Modlitwa za Kościół w Chinach
Szczególna modlitwa za Kościół w Chinach, o jego pełną wolność i jedność, była zanoszona na Jasnej Górze 24 września. Dziesiątą rocznicę działalności przeżywali tu przedstawiciele Sinicum – stowarzyszenia posługującego na rzecz Kościoła katolickiego w tym najludniejszym państwie świata. Mszy św. przewodniczył bp Adam Wodarczyk z Katowic, który jest inicjatorem powstania wspólnot oazowych w Chinach.
Jak zauważa jeden z kapłanów pracujących w Chinach, panująca tam sytuacja jest coraz gorsza: państwo wykorzystuje fakt trwania pandemii i zamyka kościoły, a przed tymi, które pozostały otwarte, jest informacja, że dzieci i młodzież przed ukończeniem 18 lat nie mogą do nich wchodzić; zamykane są wszystkie placówki, które nie są państwowo zarejestrowane.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ojciec Jacek Gniadek, prezes stowarzyszenia Sinicum, podkreślił, że Kościół w Chinach jest bardzo ważny dla całego Kościoła powszechnego, czego dowodem jest ustanowiony przez papieża dzień modlitw za niego. Zauważył, że Polacy mają dług wdzięczności wobec Chin. – Kiedy byliśmy pod reżimem komunistycznym, otrzymywaliśmy pomoc z Zachodu, przychodziły Biblie, pomoc materialna, księża wyjeżdżali na formację. Wydaje mi się więc, że teraz powinniśmy w jakimś sensie ten dług spłacić. Oczywiście, nie jest łatwo pomagać Chinom, ale czy było łatwo Zachodowi pomagać nam? – powiedział werbista.
Reklama
W Chińskiej Republice Ludowej jest ok. 12 mln katolików – połowa w tzw. Kościele podziemnym, a druga połowa w Kościele oficjalnym. Jest tam też ok. 80 mln protestantów. Mimo trudności chrześcijaństwo w Państwie Środka nadal się rozwija.
37. Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin
Pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” przeżywana była w dniach 25-26 września doroczna Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Stanowiła ona centralne obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia w Polsce. Podkreślono, że dziś konieczne są wielka promocja wartości małżeństwa i rodziny, pozytywny przekaz o nich, świadectwo starszych, ale i wskazywanie, że to nie metody psychologiczne, nie umiejętności rozmowy – choć bardzo potrzebne – rozwiążą wszystkie problemy; potrzeba wspólnej modlitwy, prośby o to, by Bóg przenikał naszą rodzinę.
25. Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym
Reklama
Modlitwa o jedność w różnorodności i o nową iskrę nie tylko dla wspólnot, ale także dla całego Kościoła towarzyszyła ogólnopolskiemu czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym. Spotkanie, z powodu pandemii przeniesione z maja na 25 września, było też okazją do przypomnienia wezwania papieża, by budować CHARIS, czyli służbę jedności. – Ze względu na różnorodność naszych wspólnot bardzo potrzebujemy tego ogólnopolskiego czuwania, by stworzyć jeden strumień światła, który oświetli cały Kościół we wszystkich jego wymiarach – powiedział bp Andrzej Przybylski, delegat KEP ds. Odnowy w Duchu Świętym. – Dar Ducha Świętego, jak mówi Franciszek, powinien się rozlewać na cały Kościół. Ojciec Święty zaprasza do tego, aby propagować chrzest w Duchu Świętym, by tę łaskę przekazywać dalej – zauważył ks. Artur Potrapeluk, przewodniczący Krajowego Zespołu Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym.
Jasnogórski flesz
Rozpoczęło się diecezjalne pielgrzymowanie maturzystów. Pierwsi przybyli młodzi z diecezji rzeszowskiej i toruńskiej. Przez najbliższe miesiące, jeśli tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli, do sanktuarium będą przybywać uczniowie ostatnich klas szkół średnich, by zawierzyć nie tylko egzaminy, ale również swoje dalsze wybory i życiową drogę.
• 4-5 października – maturzyści archidiecezji warszawskiej
• 5-7 października – rekolekcje kapelanów służby zdrowia
• 7 października – pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II
• 8 października – maturzyści diecezji ełckiej
• 9 października – pielgrzymki: służby więziennej, Rycerzy Kolumba, Związku Oficerów Rezerwy RP
• 9-10 października – pielgrzymka pracowników wodociągów, kanalizacji i ochrony środowiska.