Reklama

Niedziela Małopolska

DIECEZJA TARNOWSKA

Dały radę!

Laureatki z LO w Żegocinie odbierają nagrody w katedrze wawelskiej

MFS/ Niedziela

Laureatki z LO w Żegocinie odbierają nagrody w katedrze wawelskiej

Sukces naszych uczennic w IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Złotą Lilię Jadwigi Andegaweńskiej bardzo nas cieszy – powiedział po rozdaniu nagród ks. Sylwester Pustułka.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zdobywczynie I miejsca, w kategorii szkół ponadpodstawowych, uczennice Zespołu Szkół im. Świętej Jadwigi Królowej w Żegocinie: Martynę Fitrzyk, Karolinę Fitrzyk (bliźniaczki – pierwszoklasistki pochodzące z Rajbrotu) i Natalię Gawłowicz z kl. II poznałam we wspomnienie św. Jadwigi Królowej, w trakcie uroczystego podsumowania konkursu.

Radość i satysfakcja

Laureatki odebrały Złote Lilie Andegaweńskie, gratulacje, a z rąk rektora uczelni, ks. prof. Roberta Tyrały – indeksy na wybrany przez siebie kierunek Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. – Drzwi na uniwersytet są przed wami otwarte – powiedział ks. rektor i zaznaczył: – To nie jest tylko teologia, to także psychologia, pedagogika, dziennikarstwo! I zapewnił, że uniwersytet czeka na mądre studentki. Z kolei parafia archikatedralna na Wawelu, którą reprezentował ks. prał. Zdzisław Sochacki, ufundowała najlepszym wyjazd i pobyt w Gnieźnie – kolebce naszej państwowości. Odbiór nagród obserwowała liczna delegacja z Żegociny, w tym m.in. dyrektor szkoły Katarzyna Sutor, uczniowie z pocztem sztandarowym, „orszak królowej” (grupa osób w strojach z epoki św. Jadwigi) i młodzież z klas Straży Granicznej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jak przypominali organizatorzy, konkurs, w którym licznie uczestniczą uczniowie z całej Polski, rozwija zainteresowania historyczne i humanistyczne, kształtuje świadomość i postawy patriotyczne, podnosi poziom wiedzy historycznej. W rozmowie z Niedzielą laureatki nie kryły radości i satysfakcji ze zwycięstwa. – Przygotowania rozpoczęłyśmy już w październiku minionego roku – wspominała Natalia. I dodała: – Początki nie były takie trudne. Poznałyśmy wskazane przez organizatorów książki i zawartość strony internetowej. Ale z każdym następnym etapem przybywało materiałów, z którymi trzeba się było zapoznać, i wiedzy do opanowania. Oczywiście, plus powtarzanie tego, co już było wcześniej. Ale dałyśmy radę.

Dwa pierwsze etapy – szkolny i rejonowy odbyły się w szkole, natomiast na złożony z dwóch części finał licealistki przyjechały pod opieką Marka Kaszuby do Krakowa, gdzie zmierzyły się z pytaniami związanymi m.in. z historią Piastów i Jagiellonów, życiem i działalnością św. Jadwigi. Pojawiły się też zagadnienia dotyczące katedry wawelskiej, w tym związków św. Jana Pawła II z tym miejscem. W ramach drugiej części finału drużyny przeniosły się na Wzgórze Wawelskie i wędrując z planem katedry, zaznaczały wskazane obiekty, związane z historią Polski, oraz odpowiadały na pytania dotyczące dzwonów katedry, ich fundatorów, historii oraz herbów i zachowanych napisów. Sprawdzono także wiedzę finalistów na temat grobów królewskich i władców Polski tu pochowanych oraz ich zasług dla ojczyzny.

Trudności i wsparcie

Reklama

Moje rozmówczynie przyznały, że pytania były trudne. Wymagały i wiedzy historycznej, i polonistycznej, i teologicznej. – Moim zdaniem najtrudniejsze było opanowanie informacji na temat dzwonów, np. jakie mają wymiary, ile ważą – przyznała Martyna, a Karolina dodała: – Trudność sprawiało także swobodne poruszanie się po katedrze wawelskiej, bo ze względu na pandemię nie udało się nam przyjechać tu wcześniej, ale musiałyśmy sobie i z tym poradzić. Licealistki podkreśliły duże wsparcie i pomoc ze strony kadry pedagogicznej. – Nawet się tego nie spodziewałyśmy, że tak bardzo możemy na nich liczyć – przyznała Natalia. I dodała: – Bardzo nam pomagała pani Anna Kądziela, nasz szkolny historyk oraz polonistka, pani Agata Flaga. Z kolei ks. Sylwester wyjaśnił kwestie związane z pytaniami z zakresu teologii, a dzisiaj wspólnie z bp. Chrząszczem oraz z ks. prof. Tyrałą i ks. Sochackim odprawiał w katedrze Mszę św., z czego byłyśmy bardzo dumne.

