Reklama

Lublin, parafia pw. św. Antoniego

Światowy Dzień Młodzieży

Niedziela lubelska 20/2003

Jesteśmy przyzwyczajeni do tradycyjnej formy prowadzenia rekolekcji - jeden, rzadziej dwóch rekolekcjonistów, wygłasza nauki podczas Mszy św. dochodzi do tego Apel Jasnogórski lub inne modlitwy. Tegoroczne rekolekcje wielkopostne w parafii pw. św. Antoniego w Lublinie znacznie odbiegały od zwykłego schematu. Prowadził je ks. dr Ryszard Podpora, redaktor lubelskiego "Gościa Niedzielnego", asystent kościelny Akcji Katolickiej i rektor kaplicy cmentarnej na Majdanku.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dla dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 zorganizowane zostały specjalne zajęcia w grupach: teatralnej, poetyckiej, filmowej i plastycznej. Młodzież licealna miała okazję spotkać się z interesującymi ludźmi (m.in. z ks. Janem Domańskim), którzy chętnie odpowiadali na pytania nurtujące dziś młodych na całym świecie. Dotyczyły one ideałów, seksu, miłości, klonowania, drogi życiowej. Były wieczorne spektakle teatralne i Apele Jasnogórskie ze świecami. Otwarta została specjalna strona internetowa i poczta elektroniczna, dzięki czemu można było przesyłać pytania do Rekolekcjonisty. Przez internet prowadzony był również konkurs biblijny z nagrodami. Kolejnym novum były "małe rekolekcje" dla nauczycieli, czyli interesujące spotkania przy kawie z zaproszonymi gośćmi: bp. Mieczysławem Cisło, ks. prof. Andrzejem Szostkiem, rektorem KUL i ks. prof. Sławomirem Nowosadem. W niedzielę młodzież KSM z naszej parafii przedstawiła program słowno-muzyczny Żyję, chociaż umieram, dedykowany dzieciom z Hospicjum im. Małego Księcia. Przeprowadzony został wywiad z wolontariuszką z Hospicjum - Moniką. We wtorek teatr "Logos" z Bełżyc, prowadzony przez ks. prał. Czesława Przecha, przedstawił sztukę opartą na fragmentach Ewangelii. Przez scenę przewinęły się osoby związane w różny sposób z Chrystusem. Byli to m.in. Maryja i umiłowany uczeń Jan, Piotr, Barabasz, Piłat, Weronika, córka Jaira, Judasz. Wszyscy rozmawiali z dwójką współczesnych dziennikarzy, próbujących dowiedzieć się, kim jest Jezus i dlaczego został zabity. Akcja sztuki działa się na Golgocie przed krzyżem, na którym wisiało ciało Chrystusa. Na zakończenie wystąpił sam autor i reżyser sztuki, ks. prał. Czesław Przech, który recytował wiersz Romana Brandstaettera. Spektakl spotkał się z gorącym przyjęciem. Słuchacze podziwiali dojrzałość aktorską i profesjonalizm wykonawców, którzy przecież są amatorami. W środę dzieci z kl. IV SP 44 przedstawiły pantomimę Modlitwa w Ogrójcu. Następnie wystąpił teatr "Nadzieja" z parafii Świętej Rodziny w Lublinie ze spektaklem Rosa Pub. Sztuka dotyczyła problemów młodego człowieka, poszukującego szczęścia, przyjaźni i sensu życia. Było to ostrzeżenie przed szukaniem łatwych rozwiązań, które stanowić mogą pułapkę i drogę donikąd. W godzinach rannych były przedstawienia dla młodszych dzieci: Wesele w Kanie Galilejskiej i Przypowieść o synu marnotrawnym. Zostały one przygotowane przez dzieci ze SP 44 pod kierunkiem s. Salezji Molik, betanki prowadzącej w parafii grupę teatralną. Oprócz gry młodych aktorów podziw budziła niezwykle bogata, pomysłowa i kolorowa scenografia oraz stroje.
Nauki rekolekcyjne głoszone podczas Mszy św., oparte na pierwszych czterech różańcowych tajemnicach światła, koncentrowały się na wskazywaniu płomyków zapalanych przez Boga w momentach, w których światło świata gaśnie, tłumione przez wojny, terroryzm, ksenofobię, nacjonalizmy. By człowiek nie chodził w ciemności, by ci, którym pogasły różne światełka wiary, ufności i miłości, dzięki rekolekcjom i spowiedzi odnaleźli światło nadziei.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: zaproszenie na uroczystość Królowej Polski

2024-04-29 12:48

Karol Porwich/Niedziela

Na Maryję jako tę, która jest doskonale wolną, bo doskonale kochającą, wolną od grzechu wskazuje o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. Podkreśla, że Jasna Góra jest miejscem, które rodzi nas do wiary, daje nadzieję, uczy miłości, a o tym świadczą ścieżki wydeptane przez miliony pielgrzymów. Zachęca, by pozwolić się wprowadzać Maryi w przestrzeń, w której uczymy się ufać Bogu i „wierzymy, że w oparciu o tę ufność nie ma dla nas śmiertelnych zagrożeń, śmiertelnych zagrożeń dla naszej wolności”.

Więcej ...

Meksyk: 18 pielgrzymów zginęło w wypadku autobusu

2024-04-29 11:17

Adobe Stock

Co najmniej 18 osób zginęło , a 12 zostało rannych w wypadku autobusu 28 kwietnia w Meksyku. Według lokalnych mediów większość ofiar, to pielgrzymi z Guanajuato, którzy udawali się na pielgrzymkę do sanktuarium w Chalma.

Więcej ...

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

2024-04-29 17:49

Episkopat Flickr

Biskupi siedmiu francuskich diecezji należących do metropolii Reims rozpoczęli dziś pięciodniową pieszą pielgrzymkę w intencji powołań. Każdy z nich przemierzy terytorium własnej diecezji. W sobotę wszyscy spotkają się w Reims na metropolitalnym dniu powołań.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego