Reklama

Niedziela Legnicka

Spinać – czyli integrować

Niedziela legnicka 30/2021, str. VI

Co roku w koloniach organizowanych przez Spynacz bierze udział wiele osób z całego miasta

Stowarzyszenie Spynacz

Co roku w koloniach organizowanych przez Spynacz bierze udział wiele osób z całego miasta

Na początku czerwca jubileusz 15-lecia istnienia obchodziło działające przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy Stowarzyszenie Spynacz.
Z Jakubem Należnym rozmawia Monika Łukaszów.

Stowarzyszenie powstało, by pomagać młodzieży w szerokiej, czynnej działalności na rzecz innych ludzi i w interesie miasta – mówią jego liderzy. Zaś sama nazwa organizacji: Spynacz odnosi się do spinacza biurowego, który spina większą ilość papierów i dokumentów, w tym przypadku ma spinać, czyli integrować, jednoczyć młodych ludzi, którzy pragną robić coś pożytecznego dla dobra siebie i innych ludzi.

Monika Łukaszów: Czym jest Stowarzyszenie Spynacz?

Jakub Należny: Stowarzyszenie zostało zarejestrowane 6 lipca 2006 r., posiada osobowość prawną oraz jest zarejestrowane w KRS. Spynacz zrzesza obecnie 18 członków zwyczajnych, natomiast na przełomie 15 lat działało ich ok. 85.

Jakie były jego początki?

Na początku w stowarzyszeniu działało 15 osób i głównymi inicjatywami i działaniami były koncerty charytatywne. Pierwszym większym koncertem była impreza, podczas które zbieraliśmy środki finansowe na leczenie uczniów ZSI w Legnicy braci, chorych na dystrofię mięśniową. Zorganizowaliśmy również dyskotekę dla uczniów legnickich szkół średnich, dochód z imprezy przeznaczony był na zakup pieca gazowego do międzyparafialnej stołówki charytatywnej, która na co dzień karmi setki najbardziej potrzebujących mieszkańców miasta.

Kto należy do stowarzyszenia?

W stowarzyszeniu działają różne osoby, są wśród nich uczniowie szkół, studenci uczelni wyższych, biznesmeni, przedsiębiorcy i urzędnicy. Przekrój wiekowy społeczników zastrzeżonych w stowarzyszeniu jest szeroki, dlatego też Spynacz łączy pokolenia.

Czym zajmuje się stowarzyszenie, jakie dzieła prowadzi?

Na początku działalności podejmowaliśmy szereg różnych działań, mających na celu aktywizację społeczną dzieci i młodzieży. Wśród tych aktywności były działania o charakterze edukacyjnym, sportowym, społecznym, kulturalnym czy rozrywkowym. Mocno też wspieraliśmy i wspieramy działania duszpasterskie przy parafii rzymskokatolickiej Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy.

Reklama

Jakieś szczególne wydarzenia w ciągu tych 15 lat?

Każde działanie Spynacza było na swój sposób wyjątkowe, ponieważ różnią się one od siebie sposobem organizacji i formą realizacji oraz angażowało różne osoby. Szczególnie możemy pochwalić się coroczną organizację Wigilii dla legniczan, przy współpracy z miastem oraz innymi partnerami, organizacją wypoczynku letniego i zimowego Best Spynacz Summer Camp oraz Vest Spynacz Winter Camp, w tym obozów młodzieżowych w USA oraz Austrii.

Jakie plany na przyszłość?

Po 15 latach działalności jesteśmy na etapie reorganizacji naszego zrzeszenia i wytyczenia nowych kierunków działań oraz celów do osiągnięcia. Zależy nam bardzo, aby sprofesjonalizować wybrane przez nas obszary działania i wyjść z nimi do ludzi. Dzięki naszej determinacji i ciężkiej pracy udało nam się pozyskać środki finansowe z Niemiec na realizację projektu pod nazwą: Centrum Rozwoju i Integracji Społecznej, który będzie realizowany na jednym z największych osiedli w Legnicy – Piekary, na terenie parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Czego można życzyć przy okazji jubileuszu?

Życzyć można wszystkim nam, ludziom działającym przy stowarzyszeniu, dobrego zdrowia, siły, cierpliwości i determinacji w dążeniu do celu. Chcielibyśmy, aby każdy z członków organizacji czuł się szczęśliwy i zrealizowany w życiu prywatnym i zawodowym. Bo tylko wtedy współpraca będzie mogła się rozwijać. I oczywiście kolejnych 15 lat działalności na rzecz lokalnej społeczności.

2021-07-20 10:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Szerzą kult św. Andrzeja Boboli

o. Bernard Gonska SJ

Stowarzyszenie Krzewienia Kultu św. Andrzeja Boboli (SKKAB) założyli w 1992 r. Maria Hrynyk i pierwsi pielgrzymi po II wojnie światowej, którzy udali się do Janowa Poleskiego (w 1990 i 1991 r.), miejsca kaźni Męczennika. Zarząd Główny SKKAB-u mieści się w Warszawie przy Narodowym Sanktuarium św. Andrzeja Boboli.

Więcej ...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla ks. Romana Kneblewskiego

2023-01-31 12:30

Karol Porwich/Niedziela

Biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk wydał dekret, w którym zakazuje ks. prałatowi Romanowi Kneblewskiemu prowadzenia działalności medialnej.

Więcej ...

Kinszasa: papież spotkał się z ofiarami przemocy w Demokratycznej Republice Konga

2023-02-01 17:27

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Przebywający w Kinszasie papież Franciszek spotkał się z ofiarami przemocy we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga. Trwają tam walki rebeliantów z armią tego kraju, powodując niewysłowione cierpienia tamtejszej ludności. Ojciec Święty wezwał ofiary do przebaczenia tym, którzy przybijają je do krzyża, co – jak zaznaczył – nie wyklucza ich ukarania, lecz oznacza rozbrojenie własnego serca, odrzucenie nienawiści i otwarcie drogi do pojednania.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Zmarł Leonard Pietraszak

Wiadomości

Zmarł Leonard Pietraszak

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...

Kościół

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...