Reklama

Niedziela Kielecka

„Perła z Umbrii” w naszych parafiach

Relikwiarz św. Rity w kazimierskim kościele Podwyższenia Krzyża

T.D.

Relikwiarz św. Rity w kazimierskim kościele Podwyższenia Krzyża

Wierni ufają w orędownictwo św. Rity i chcą mieć ją u siebie.

W ostatnim numerze Niedzieli kieleckiej pisaliśmy o trwałym kulcie św. Rity w Kazimierzy Wielkiej w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, ale nie jest to jedyny przypadek. Dwa lata temu relikwie św. Rity zostały sprowadzone do parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Rembieszycach i wydarzyło się to, podobnie jak w Kazimierzy, z inicjatywy wiernych, których grupka jeździła do Krakowa na modlitwy ku czci św. Rity. Sprowadzenie relikwii zasugerowali państwo Andżelika i Michał Steciakowie, notabene uhonorowani tytułem „Rodzina Roku”. Anonimowo zostały ufundowane relikwiarz i figura św. Rity, a Rycerze Kolumba sprawili specjalny ornat na uroczystości ku jej czci. Są one sprawowane 22 dnia każdego miesiąca, z Mszą św., kazaniem, prośbami i podziękowaniami do św. Rity, z błogosławieństwem relikwiami. – Św. Rita zadomowiła się u nas. Codziennie stoją przy jej figurze żywe róże. Nie powiem, że na uroczystości przychodzą wielkie tłumy, ale jest dla kogo odprawiać, Czasami przyjeżdża ktoś spoza parafii – opowiada proboszcz ks. Zbigniew Bień. Rembieszyce dopracowały się własnego obyczaju związanego ze świętą, a jest nią „Herbatka rembieszycka św. Rity”. To mieszanina naturalnej czarnej herbaty z zasuszonymi płatkami róż, święconymi podczas uroczystości. Aromatyzowana herbatka jest oryginalnie pakowana, z etykietą, a udostępniania wiernym na tacy podczas comiesięcznych modlitw.

Próbę zaszczepienia kultu św. Rity od niedawna podjęła parafia św. Rozalii w Skorzeszycach, z inspiracji grupki czcicieli, w tym takich, którzy zetknęli się z nim we Włoszech. – Kwestia czasu, aby tego rodzaju kult mocno się przyjął, dopiero zaczynamy – tłumaczy proboszcz, ks. Włodzimierz Jastrząb. Podkreśla, że w stosunku do pierwszego w kolejnych spotkaniach znacznie wzrosła liczba próśb do św. Rity.

Reklama

Św. Rita odbiera także kult m.in. w Żębocinie i w Skalbmierzu, gdzie 22 maja otwarto przychodnię im. św. Rity. Wydarzenie poprzedziła Msza św. w kościele parafialnym, został jej również poświęcony zasadzony przed budynkiem dąb. Wierni z niektórych parafii korzystają z wydarzeń dotyczących św. Rity, tam, gdzie kult już został zaszczepiony; i tak np. grupa czcicieli św. Rity z Probołowic regularnie uczestniczy w kazimierskich obchodach 22. dnia każdego miesiąca, jak mówi Niedzieli ks. prob. Krzysztof Wrzesień (zaznaczając zarazem obecność Probołowic na szlaku św. Jakuba).

W 2008 r. św. Rita została ustanowiona drugą patronką kościoła św. Antoniego z Padwy w Kielcach. Od tamtego czasu kult świętej dobrze się rozwijał. Co poniedziałek parafianie uczestniczą w nabożeństwach ku czci św. Rity: Koronce o godz. 17.15 oraz Nowennie do św. Rity (17.30). Jest w parafii grupa jej wiernych czcicieli. Uroczystości odpustowe odbywają się 22 maja. Bp Jan Piotrowski, goszcząc w tamtejszej parafii, powiedział m.in.: „Droga św. Rity była trudna, ale nie beznadziejna, bo pełna miłości i wierności małżeńskiej. Kolejny etap jej życia związany był z zakonem, kontemplacją. Pamiętajmy, że to nie beatyfikacje i kanonizacje czynią świętych i błogosławionych, one tylko potwierdzają, że takimi byli. Świętymi czyni ich wierne życie duchem Ewangelii – zwłaszcza nauką ośmiu błogosławieństw, przykazaniami i czynami miłosierdzia”. Bp Piotrowski poświęcił wówczas figurę drugiej patronki kościoła.

Gdy Ritę (Margheritę) – średniowieczną zakonnicę, a wcześniej żonę (męża despoty), matkę, wreszcie wdowę, doświadczoną całą gamą ludzkich trudów i przeciwności, kanonizował papież Leon XIII, nazwał ją „drogocenną perłą Umbrii”. Znajomość życia z jego blaskami i cieniami, to atuty tej świętej – zakonnicy Zakonu Augustianek, gdzie jako osoba nieumiejąca czytać i pisać podejmowała najcięższe posługi. Jest niezawodną patronką spraw trudnych i beznadziejnych, których sama wielokroć doświadczyła.

2021-06-29 13:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zaproszenie do św. Rity we Włosani

Kapliczka św. Rity we Włosani

Karol Sudor

Kapliczka św. Rity we Włosani

Więcej ...

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest mafia

2021-09-26 19:57

ks. Paweł Kłys

Z jednej strony mamy człowieka, który do nas nie należy, a wnosi w nasze życie moc Jezusa i moc Ducha Świętego, z drugiej strony możemy być w najbliższych relacjach z kimś, kto dla nas jest jak ręka i nie potrafimy żyć bez niego, a ciągnie nas w grzech. Wspólnota prezbiterium to nie jest mafia. Jak staje się takim układem to jest szkodliwa i dla nas, i dla ludzi, którym mamy posługiwać – mówił abp Grzegorz Ryś. Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjęło dziś popołudniu w katedrze łódzkiej szatę duchowną.

Więcej ...

Papież: akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy żyją na równi

2021-09-27 15:51

Grzegorz Gałązka

Franciszek wskazał, że dramatyczne doświadczanie pandemii jest doskonałą okazją do uświadomienia sobie, iż od dawna „akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy ludzie żyją na równi, a ich zdrowie nie jest chronione w ten sam sposób”. Papież upomniał się o bezpłatną służbę zdrowia i przestrzegł przed podążaniem drogą odrzucenia, której najstraszniejszą formą jest aborcja i eutanazja.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Modlitwa powinna być „krótka”… - poznaj...

Wiara

Modlitwa powinna być „krótka”… - poznaj...

Czy Bóg może uzdrowić człowieka podczas Mszy św?...

Wiara

Czy Bóg może uzdrowić człowieka podczas Mszy św?...

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest...

Kościół

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest...

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

Aktualności

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św....

Wiara

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św....

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...