Reklama

O wystawie "Prawosławie w Polsce"

Niedziela włocławska 20/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od końca marca do lipca br. w Muzeum Etnograficznym we Włocławku czynna jest wystawa pt. Prawosławie w Polsce. Warto przypomnieć, że sztuka prawosławia gościła już w sali muzeum. W 1994 r. dużym powodzeniem cieszyła się prezentacja kolekcji ikon ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Białymstoku, a w 1997 r., ikony cerkwi unickiej pokazywane były na wystawie monograficznej poświęconej Łemkom, sprowadzonej z Muzeum w Nowym Sączu.
Obecna ekspozycja, przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Sieradzu, prezentuje obiekty pochodzące z prawosławnych parafii w Łodzi i Piotrkowie Trybunalskim. Wystawa była wcześniej pokazywana m.in.: w Sieradzu, Częstochowie, Wieluniu i Bytowie, i każdorazowo wzbogacana lokalnymi zbiorami. Tradycję zachowano i tym razem; dzięki temu na wystawie oglądać można równiez ikony i obrazy pochodzące ze zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku oraz kolekcji prywatnych.
Wernisaż wystawy 21 marca uświetnił występ Zespołu Muzyki Cerkiewnej "Triodion", działającego przy prawosławnej parafii pw. św. Mikołaja w Toruniu. Gośćmi wernisażu byli duchowni prawosławni: proboszcz wspomnianej parafii w Toruniu, ks. kan. Mikołaj Hajduczenia oraz ks. Jarosław Dmitruk z Bydgoszczy. Obecność duchowieństwa katolickiego z bp. Bronisławem Dembowskim na czele na otwarciu wystawy sprawiła, że uroczystość nabrała charakteru ekumenicznego. Księdzu Biskupowi towarzyszyli: ks. prał. Stanisław Waszczyński - proboszcz parafii katedralnej, ks. prał. Bolesław Cieślak - proboszcz włocławskiej fary i ks. prał. Ireneusz Juszczyński z parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Brześciu Kujawskim, który sponsorował wernisaż.
Po raz pierwszy prawosławie jest prezentowane w muzeum w tak szerokim zakresie. Są tutaj sprzęty liturgiczne: kielichy, pateny, łampady - czyli lampy, świeczniki. Jest duży zbiór ksiąg liturgicznych. Niektóre z nich są bogato ilustrowane i oprawne w metalowe okładziny. Prezentowane są szaty diakona, protodiakona, księży oraz szaty biskupie. W codziennym stroju biskupa przyciąga uwagę obszerna mantija - czyli okrycie wierzchnie, a także nakrycie głowy (zwane kłobukiem) z welonem. Pięknem i bogactwem tkanin wyróżniają się szaty liturgiczne biskupa. Dopełniają je oznaki jego godności: widniejący na piersiach ozdobny krzyż i medalion zwany panagiją, obydwa wysadzane drogimi kamieniami, a przede wszystkim berło, czyli żezł. Bogato prezentowane są różnego rodzaju krzyże, pośród których nie brakuje krzyży kapłańskich i dużego krzyża procesyjnego.
Zamiarem autorów wystawy było pokazanie tego, co łączy prawosławie z katolicyzmem. Dlatego na centralnej ścianie znajduje się ikona Matki Bożej Częstochowskiej. Pokazane zostały również wizerunki Matki Bożej Nieustającej Pomocy, której kult jest równie silny u katolików, jak i u prawosławnych. Ponadto na wystawie oglądać można tak popularne w prawosławiu przedstawienia jak: Chrystus Pantokrator (Wszechwładca), ikony Matki Bożej Kazańskiej, Matki Bożej Smoleńskiej, różnych świętych, z najpopularniejszym św. Mikołajem, zwanym w Kościele Wschodnim Cudotwórcą. Wystawę uzupełniają zdjęcia obrazujące obrzędy cerkiewne oraz graficzne przedstawienia świętych, widoki sanktuariów i klasztorów prawosławnych.
Warto odwiedzić tę wystawę. Jak bowiem powiedział bp B. Dembowski: "Chrześcijanin powinien oddychać dwoma płucami, dlatego winien znać religię swoich wschodnich braci". W prawosławiu, co również podkreślił Ksiądz Biskup, piękne jest przywiązanie do tradycji, do starych pieśni, w których zachowany jest duch dawnych czasów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo: moja Matka Jasnogórska tak mnie uzdrowiła

2024-05-02 20:40

Karol Porwich/Niedziela

To Ona, moja Matka Jasnogórska, tak mnie uzdrowiła. Jestem Jej niewolnikiem, zdaję się zupełnie na Jej wolę i decyzję.

Więcej ...

Słowo Jezusa i Jego przykazania są miłością

2024-04-15 13:22

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 9-11.

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...