziesięć lat od ostatniej Areny Pokoju, w Weronie odbędzie się kolejne spotkanie przypominające o dziedzictwie tego włoskiego miasta, które leży na „skrzyżowaniu kultur i narodów”. - Udział papieża w tym wydarzeniu przyczyni się do wzmocnienia naszego wołania na rzecz pokoju i sprawiedliwości - mówi burmistrz Damiano Tommasi. Franciszek będzie w Weronie 18 maja, w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania