Reklama

Niedziela Lubelska

Kapłańska sztafeta

Symboliczne przekazanie kluczy do świątyni

Katarzyna Artymiak

Symboliczne przekazanie kluczy do świątyni

Ks. Wiesław Kosicki, dotychczasowy dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej, został proboszczem parafii Matki Bożej Fatimskiej w Lublinie.

Wniedzielę 11 lipca, uroczystej Eucharystii z obrzędem wprowadzenia na urząd kościelny przewodniczył bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. Liturgia zgromadziła parafian i gości, w tym pracowników i przyjaciół Caritas. Wierni powitali w swojej wspólnocie nowego kapłana, prosząc go o prowadzenie ziemskimi drogami ku Królestwu Bożemu. Dotychczasowi współpracownicy z Caritas życzyli, by nadal z wielką gorliwością służył Bożej sprawie, i ciesząc się obfitym połowem serc kochających Boga i bliźniego, jako kapitan bezpiecznie prowadził kolejną łódź do portu zbawienia.

Przedsionek nieba

W homilii bp Artur Miziński podkreślił, że w zbawczym planie Bożym, na mocy chrztu wszyscy są wezwani do świętości i do głoszenia Królestwa Bożego na ziemi. Jezus wciąż posyła swoich uczniów, by szli z dobrą nowiną o miłości Boga do człowieka i o wiecznym przeznaczeniu wszystkich, niezależnie od tego czy zostaną przyjęci, czy odrzuceni. – Powołując uczniów, Jezus wybiera ich bez żadnych osobistych zasług. Posyła, by z zaufaniem pokładanym w Nim, bez ziemskich zabezpieczeń, głosili Ewangelię. Wyposaża w słowo oraz w moc uzdrawiania i wyrzucania złych duchów – powiedział ksiądz biskup. Jak wskazał, niektórzy są powołani, by przez święcenia kapłańskie w imieniu Chrystusa sprawować sakramenty i głosić słowo Boże. – W każdej wspólnocie są tacy, którzy chcą zamknąć usta głoszącym Chrystusa czy przyjmować połowicznie Jego naukę, ale i ci, którzy są gotowi słuchać Chrystusa i iść za Nim – powiedział bp Miziński. – W takim świecie trzeba żyć i głosić Chrystusa słowem i świadectwem życia, czyniąc ziemię przedsionkiem nieba – podkreślił.

Droga służby

Zadanie głoszenia Ewangelii i sprawowania sakramentów zostało powierzone ks. Wiesławowi Kosickiemu przed 25 laty, gdy przyjął święcenia kapłańskie. Najpierw pracował jako wikariusz w parafii św. Brata Alberta w Puławach, a przed 21 laty wszedł na drogę służby Bogu i ludziom w Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Jak zauważył bp Miziński, doświadczenie służby na drodze miłości świadczonej najbardziej potrzebującym i wrażliwość na bliźniego jest szczególnie potrzebna w pracy parafialnej. Na nowej drodze kapłańskiej posługi cenną pomocą będzie wsparcie dotychczasowego proboszcza, który jako senior pozostaje we wspólnocie parafialnej. Dziękując ks. prał. Józefowi Łukaszowi za jego troskę o duchowy i materialny kształt parafii, bp Artur Miziński podkreślił, że to „owoc głębokiej wiary wyniesionej z domu rodzinnego oraz miłości do Boga i Matki Najświętszej”. – Upływa czas, zmieniają się warunki życia, zmienia się sztafeta posługujących w Kościele. Niezmienny pozostaje Bóg. Wykorzystajmy czas ziemskiego pielgrzymowania na wzrastanie w wierze, dobru i miłości – zaapelował ksiądz biskup.

Realna wspólnota

– Bogu niech będą dzięki za dar życia i powołania, a także wybrania mnie na drogę pasterza wspólnoty Matki Bożej Fatimskiej. Jestem z wami i będę ze wszystkich sił, jak tylko potrafię, głosił słowo Boże i sprawował sakramenty. Będę dla was w świątek, piątek i niedzielę – zapewnił parafian ks. Wiesław Kosicki. Przejmując pałeczkę w sztafecie proboszczów, podziękował poprzednikowi za dzieło tworzenia wspólnoty wiary i miłości opartej na duchowości maryjnej. – Żyjemy w trudnym czasie pandemii, która negatywnie wpłynęła na życie rodzinne, zawodowe i duchowe. Mam jednak nadzieję, że wraz z poprawą sytuacji będziemy wracać do kościoła, by pogłębiać wiarę w realnej wspólnocie parafialnej, słuchając słowa Bożego i korzystając z sakramentów – powiedział ksiądz proboszcz.

2021-07-20 10:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dopłynął do portu zbawienia

ks. Piotr Nowosielski

W dniu 12 sierpnia 2022 r. odbyły się uroczystości pogrzebowe kustosza sanktuarium Krzyża Św. w Jeleniej Górze, ks. płk dr prał. Andrzeja Bokieja

Więcej ...

Godzina Łaski

Karol Porwich/Niedziela

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia każdego roku od godz. 12:00 do 13:00 trwa Godzina Łaski.

Więcej ...

Kard. Krajewski w imieniu papieża Franciszka odwiedza Ischię

2022-12-08 16:40

Urszula Buglewicz/Niedziela Lubelska

Na włoskiej wyspie Ischia odbyły się pierwsze pogrzeby ofiar lawiny błotnej, m.in. pary młodych narzeczonych. Jako znak bliskości z cierpiącą wspólnotą, na wyspie w imieniu Ojca Świętego przebywa dzisiaj jałmużnik papieski, kard. Konrad Krajewski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Niepokalana – nasz ideał

Duchowość

Niepokalana – nasz ideał

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...