Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Święto parafii

Podczas uroczystości odpustowej w Czeladzi-Piaskach

Piotr Lorenc/Niedziela

Podczas uroczystości odpustowej w Czeladzi-Piaskach

Abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, przewodniczył Sumie odpustowej w parafii Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi-Piaskach.

Wspólnie z dostojnym gościem ze Lwowa, długoletnim sekretarzem św. Jana Pawła II, Eucharystię sprawowali biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak, ks. Mariusz Karaś, kanclerz naszej kurii oraz sekretarze hierarchów – ks. Andrzej Legowicz i ks. Paweł Sproncel.

Wzór modlitwy

– Posługa przy boku Piotra naszych czasów była piękną przygodą i szkołą życia. Wiele się przy nim i od niego nauczyłem. Dawał przykład bycia człowiekiem modlitwy, kapłanem, osobą odpowiedzialną za to, czym nas Bóg obdarzył i do czego powołał. Jestem dumny i wdzięczny, że tyle lat spędziłem obok człowieka, którego nagrodą za dobre życie stała się chwała świętości. Nadal jest blisko, wspiera nas jako święty Kościoła i jest naszym patronem i orędownikiem w niebie. Życzyłbym wszystkim, aby takich ludzi na swojej drodze życiowej poznali – powiedział w homilii abp Mokrzycki. – Z modlitwy czerpał wielką siłę. Wykorzystywał każdy moment dnia na modlitwę. Była to bardzo prosta modlitwa – katechizmowy pacierz, Różaniec czy litanie – mówił o Janie Pawle II metropolita lwowski. Dodał, że Ojciec Święty wymagał od siebie, ale także od swoich współpracowników. To był tytan pracy.

Za przyczyną św. Józefa

Reklama

Dzień odpustu parafialnego był także dniem comiesięcznych modlitw za przyczyną św. Józefa. Po wieczornej Eucharystii ks. Józefa Handerek – proboszcz parafii w Czeladzi-Piaskach poprowadził nabożeństwo. W tym miesiącu z racji XI Tygodnia Wychowania tematem rozważań było ojcostwo św. Józefa. A ksiądz proboszcz w modlitwie i rozważaniach szczególnie uwzględnił dzieci i młodzież. – Święty Józefie, oblubieńcze Bogurodzicy Maryi, opiekunie rodzin, Twojej ojcowskiej opiece powierzył Bóg swojego Syna i Jego Niepokalaną Matkę. Z największą miłością wypełniałeś obowiązki troskliwego ojca i opiekuna Najświętszej Rodziny. Powierzam ci rodzinę naszej parafii, nasze prace, radości i cierpienia. Wprowadź Jezusa do naszych domów, pomóż przyjąć Go do naszych serc, uproś łaskę miłości, zgody i pokoju, aby nasze rodziny osiągnęły szczęście doczesne i wieczne – modlił się ks. Handerek.

Powiedział także dlaczego modlitwa przez wstawiennictwo św. Józefa jest tak istotna. – Przeżywamy Rok św. Józefa i możemy przez jego wstawiennictwo doświadczyć wielu łask. Ponadto św. Józef jest patronem rodziny. W zamyśle Bożym Chrystus przyszedł na świat w rodzinie. Jezus miał Matkę, która poczęła Go z Ducha Świętego, oraz ziemskiego ojca i opiekuna, którym był św. Józef. Jeśli św. Józef z taką gorliwością i zaangażowaniem dbał i troszczył się o Pana Jezusa, to ufamy, że swoim wstawiennictwem zatroszczy się także o każde dziecko zawierzone jego opiece i w ten sposób pomoże współczesnym rodzicom – wyjaśniał ksiądz proboszcz. Zwrócił się również do rodziców, że jeśli widzą, że dziecko ma problemy z wiarą i praktykami religijnymi, jeśli doświadczają problemów wychowawczych, jeśli zauważyli, że dziecko uwikłało się w podejrzane znajomości lub wkracza na drogę uzależnienia, to najlepszym rozwiązaniem jest modlitwa za przyczyną św. Józefa. – Zaproście do tej modlitwy dziadka i babcię oraz rodziców chrzestnych waszych dzieci. Nie ustawajcie w modlitwach, św. Józefa wysłuchuje wszystkich – podkreślił kaznodzieja.

Na koniec nabożeństwa w parafii Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi-Piaskach miał miejsce Akt oddania pod opiekę św. Józefa swojego dziecka. A smaki dzieciństwa przypomniał wręczony każdemu uczestnikowi lizak. Podczas nabożeństwa wystąpiła także schola Dominikana z Żywca.

2021-09-28 11:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zachor znaczy pamiętaj

Wiesława Konopelska – redaktor naczelna miesięcznika samorządowego „Echo Czeladzi”.

Ks. Tomasz Zmarzły

Wiesława Konopelska – redaktor naczelna miesięcznika samorządowego „Echo Czeladzi”.

Z Wiesławą Konopelską – autorką książki Zachor znaczy pamiętaj, w której opisuje losy mieszkańców Czeladzi pochodzenia żydowskiego – rozmawia ks. Tomasz Zmarzły.

Więcej ...

Cypr/ Papież do migrantów: nie jesteście obcymi, lecz współobywatelami

2021-12-03 16:51

PAP

„Nie jesteście obcymi, lecz współobywatelami” - mówił w piątek papież Franciszek migrantom podczas spotkania w stolicy Cypru Nikozji. Podkreślał, że uznanie godności każdego człowieka jest fundamentem etycznym, który znajduje się w centrum chrześcijańskiej nauki społecznej.

Więcej ...

#AdwentowyGambit odc. 7 - Z ziemi włoskiej do Polski

2021-12-04 05:30

s. Agnieszka Bednarczyk FMA

Zapraszamy do obejrzenia siódmego odcinka "Adwentowego Gambitu". Począwszy od 28 listopada, kiedy to przypada I Niedziela Adwentu, aż do 24 grudnia na godz. 6:00 na kanale YouTube „Niedziela Wrocławska” każdego dnia dodawany będzie jeden odcinek.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wchodzi w życie dekret dotyczący stałego lektoratu i...

Kościół

Wchodzi w życie dekret dotyczący stałego lektoratu i...

Dziecko uratowane przed aborcją w Białymstoku

Zdrowie

Dziecko uratowane przed aborcją w Białymstoku

Rzeszów: Nie będzie kolędy w tradycyjnej formie

Niedziela Rzeszowska

Rzeszów: Nie będzie kolędy w tradycyjnej formie

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Jestem do dyspozycji Pana Boga

Wiadomości

Jestem do dyspozycji Pana Boga

7-letnie życie i guz mózgu - uratuj z nami Agatkę!

Polska

7-letnie życie i guz mózgu - uratuj z nami Agatkę!

Pięć rad Jezusa na Adwent

Wiara

Pięć rad Jezusa na Adwent

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu

#adwentoweŚwiadectwo: Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń!

Wiara

#adwentoweŚwiadectwo: Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń!