Reklama

Głos z Torunia

Na urodzinach u stulatki

U stóp Chrystusa – najlepszego Nauczyciela

Archiwum szkoły

U stóp Chrystusa – najlepszego Nauczyciela

Kiedy w styczniu 1920 r. władze polskie przejęły Działdowo, przystąpiono do organizacji szkolnictwa. Już 23 lutego powołano pierwszą polską szkołę powszechną. Z początkiem września placówkę przeniesiono do budynku, w którym mieści się do dziś. 11 czerwca obchodziła swoje stulecie.

Z okazji wyjątkowego jubileuszu Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Króla Władysława Jagiełły zaproszeni goście, nauczyciele oraz dzieci i młodzież zgromadzili się w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego.

W szkole Mistrza z Nazaretu

W imieniu wszystkich zebranych dyrektor szkoły Jarosław Zwierz poprosił proboszcza ks. kan. Stanisława Kadzińskiego o poświęcenie nowego sztandaru oraz o odprawienie Mszy św. w intencji całej społeczności szkolnej, aby Bóg błogosławił i obdarzał potrzebnymi łaskami w trudnym dziele zdobywania wiedzy, nauczania i wychowania. Wzruszającym momentem było przyklęknięcie i złożenie pocałunku na sztandarze przez dyrektora oraz przedstawiciela pocztu sztandarowego.

Reklama

Proboszcz w kazaniu posłużył się przykładem Chrystusa jako Nauczyciela oraz szkoły, która wokół Niego się kształtowała. Jedyną tablicą w tej szkole była Tablica Przymierza wyryta przez Boga. Jezus nie uczył geografii ani biologii, ale zachwytu wobec stworzenia i Stwórcy, umiejętności pomnażania talentów. Wielki to Nauczyciel, który potrafi zaszczepić w swoim uczniu pasję poznawania świata. Uczył również trudnej sztuki służenia sobie nawzajem.

Czasy, w których obecnie żyjemy, niosą nowe wyzwania. Wśród wielu celów, jakie stawia sobie współczesna szkoła, jest pomoc dzieciom i młodzieży, by stawały się dobrymi ludźmi i rozwijały całe bogactwo, jakie Bóg złożył w ich sercu. Gdy patrzymy na Chrystusa, który był dobrym Nauczycielem i na Jego uczniów, widzimy, że w tej szkole cel został osiągnięty.

Na zakończenie ks. kan. Kadziński podkreślił, że „patron szkoły – król Władysław Jagiełło – był wybitnym mężem stanu i dowódcą, osiągającym znaczące sukcesy w polityce międzynarodowej. Za jego panowania państwo polsko-litewskie weszło do grona pierwszych potęg Europy. Sylwetka wybranego przez społeczność szkolną patrona to nie tylko wyraz hołdu składanego wielkiemu człowiekowi, ale również swoiste credo szkoły, świadomy wybór wartości, wskazanie kierunku pracy nad sobą”.

Zachować pamięć

Reklama

Dalsza część obchodów miała miejsce w szkole. Gości przywitała Aneta Wojsyk-Cepowicz, wicedyrektor szkoły. Zaznaczyła, że pragniemy pozostawić przyszłym pokoleniom informacje, jak dzisiaj wygląda nasza szkoła. W przygotowanej kapsule czasu znalazły się przedmioty związane z działalnością placówki oraz sprawami, którymi żyje cała społeczność szkolna. Były to m.in.: książka W stuletnich murach 1911-2011, widokówka z okazji stulecia szkoły, zdjęcie grona pedagogicznego z lat 20. i dzisiejszych pracowników szkoły, tomiki poezji uczniowskiej, tarcze szkoły podstawowej i gimnazjum oraz kartka z kalendarza. Uczennica klasy VIII A Lena Leśna odczytała przesłanie skierowane do przyszłych uczniów. Podkreśliła, że szkoła jest jedną z najstarszych szkół na Mazurach, ale jednocześnie nowoczesną i z wielkimi tradycjami. Wyraziła nadzieję, że przyszli uczniowie będą utożsamiali się z Jedynką tak jak obecni oraz że będą z radością obchodzić kolejne jubileusze tej wspaniałej placówki. Kapsuła została zamknięta i umieszczona w murach budynku – można ją otworzyć najwcześniej za 50 lat. Następnie zebrani wysłuchali hymnu szkoły w wykonaniu uczniów klas I-III, skomponowanego w 2009 r. przez ucznia naszej szkoły – Patryka Grzymkowskiego do słów nauczycielek: Jolanty Cierkowskiej, Doroty Kłembek oraz Bożeny Przybyszewskiej.

Następnie głos zabrali: marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Warmińsko-Mazurskiego Kuratorium Oświaty Dorota Anuszkiewicz, przewodniczący Rady Powiatu Michał Struzik, przewodniczący Rady Miasta Romuald Remiszewski, naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury i Sportu Kinga Darnowska, Ewa Kulczycka, wnuczka Józefa Dzięcioła, kierownika Jedynki w latach 1924-30 i 1932-35 (przybyła na uroczystość z rodzeństwem), byli i obecni dyrektorzy szkół.

Na zakończenie wicedyrektor zaprosiła zebranych do obejrzenia wystawy znajdującej się w sali gimnastycznej oraz na poczęstunek. Dzień dobiegał końca, pełen emocji, wspomnień, dobrych wrażeń, które na długo zostaną w pamięci.

2021-06-29 13:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Fatima: sanktuarium ogłosiło plan jubileuszu 100-lecia śmierci św. Hiacynty

Przed Bazyliką w Fatimie

Ks. Krzysztof Hawro

Przed Bazyliką w Fatimie

Władze sanktuarium w Fatimie ogłosiły program najważniejszych uroczystości związanych z obchodzonym w tym roku stuleciem śmierci św. Hiacynty Marto, jednej z trojga portugalskich dzieci, które w 1917 r. brały udział w objawieniach maryjnych w tej miejscowości.

Więcej ...

Zjazd PZPS - Sebastian Świderski nowym prezesem

2021-09-27 17:01

PAP

Sebastian Świderski został wybrany na prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Wcześniej przy okazji Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego Delegatów w Warszawie wycofało się wszystkich sześciu jego rywali i podczas głosowania był jedynym kandydatem.

Więcej ...

Różaniec naszych nadziei

2021-09-28 04:54

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Modlitwa powinna być „krótka”… - poznaj...

Wiara

Modlitwa powinna być „krótka”… - poznaj...

Czy Bóg może uzdrowić człowieka podczas Mszy św?...

Wiara

Czy Bóg może uzdrowić człowieka podczas Mszy św?...

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest...

Kościół

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest...

Wincenty, czyli tam i z powrotem

Święci i błogosławieni

Wincenty, czyli tam i z powrotem

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św....

Wiara

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św....

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...