Reklama

Prasa zagraniczna

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Protestancka sekularyzacja

Czytając komentarze w mainstreamowych mediach, można odnieść wrażenie, że porzucanie wiary na świecie dotyczy tylko Kościoła katolickiego. Nic bardziej mylnego. Niedawne dane ze Szwecji dowodzą, że problem ten – a nawet większy – dotyka również wspólnotę protestancką. Jeszcze do 2000 r. luteranizm był religią dominującą w Szwecji. Okazuje się, że w ostatnich dwóch dekadach protestanci stracili 1,6 mln wiernych. Jeszcze w 1972 r. 95% Szwedów deklarowało luteranizm, w 2020 r. już tylko nieco więcej niż połowa. Maleje też liczba chrztów – 10 lat temu w księgach metrykalnych odnotowywano ich blisko 60 tys. Dziś – niecałe 30 tys.

AFRICA
Mydlenie oczu

Reklama

Państw afrykańskich w zdecydowanej większości nie stać na masowe szczepienia przeciwko COVID-19. Właśnie dlatego bogata Północ szumnie ogłaszała program COVAX, w ramach którego majętne państwa miały przyjść z pomocą Afrykańczykom, dostarczając im szczepionki. Okazuje się jednak, że owszem – program jakoś działa, tyle że preparaty, które są dostarczane do biedniejszego Południa, budzą wątpliwości samych donatorów. Jak bowiem wytłumaczyć fakt, że kraj „X” z bogatego Zachodu kupuje dla COVAX szczepionkę Covishield – indyjską wersję AstryZeneki – i ten sam kraj nie uznaje tejże szczepionki za skuteczną, bo zaszczepieni nią przy wjeździe do niego i tak będą musieli przechodzić kwarantannę, nie wejdą także do restauracji, muzeów czy innych miejsc użyteczności publicznej dostępnych dla osób zaszczepionych? To absurd! Warto się zastanowić, czy akcja solidarności z ubogim Południem w walce z pandemią nie jest najzwyczajniej w świecie mydleniem oczu...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

AsiaNews.it
Co z afgańskimi chrześcijanami?

Talibowie, którzy w wyniku amerykańskiej interwencji po zamachach 11 września 2001 r. zostali odsunięci od władzy, do tej władzy szybko wracają. Wspierani przez Pakistan, Iran i Chiny błyskawicznie przejęli kontrolę nad kolejnymi prowincjami i opanowali Kabul. Publicyści, pisząc o kompromitacji USA, których wojska opuściły Afganistan, pytają, co się stanie z Afgańczykami, którzy współpracowali z Amerykanami; co z kobietami, którym tak wiele obiecano. Mało kto pyta, co się stanie z grupą chrześcijan w Afganistanie. Mimo iż nie ma tam żadnej chrześcijańskiej świątyni, to wiara na tym terenie jest, choć nikt nie wie, jak wiele osób ją wyznaje. Na pewno grupa chrześcijan jest niewielka, ale jaka by nie była – przyjście talibów oznacza dla nich ogromne zagrożenie. Portal Asia News przywołał przykład chrześcijańskiej rodziny, która właśnie straciła męża i ojca. Wyszedł i już nie wrócił. Matka została z piątką dzieci, z dnia na dzień przemieszczają się w inne miejsca, by uciec przed talibami.

Hejt na Bartłomieja

Konflikt na najwyższych szczytach hierarchii światowego prawosławia nadal trwa i nie widać jego końca. Chodzi o spór między dwoma najważniejszymi centrami prawosławnymi: Moskwą i Konstantynopolem. Pisaliśmy już na tej stronie o wielkim proteście prawosławnych na Ukrainie, którzy są wierni Moskwie, przeciwko wizycie w tym kraju patriarchy ekumenicznego Bartłomieja I. Sprawa ma ciąg dalszy, a w miarę zbliżania się wizyty oponenci duchownego nie odpuszczają, atakując go coraz bardziej. Wierna Cyrylowi I Cerkiew na Ukrainie zorganizowała rodzaj hejterskiej akcji internetowej wymierzonej w Bartłomieja I. Na oficjalnym facebookowym profilu zachęca się wiernych, by wyrazili sprzeciw wobec wizyty patriarchy ekumenicznego. Podano nawet szczegółową instrukcję. Są oni zachęcani także do zamieszczania swoich zdjęć z transparentami: „Bartłomieju, nie zapraszaliśmy cię”, i opatrywania ich hashtagiem #STOP_Bartholomew. Spiritus movens całej akcji jest metropolita Łukasz z Zaporoża.

