Reklama

Niedziela Częstochowska

Wysokie standardy

Nowoczesny budynek hospicjum przy ul. Kopernika w Częstochowie

Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej

Nowoczesny budynek hospicjum przy ul. Kopernika w Częstochowie

To ważna wiadomość dla osób ciężko chorych i ich rodzin szukających fachowej pomocy i wsparcia.

Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej działające od blisko 30 lat wyszło naprzeciw potrzebom społecznym, zakupując i remontując budynek przy ul. Kopernika 17A. W nowej siedzibie znalazło się Centrum Opieki Paliatywnej „Palium”. Zostało ono otwarte 24 czerwca przez Agatę Kornhauser-Dudę, bp. Andrzeja Przybylskiego oraz niżej podpisaną – prezes Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej.

W sercu miasta

Hospicjum znalazło się w wyjątkowym miejscu Częstochowy, w ścisłym centrum miasta. Z tarasu na dachu budynku i z ogrodu zimowego roztacza się wspaniały widok na panoramę miasta i okolice. W pogodne dni widać zamek w Olsztynie. Najważniejsze jednak jest to, że w tym niezwykłym otoczeniu osoba chora onkologicznie otrzymuje troskliwą opiekę: lekarską, pielęgniarską, psychologiczną, fizjoterapeutyczną, a także duszpasterską. Dzięki temu zapewniamy wszechogarniającą opiekę pacjentom i ich rodzinom, obejmując wszystkie sfery ludzkiej egzystencji.

Ośrodek szkoleń

Budynek składa się z pięciu kondygnacji, a opiekę stacjonarną znajdzie tam 30 osób. Na parterze mieści się Dzienny Oddział Opieki Paliatywnej. Na pierwszym piętrze prowadzona jest rehabilitacja paliatywna. Przewidziano również opiekę wyręczającą dla dzieci. Centrum opieki dysponuje także nowoczesną kuchnią, w której przygotowywane są posiłki opracowane przez dietetyka klinicznego, dedykowane pacjentom opieki paliatywnej oraz innym osobom wymagającym żywienia dietetycznego. Pacjenci mogą również korzystać z ogrodu letniego i zimowego. Co więcej, w nowo otwartym budynku mieści się także ośrodek szkoleń dla wszystkich zawodów medycznych w zakresie zajęć praktycznych i praktyk zawodowych – szczególnie adresowanych do częstochowskich uczelni oraz szkoleń, kursów i konferencji dla pracowników opieki zdrowotnej w zakresie leczenia bólu i opieki paliatywnej.

Krakowska nadal działa

Reklama

Budynek, który zakupiło Hospicjum Ziemi Częstochowskiej, był biurowcem. Wiele czasu i trudu zajęło przystosowanie go do nowego zadania. A co z dotychczasową siedzibą przy ul. Krakowskiej 45A? Nadal prowadzone są tam działania w zakresie domowej opieki paliatywnej dla dorosłych i dla dzieci. Funkcjonują również: Poradnia Opieki nad Rodzinami Chorych i Osieroconych, Poradnia Leczenia Odleżyn, punkt pobierania materiału do badań, gabinet zabiegowy, perinatalna opieka paliatywna oraz ośrodek szkoleń i wolontariatu.

Hospicjum Ziemi Częstochowskiej za pośrednictwem Niedzieli chce gorąco zaapelować do księży proboszczów, by informowali swoich parafian o nowym adresie hospicjum, a także kierowali potrzebujących opieki paliatywnej do nowej siedziby.

2021-08-17 13:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wołanie o pokój w Afganistanie

Beata Pieczykura/Niedziela

– Otwórzcie się, otwórzcie się na cierpienie braci i sióstr tam w Afganistanie, aby nasze serca mimo wszystko nie zamknęły się na muzułmanów – powiedział bp Andrzej Przybylski 5 września, w Dniu Solidarności z Afgańczykami, w Dolinie Miłosierdzia w Częstochowie.

Więcej ...

Gwiazdy Mundialu modlą się za chorego „króla futbolu” Pelego

2022-12-04 18:20

PAP/EPA/Georgi Licovski

Gwiazdy światowego piłkarstwa modlą się o szybki powrót do zdrowia chorego na raka brazylijskiego „króla futbolu” 82-letniego Pelego. Reprezentant ekipy Francji na trwających w Katarze Piłkarskich Mistrzostwach Świata, 23-letni Kylian Mbappe zaapelował na Twitterze o modlitwę za legendarnego piłkarza.

Więcej ...

Bp Turzyński: wyjazd na Światowe Dni Młodzieży doświadczeniem Kościoła pełnego entuzjazmu

2022-12-04 19:04

Archiwum bp. Piotra Turzyńskiego

Nasze spotkanie zakończyliśmy zachętą do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie, który dla młodych będzie okazją do bycia we wspólnocie, doświadczenia Kościoła pełnego entuzjazmu i mającego przyszłość – powiedział portalowi polonijnemu polskifr.fr delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, który 3 grudnia przewodniczył kolejnej edycji Kongresu Młodzieży Polonijnej online.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

Rok liturgiczny

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana...

Rok liturgiczny

Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana...

90 lat temu w Bielsku zmarł Edmund Wojtyła, brat papieża

Wiadomości

90 lat temu w Bielsku zmarł Edmund Wojtyła, brat papieża

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...