Sukces uczennic z LO w Żegocinie został zauważony i doceniony. – Nasi rodzice są z nas dumni – wyznała Karolina, a Martyna przyznała, że na pewno skorzysta z indeksu, który zdobyła. Dodała: – Zastanawiam się nad wyborem pedagogiki lub psychologii. Ksiądz Sylwester Pustułka, wikariusz parafii św. Mikołaja w Żegocinie i katecheta w tutejszej szkole, podkreślił, że ich liceum jest placówką, w której wszyscy się znają i takie sukcesy stają się wydarzeniem. Zaznaczył też, że liceum nie pierwszy raz uczestniczy w konkursie. – Bardzo się cieszymy z naszych laureatek – powiedział ks. Sylwester, zapewniając, że szkoła będzie startować w kolejnych edycjach.

Działania wychowawcze

Zapytany, czy współcześni uczniowie biorą przykład ze św. Jadwigi, ks. katecheta stwierdził: – Staramy się im przekazać te wartości. Chociaż jest to bardzo trudne zadanie we współczesnym świecie, żeby nauczyć młodzież bezinteresownej pomocy, służby drugiemu człowiekowi, ale myślę, że nasze działania wychowawcze, poczynione w tym kierunku, przyniosą pozytywne efekty.

Podziel się:

Oceń:

2021-06-22 14:25

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Konkurs na hymn Światowych Dni Młodzieży 2027 w Seulu

sdmpolska.pl

Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży Seul 2027 ogłosił konkurs na hymn przyszłego spotkania młodych, które odbędzie się w stolicy Korei Południowej pod hasłem „Odwagi! Ja zwyciężyłem świat” (J 16, 33). Utwór ma nie tylko towarzyszyć wydarzeniu, ale przede wszystkim jednoczyć serca młodych ludzi z całego świata i stawać się wyrazem ducha ŚDM także po ich zakończeniu.

Więcej ...

W. Brytania: Starmer zapowiedział rezygnację ze stanowiska premiera

2026-06-22 10:56

PAP/EPA

Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer zapowiedział w poniedziałek na Downing Street, że zrezygnuje ze stanowiska. Ogłosił, że pozostanie liderem Partii Pracy i szefem rządu do czasu wyłonienia jego następcy.

Więcej ...

Świecki obejmuje jedną z najważniejszych funkcji w kurii krakowskiej. To pierwszy taki przypadek w historii archidiecezji

2026-06-22 17:14
Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś mianował nowego ekonoma Archidiecezji Krakowskiej. Od 1 lipca funkcję tę pełnić będzie Lucjan Tabaka. Po raz pierwszy w historii archidiecezji ekonomem będzie osoba świecka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wręczy paliusze trzem polskim metropolitom

Kościół

Papież wręczy paliusze trzem polskim metropolitom

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Czterech nowych prezbiterów archidiecezji krakowskiej...

Niedziela Małopolska

Czterech nowych prezbiterów archidiecezji krakowskiej...

Francja: z kościoła ukradziono konsekrowane hostie i...

Kościół

Francja: z kościoła ukradziono konsekrowane hostie i...

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Diecezja siedlecka: Pierwsze dekrety neoprezbiterów

W diecezjach

Diecezja siedlecka: Pierwsze dekrety neoprezbiterów

Objawienia Serca Jezusowego św. Małgorzacie Marii

Kościół

Objawienia Serca Jezusowego św. Małgorzacie Marii

Czy leczenie antykoncepcją (hormonalnie) dla katolika to...

Kościół

Czy leczenie antykoncepcją (hormonalnie) dla katolika to...

Rzym: z kaplicy szpitala skradziono tabernakulum!

Kościół

Rzym: z kaplicy szpitala skradziono tabernakulum!