Reklama

Triduum Paschalne

Czas się zatrzymał

Wspólnota "Pustynia w mieście" przeżyła w swoim domu w Lesznie Dln. Triduum Paschalne, w którym uczestniczyli także wierni spoza wspólnoty. Przez trzy dni dzięki adoracji, ciszy, konferencjom i liturgii zebrani wchodzili w przeżywanie treści paschalnych. 80-letnia kobieta na zakończenie tego czasu powiedziała: - Teraz wiem, że w moim życiu były dwa największe przeżycia religijne. Jedno to wizyta w Ostrej Bramie, drugie to Wigilia Paschalna w Lesznie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Inność świętowania

Odmienność tego czasu nie polegała jedynie na odizolowaniu się od parafii i przeżywaniu tego czasu we wspólnocie, lecz na postawieniu akcentu na to, że Wielki Czwartek rozpoczyna czas, w którym wszystko podporządkowane jest świętowaniu, liturgii i modlitwie. - Triduum Paschalne jest świętem dojrzałego chrześcijanina, który, chcąc odpowiedzialnie traktować swoją wiarę, często podejmuje wezwanie do świętości na drodze życia wspólnotowego. Jest to zgodne z nauczaniem Soboru Watykańskiego II, który mówi o Kościele jako wspólnocie wspólnot - mówi ks. Zapaśnik. Ponieważ kolejne dni niosły ze sobą wiele treści, przeżywano ten czas w ciszy, by lepiej wejść w klimat modlitwy i skupienia. Pomocą do zrozumienia często niezauważanych symboli i znaków liturgicznych były konferencje wprowadzające do liturgii każdego dnia. - Święte Triduum to czas, w którym w wyjątkowy sposób przeplatają się jednostkowy i wspólnotowy wymiar przeżywania. Każdy z nas był sam na sam z Jezusem i każdy indywidualnie musiał stanąć w obliczu Jego śmierci i zmartwychwstania. Z drugiej strony, to indywidualne przeżywanie tajemnic Triduum było pełniejsze dzięki temu, że odbywało się we wspólnocie osób, które świadomie postanowiły "wyjąć" ten czas ze zwykłej codzienności i spędzić go w ciszy i skupieniu. W swoim życiu - z różnym skutkiem - staramy się chodzić za Jezusem, wiec chcieliśmy wspólnie trwać przy Nim również w czasie Jego męki i śmierci, a potem czuwać przy Jego grobie. Dzięki wspólnocie mogliśmy też pełniej radować się zmartwychwstaniem Pana - mówią Ania i Maciek, małżeństwo ze wspólnoty.

Wielkie Dni

W wielkopiątkowy wieczór odbyło się nabożeństwo złożenia Pana Jezusa do grobu. Po odczytaniu Ewangelii procesja wniosła całun, kosz z płatkami róż i wonności. Po zdjęciu pasyjki z krzyża, na ołtarzu został rozłożony całun, w który zawinięto Jezusa i złożono Go w grobie. Kapłan posypał Jezusa w grobie płatkami róż, pokropił wonnościami. W skupieniu powtarzali te gesty uczestnicy liturgii, trwając na modlitwie i adoracji. - W czasie przeżywania Triduum najbardziej dotknęła mnie ceremonia złożenia Jezusa do grobu. W Lesznie dzięki możliwości bliskiego podejścia do grobu, obrzędowi namaszczenia Jezusa olejkiem i posypania Jego ciała płatkami róż, wydarzenia te nabrały bardzo osobistego wymiaru. Płatki róż i olejek pomogły w wyrażeniu miłości, tęsknoty i smutku związanego ze śmiercią Oblubieńca. W obliczu Jego śmierci trwanie przy grobie było wszystkim, co mogłam mu ofiarować - mówi Ania.
Wielka Sobota to wielka cisza, która przypomina, że Pan Jezus umarł. Nadal trwa post liturgiczny. - Dla mnie największym przeżyciem była Godzina Czytań. Ten dzień jest dla mnie pełnym znaczenia zatrzymaniem - po śmierci Jezusa czas jakby stanął i wszystko wyczekuje. Wtedy staram się nie myśleć o zmartwychwstaniu i wolę raczej wraz z całym stworzeniem zatrzymać się, przystanąć. Z tego wielkosobotniego zatrzymania rodzi się nadzieja i pogodna radość, a starożytne teksty z Godziny Czytań były dla mnie pomostem od mroku i rozpaczy Wielkiego Piątku do światła i eksplozji życia Wigilii Paschalnej - mówi Maciek. Wigilia Paschalna przeżywana była tak, jak zaleca kalendarz liturgiczny diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, czyli w nocy. Liturgię ze śpiewami na głosy zakończyła procesja oznajmiająca światu, że Chrystus zmartwychwstał. W wyrażeniu radości pomogły tańce i uroczysty posiłek wielkanocny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

2024-05-02 20:32

Mat.prasowy

Dlaczego Maryja jest Królową Polski? Kto to w ogóle wymyślił? Co to właściwie oznacza dla współczesnych Polaków i czy faktycznie jest to sprawa wyłącznie religijna? Zapraszamy na trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przybliża fascynujące początki królowania Maryi w naszej Ojczyźnie.

Więcej ...

Rzeszowskie spotkania maryjne

2024-05-03 21:00
Pani Rzeszowska na osiedlu Staroniwa

Irena Markowicz

Pani Rzeszowska na osiedlu Staroniwa

Majową pobożność skierowaną ku Matce Bożej zauważamy w różnych miejscach i okolicznościach. Tak jest i tak było przez wieki. Maryja otaczała opieką, kiedy prosiliśmy o to, ale też wspierała, kiedy brakowało już sił, aby zwracać się o pomoc.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Kościół

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem...

Kościół

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...