Il Sismografo
Historyczny telefon

Po raz pierwszy w historii papież odebrał telefon podczas publicznego wystąpienia. Po zakończeniu audiencji generalnej 11 sierpnia, gdy miał wyjść i pozdrowić wiernych, jego majordomus przekazał mu smartfon. Papież rozmawiał przez 4 minuty, gestykulując prawą ręką. Wszyscy zastanawiali się, kim był jego rozmówca. Służby prasowe Watykanu wyjaśniły, że rozmowa była prywatna, a takich oficjalne agendy nie komentują. Po kilku godzinach pojawiła się informacja, że dzwoniącym był abp Edgar Pena Parra. Nie wiemy jednak, jaki był powód tej rozmowy.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-08-24 12:39

Wybrane dla Ciebie

Najświętsza Maryja Panna z Guadalupe

Adobe Stock

9 grudnia 1531 r., w sobotni poranek, Dziewica ukazała się Juanowi Diego, tubylcowi z Cuauhtitlan, świeżemu konwertycie, ochrzczonemu krótko przed tym zdarzeniem

Więcej ...

Muzeum Archidiecezjalne oficjalnie otwarte

2024-12-12 19:26

ks. Łukasz Romańczuk

O tym, że można już odwiedzać Muzeum Archidiecezjalne na Ostrowie Tumskim pisaliśmy niedawno, ale dziś zostało ono oficjalnie otwarte i poświęcone przez abpa. Józefa Kupnego. Budynek muzeum zmienił całkowicie swoje oblicze, stał się bardzo nowoczesnym obiektem. Otwarcie muzeum było okazją do podziękowania wszystkim zaangażowanym w remont obiektu i uporządkowanie eksponatów.

Więcej ...

Popiera aborcję i przyjmuje Komunię. Nancy Pelosi o zakazie abp. Cordileone: To jego problem

2024-12-12 21:13
Nancy Pelosi

pl.wikipedia.org

Nancy Pelosi

Nancy Pelosi, była spiker Izby Reprezentantów z Partii Demokratycznej, chwali się tym, że przyjmuje Komunię św. mimo zakazu, jaki wydał arcybiskup Salvatore Cordileone z San Francisco z powodu jej poparcia dla aborcji. „Przyjęłam Komunię i tak. To jego problem nie mój – powiedziała w rozmowie z „National Catholic Reporter”.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Wiara

"Potrzeba, abym ja się umniejszał, by Jezus mógł...

Te programy religijne będziemy mogli dalej oglądać w TVP

Kościół

Te programy religijne będziemy mogli dalej oglądać w TVP

Bóg zaprasza nas dziś do szczerości, do stanięcia w...

Wiara

Bóg zaprasza nas dziś do szczerości, do stanięcia w...

Kto ma uszy, niechaj słucha!

Wiara

Kto ma uszy, niechaj słucha!

Świętokrzyskie: W wypadku samochodowym zginął proboszcz

Kościół

Świętokrzyskie: W wypadku samochodowym zginął proboszcz

Rektor UKSW: prof. Mirosław Kurkowski nie żyje

Kościół

Rektor UKSW: prof. Mirosław Kurkowski nie żyje

Pierina Gilli i Godzina Łaski, czyli objawienia w...

Wiara

Pierina Gilli i Godzina Łaski, czyli objawienia w...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

USA: Ksiądz odprawia Mszę św. na tle kobiet tańczących...

Kościół

USA: Ksiądz odprawia Mszę św. na tle kobiet tańczących...