Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 35/2021, str. 9

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zaproszenie do wspólnego przeżywania beatyfikacji

Przygotowaniem do beatyfikacji Prymasa Jasnogórskiego – jak sam kard. Stefan Wyszyński nazwał siebie – była w tym roku uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, 26 sierpnia, i poprzedzająca ją nowenna.

Podczas Sumy odpustowej ponowione zostały Śluby Narodu Polskiego, których autorem jest Prymas Tysiąclecia. „Matka Boża Jasnogórska to nie ozdoba mojej biskupiej i prymasowskiej posługi, to PROGRAM mojego życia” – powiedział kard. Stefan Wyszyński.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W wigilię święta w nowych pomieszczeniach bastionu św. Rocha została otwarta stała wystawa Nie byłoby papieża Polaka, gdyby nie było Twojej wiary ... Prymas Tysiąclecia, Błogosławiony Kardynał Stefan Wyszyński. Są na niej niezwykłe eksponaty: sukienka milenijna, zwana też sukienką tysiąclecia, zdobiąca Cudowny Obraz Matki Bożej – świadek wydarzeń z 1966 r., milenijne korony, ornaty prymasa, piuska i kapelusz kardynalski, pocztówki oraz ręcznie wypisane obrazki.

Zabrzmiało wielkie oratorium o kard. Stefanie Wyszyńskim Soli Deo per Mariam w wykonaniu Filharmonii Śląskiej w Katowicach, chóru i orkiestry, solistów oraz kompozytorów. To opowieść o życiu oddanym z miłości samemu Bogu przez Maryję w formie dziesięciu obrazów pieśni oratoryjnej. Libretto napisał ks. Tadeusz Golecki, a muzykę skomponowali dwaj krakowscy muzycy: Hubert Kowalski i Piotr Pałka.

Reklama

Na uroczystość przybyły tysiące pielgrzymów – pieszych i rowerowych. Pątnicy w drodze zgłębiali nauczanie i dziedzictwo kard. Wyszyńskiego.

Podczas specjalnej konferencji prasowej Przed beatyfikacją Prymasa Jasnogórskiego (19 sierpnia) paulini poinformowali, że w odpowiedzi na apel komitetu organizacyjnego beatyfikacji prymasa Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej na Jasnej Górze 12 września odbędzie się telemost i wspólne radosne przeżywanie tego wydarzenia.

– Nie wszyscy będą mogli uczestniczyć w tej uroczystości w Warszawie, więc zapraszamy do wspólnotowego przeżywania tego czasu na Jasnej Górze, gdzie Prymas Tysiąclecia spędził w czasie swojej biskupiej posługi ponad 600 dni. Zachęcamy do wspólnej modlitwy, dziękczynienia i radowania się z ogłoszenia go błogosławionym właśnie tutaj – powiedział przeor klasztoru o. Samuel Pacholski.

Generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski podkreślił, że trudno sobie wyobrazić naszą ojczyznę, Kościół w Polsce czy Jasną Górę bez kard. Wyszyńskiego. – To postać, która odegrała wielką rolę nie tylko dla częstochowskiego klasztoru, ale w bardzo szerokim kontekście rozwijania kultu Matki Bożej. On nie tylko przez różne akcje duszpasterskie, które tu podejmował, np. peregrynację obrazu Matki Bożej, ale przede wszystkim przez osobiste świadectwo zawierzenia pokazywał, że niezależnie od zewnętrznych sytuacji możemy zachować godność, wolność i człowieczeństwo, jeśli będziemy ufali Bogu i Maryi – podkreślił ojciec generał.

Reklama

Podczas konferencji po raz pierwszy pokazane zostały zdjęcia pokoi, w których mieszkał, pracował i modlił się prymas Wyszyński w czasie obecności na Jasnej Górze. Nie jest to obiekt muzealny, ale nadal miejsce pobytów kolejnych prymasów Polski.

11 września odbędzie się nocne czuwanie, a oczekiwanie na beatyfikację rozpocznie się 12 września od godz. 9.00.

Jasnogórski flesz

Ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony odbędzie się na Jasnej Górze w dniach 4-5 września. Msza św. z błogosławieństwem wieńców żniwnych będzie sprawowana w niedzielę 5 września o godz. 11.00.

W sobotę 4 września o 16.30 w bazylice jasnogórskiej w ramach dożynek wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Organizatorem rolniczego święta jest Krajowe Duszpasterstwo Rolników. To okazja do podziękowania rolnikom za ich pracę, poszanowanie tradycji i przywiązanie do wiary. Jasnogórskiemu dziękczynieniu za plony będzie towarzyszyć 30. Krajowa Wystawa Rolnicza (więcej szczegółów na s. 23).

Podziel się:

Oceń:

2021-08-24 12:39

Wybrane dla Ciebie

Badanie: księża diecezjalni w Polsce czują się zagrożeni i zjawisko to się pogłębia

2025-04-03 14:50

Karol Porwich/Niedziela

Blisko 50 proc. badanych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego księży doświadczyło w ostatnich dwunastu miesiącach agresji. Blisko 20 proc. wskazało ataki na obiekty sakralne, a ponad 15 proc. na zakłócenia Mszy i nabożeństw. Badania wskazują na narastanie tego zjawiska.

Więcej ...

Papież do pielgrzymki odnowy charyzmatycznej: Duch niesie pokój

2025-04-03 16:42
Duch Święty

pixabay

Duch Święty

Duch Święty, dar Zmartwychwstałego Pana, tworzy komunię, harmonie i braterstwo – napisał Papież w przesłaniu do uczestników pielgrzymki zorganizowanej z okazji Roku Świętego przez Międzynarodową Służbę Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej Charis. Odbędzie się ona od 4 do 6 kwietnia pod hasłem: „Radośni świadkowie nadziei”.

Więcej ...

W Maryi nasza nadzieja - XVI Pielgrzymka Czytelników "Różańca" i Rodziny Loretańskiej do Loretto

2025-04-04 10:38

mat. prasowy

W sobotę 10 maja 2025 r. odbędzie się XVI Pielgrzymka Czytelników miesięcznika „Różaniec” i Rodziny Loretańskiej do Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto. Wydarzenie to wpisuje się w przeżywany Rok Jubileuszowy „Pielgrzymi nadziei”, nawiązując do jego przesłania hasłem: „W Maryi nasza nadzieja”. Doświadczenie wspólnoty, modlitwy, a także piękno sosnowych lasów nad rzeką Liwiec z pewnością pozwolą każdemu otworzyć się na obecność Boga i obudzą nadzieję w sercu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Skoro Bóg jest miłością, jak może istnieć piekło?

Wiara

Skoro Bóg jest miłością, jak może istnieć piekło?

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Oświadczenie RTCK w związku z projektem realizowanym przy...

Kościół

Oświadczenie RTCK w związku z projektem realizowanym przy...

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?