Reklama

Bliżej Częstochowy (1)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Częstochowa, co niemal powszechnie wiadomo, nazywana jest duchową stolicą Polski. Zasługa to Jasnogórskiego Klasztoru i Cudownego Wizerunku Matki Bożej. Jasna Góra była nazywana przez Stefana kardynała Wyszyńskiego "Polską Kaną". Matka Boża Częstochowska jest Patronką metropolii częstochowskiej i miasta arcybiskupiego Częstochowy. Jest także Patronką i pierwszą Redaktorką Niedzieli - jak często mówi nasz redaktor naczelny ks. inf. Ireneusz Skubiś. Bo właśnie w Częstochowie, u stóp Klasztoru Jasnogórskiego mieści się centrala Tygodnika Katolickiego Niedziela. Kolejne numery są zawsze przemyślane i omadlane na codziennych Mszach św. w auli redakcyjnej i przed Cudownym Obrazem.
Czasem byłem zdziwiony i mile zaskoczony kultem Matki Bożej Częstochowskiej w innych zakątkach świata. Czasem wręcz z niedowierzaniem słuchałem opowiadań misjonarzy, o tym jak inni czczą i kochają Maryję w jej Cudownym Jasnogórskim Wizerunku. Ale kiedy po raz pierwszy stanąłem na amerykańskiej ziemi, w Chicago, kiedy w kilku kościołach zobaczyłem obraz Częstochowskiej Madonny, stanąłem oniemiały, wzruszony, a myśli moje leciały szybciej niż błyskawica do Cudownej Kaplicy, do Gdańskiej Bramy, o którą tyle razy opierałem swoją głowę, klęcząc przed Królową Polski... Szepcząc skryte modlitwy...
Myślę, że każdy naród ma swoje wyjątkowe miejsca, do których często powraca. My, Polacy, mamy Częstochowę z obrazem Matki Bożej. Do niej pielgrzymujemy od ponad sześciu wieków. Maryja jest naszą siłą, naszą tarczą, naszym zjednoczeniem. Choć rozproszeni po całym świecie, zwracamy ku Niej serca, modlitwy, myśli, westchnienia. Ten artykuł powstał w Chicago, niejako na prośbę ludzi, którzy chcą więcej wiedzieć o Częstochowie i dziejach samego Obrazu.
Pierwsza informacja na temat wsi Częstochowa pojawiła się w 1220 r. w dokumencie biskupa krakowskiego Iwona Odrowąża. Przyjmuje się, że nazwa miejscowości pochodzi nie od "częstego chowania się", lecz od imienia "Częstoch", jakie nosił założyciel osady. Rozwijała się ona głównie dzięki dogodnemu położeniu na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych, odbywających się tu targom i prawu do pobierania myta. W 1356 r. za przyzwoleniem Kazimierza Wielkiego, nadano jej przywilej lokacyjny na prawie średzkim. Między 1370 a 1377 r., za czasów księcia Władysława Opolczyka, Częstochowa otrzymała prawa miejskie. Po raz pierwszy określenie "Jasna Góra" pojawiło się w dokumencie z 1388 r., wystawionym przez starostę olsztyńskiego. Nazwę tę nadali wzgórzu Paulini, których macierzysty klasztor św. Wawrzyńca w Budzie nazwano Jasną Górą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Więcej ...

Matko Serdeczna, módl się za nami...

2024-05-02 20:37

Karol Porwich/Niedziela

Zasłuchani w „Polską litanię” ks. Jana Twardowskiego zatrzymamy się w stolicy diecezji sandomierskiej ze świadomością, że na jej terenie jest jeszcze kilka innych sanktuariów maryjnych.

Więcej ...

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady