Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Nowa inwestycja Caritas

Uczestnicy uroczystości

Piotr Lorenc/Niedziela

Uczestnicy uroczystości

Nowoczesny magazyn w Będzinie to jedna z najcenniejszych dla społeczności inwestycji Caritas Diecezji Sosnowieckiej w jej blisko 30-letniej historii.

Oddany do użytku 9 września magazyn Caritas przy al. Kołłątaja 83b w Będzinie jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w kraju. Nowy magazyn pomieści żywność na 200 paletach, jest wyposażony w chłodnie i mroźnie. Ale jest także ekologiczny, posiada fotowoltaikę i pompy ciepła. Nowatorskie rozwiązania technologiczne sprawiają, że jest on energooszczędny i przyjazny środowisku.

Magazyn poświęcił bp Grzegorz Kaszak. W uroczystym uruchomieniu magazynu wzięli udział m.in.: Artur Michalski – zastępca prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Przemysław Bednarski – dyrektor biura Ministra Klimatu i Środowiska, Marek Ryszka – prezes zarządu WFOŚiGW w Warszawie, Dariusz Starzycki – wicemarszałek województwa śląskiego, Aneta Witkowska-Złocka – wiceprezydent Będzina, mjr Tomasz Gawlik – zastępca dyrektora Aresztu Śledczego w Sosnowcu, Mateusz Bochenek – poseł na Sejm RP, przedstawiciele duchowieństwa, a także wykonawcy inwestycji. Trzeba zaznaczyć, że inwestycja nie byłaby możliwa bez wsparcia bp. Grzegorza Kaszaka, który przekazał na ten cel działkę budowlaną, na której powstał magazyn.

Budowa magazynu jest odpowiedzią na znaki czasu. W 2019 r. weszła w życie ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności, która określa zasady postępowania z żywnością oraz nakłada na sprzedawców obowiązek podejmowania konkretnych działań w celu przeciwdziałania marnowaniu żywności i negatywnym skutkom społecznym, środowiskowym i gospodarczym z tym związanym. W ramach tej ustawy sklepy wielkopowierzchniowe mają obowiązek podpisywać umowy z organizacjami pozarządowymi w celu przekazywania im nadwyżek żywności, która ma trafiać do najbardziej potrzebujących. Caritas podpisała już umowę z 35 sklepami. Do tej pory wykorzystywany był magazyn zlokalizowany przy ul. Widok w Sosnowcu, ale był po prostu za mały. Stąd pomysł na budowę nowego obiektu.

Reklama

Jak powiedział ks. Tomasz Folga – dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej, organizacja od 4 lat prowadzi współpracę w tym zakresie ze sklepami z terenu województw śląskiego i małopolskiego, pozyskując żywność i dystrybuując ją na terenie diecezji sosnowieckiej. – Żywność ta odbierana jest ze sklepów zlokalizowanych m.in. w Będzinie, Czeladzi, Dąbrowie Górniczej, Jaworznie, Olkuszu, Sławkowie, Sosnowcu i Wolbromiu. Do grupy głównych dostawców należą: Biedronka – 35 sklepów, Kaufland – 4 sklepy, Aldi – 8 sklepów oraz mniejsze sklepy prywatne – wylicza dyrektor Caritas.

Aby wybudować magazyn trzeba było wymienić ponad 3 tys. ton gruntu. – Tysiące ton ziemi trzeba było wywieźć, a potem przywieźć inną, by podłoże pod magazynem było stabilne. Ale udało się dzięki ciężkiej pracy i determinacji wykonawcy. Teraz będziemy pracować w naprawdę świetnych warunkach, bowiem wcześniej mieliśmy magazyn o powierzchni tylko 160 m2. To sprawiało, że kiedy przyjechały 3 tiry z żywnością, to nie mieliśmy jej gdzie umieścić. Musieliśmy od razu dystrybuować ją do naszych punktów w terenie. W tej chwili żaden transport żywności nie jest nas w stanie zaskoczyć – powiedział ks. Folga.

– To piękny obiekt. Mamy tu faktycznie nowe technologie, przystosowane do odzyskiwania energii; jest też nowoczesna flota transportowa. Cieszę się bardzo z efektów ekologicznych tej inwestycji. Ta żywność, która tu trafi, nie będzie musiała być utylizowana, czyli zaoszczędzimy dzięki temu energię. A co najważniejsze te produkty trafią do tych, którzy potrzebują wsparcia – powiedział Artur Michalski, zastępca prezesa zarządu WFOŚiGW w Warszawie.

Dość powiedzieć, że w zeszłym roku Caritas Diecezji Sosnowieckiej w sposób ciągły przekazywała żywność do 27 miejsc dystrybucji, o łącznej wartości 7 mln zł. Z tej formy pomocy skorzystało 13 tys. osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji życiowej. Oprócz tego, w 2020 r., w ramach pomocy żywnościowej z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa, również rozdzielającego nowe produkty, skorzystało blisko 8,5 tys. osób. – Cieszę się, że na mapie naszego województwa pojawił się tak ważny obiekt. Wspomoże tych, którzy potrzebują pomocy. Te liczby pokazują, jak dużą pracę wykonuje Caritas. Nie tylko na rzecz Polaków, ale również tam, gdzie ta pomoc jest potrzebna poza granicami naszego kraju. Swego czasu miałem także okazję uczestniczyć w projektach Caritas na rzecz dzieci. To naprawdę ogromne wsparcie dla wszystkich. Życzę, by nigdy nie brakło na drodze ludzi dobrej woli, którzy będą pomagać w realizacji tych ważnych przedsięwzięć Caritas – zaznaczył Dariusz Starzycki, wicemarszałek województwa śląskiego.

Reklama

Budowa magazynu Caritas w Będzinie była przedsięwzięciem realizowanym ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, w ramach projektu racjonalnej gospodarki odpadami i selektywnemu zbieraniu i zapobieganiu powstawania odpadów. Koszt inwestycji wyniósł ponad 3,5 mln zł. Magazyn jest obiektem parterowym na planie prostokąta o powierzchni 491 m2 i kubaturze 3857 m3 wraz z zapleczem technicznym i wyposażeniem. – Zasadniczy cel budowy magazynu to pomoc najbardziej potrzebującym, ograniczenie ilości odpadów pochodzenia spożywczego i ograniczenie w ten sposób marnowania żywności przydatnej do spożycia. Po prostu będziemy starali się zagospodarować artykuły spożywcze z upływającą, lecz wciąż umożliwiającą spożycie datą ważności oraz artykuły z uszkodzonym mechanicznie opakowaniem, nie wpływającym na jakość produktu czy z magazynowymi nadwyżkami produktu – wyjaśnia ks. Tomasz Folga.

Powstanie magazynu Caritas wiąże się nie tylko z dystrybucją żywności – choć taki jest cel zasadniczy – ale także zakupem środków transportu umożliwiających odbiór oraz dostarczanie żywności do punktów dystrybucji, zakupem wyposażania oraz stworzeniem trzech nowych stanowisk pracy, a także wzmocnieniem wolontariatu.

2021-09-22 07:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Minął pierwszy miesiąc Wakacyjnej Akcji Caritas

W dobrze sprawdzonych ośrodkach wypoczywa ok. 700 młodych ludzi na koloniach organizowanych przez Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej

Archiwum CDWP

W dobrze sprawdzonych ośrodkach wypoczywa ok. 700 młodych ludzi na koloniach organizowanych przez Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej

W pierwszym miesiącu Wakacyjnej Akcji Caritas letnie wyjazdy dla dzieci i młodzieży przygotowały m.in. Caritas Diecezji Częstochowskiej, Ełckiej, Zielonogórsko-Gorzowskiej, Poznańskiej, Sandomierskiej, Sosnowieckiej, Tarnowskiej, Włocławskiej i Drohiczyńskiej

Więcej ...

Kolejne "Gorzowskie Wędrowanie"

2023-01-29 15:02

Rafał Mołek

Od roku, co miesiąc, pielgrzymują do różnych parafii. Tym razem uczestnicy tzw. "Gorzowskiego Wędrowania" wyruszyli z parafii pw. Chrystusa Króla w Gorzowie Wlkp., a ich celem była parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Bledzewie.

Więcej ...

W trosce o Kościół

2023-01-29 18:05

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W Sandomierzu pierwszy raz w nowym składzie zebrała się Diecezjalna Rada Duszpasterska.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Bp Przybylski na Jasnej Górze: twórzmy kulturę...

Kościół

Bp Przybylski na Jasnej Górze: twórzmy kulturę...

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...

Kościół

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Kościół

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Wiara

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...

Polska

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...