Reklama

Głos z Torunia

Zmień perspektywę

Diecezjalny Dzień Młodzieży przyczynił się do poznania i zacieśnienia więzi

Ewa Melerska

Diecezjalny Dzień Młodzieży przyczynił się do poznania i zacieśnienia więzi

Młodzi z diecezji wraz z duszpasterzami spotkali się w miejscu uwięzienia kard. Stefana Wyszyńskiego, aby wspólnie przeżyć dzień pod hasłem: Czas to Miłość.

Dzięki zaangażowaniu wielu wspólnot działających w ramach Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Toruńskiej Kotwica oraz duszpasterza młodzieży ks. Dawida Wasilewskiego młodzi mogli poznać się i zintegrować oraz wspólnie modlić. Wysłuchali świadectw Pauliny, która podzieliła się historią swojego nawrócenia, i Mikołaja, który opowiedział, jak żyje z Bogiem w codzienności. Zachęcali oni młodzież do poznawania Jezusa Chrystusa i budowania z Nim relacji, która przynosi szczęście i spełnienie. – Ten, kto słucha Słowa Bożego, ma spokojne serce – mówił Mikołaj.

Młodzi mieli okazję do zabawy podczas koncertu znanej im hip-hopowej ekipy Muodych Kotów, którzy w bardzo żywiołowy sposób mówili o rozwijaniu talentów, dobrych wartościach i zarażali pasją do życia i Boga.

Po południu wszyscy spotkali się na Eucharystii, którą poprzedziła prelekcja filmu o kard. Stefanie Wyszyńskim. Na zakończenie wydarzenia uwielbienie poprowadziła Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym „Wypłyń na Głębię” z Grudziądza.

Kochaj i rób co chcesz

Konferencję o miłości i czasie wygłosiła Katarzyna Sobaś ze wspólnoty Góra Błogosławieństw z Grębocina. Młodzi słuchali jej z wielkim zainteresowaniem, co przyniosło owoce podczas późniejszego spotkania w grupach.

Rozróżniła dwa rodzaje miłości: tę, którą oferuje nam współczesny świat i drugą, z którą przychodzi do nas sam Bóg. – Miłość w świecie mówi: rób, co chcesz, nie patrz na innych. Ty jesteś najważniejszy, tylko ty się liczysz – mówiła. Taka miłość niesie ze sobą ogrom niebezpieczeństw, ponieważ może niszczyć i zniewalać. W tym wypadku miłość do samego siebie jest najważniejsza, Bóg i drugi człowiek schodzą na dalszy plan. Świat pokazuje nam, że wszystko nam się należy, mamy dążyć do realizacji marzeń czy zdobywać relacje po trupach, nie musimy się poświęcać dla drugiego.

Miłość według Jezusa i Słowa Bożego także mówi, że wszystko nam wolno, ale nie wszystko przynosi nam korzyść. Bóg dodaje: „Oceniajcie jedni drugich za wyżej stojących od siebie”, zaznacza „kochaj bliźniego, kochaj swego nieprzyjaciela, przebaczaj, bez względu na wszystko”. – Miłość to rezygnacja z siebie. Ja nie będę miała, żeby miał ktoś inny – zaznaczyła Katarzyna i podała za przykład miłość matki do dziecka, która jest bezinteresowna, jest poświęceniem i traceniem czasu dla dobra drugiego człowieka.

Reklama

Wiele osób będących daleko od Kościoła zauważa, że Bóg nakłada na wierzących w Niego wiele zakazów i nakazów. Katolicy muszą żyć zgodnie z Dekalogiem, wypełniać Boże prawa, mają obowiązki, które czasami mogą wydawać się absurdalne i trudne do przyjęcia. Miłość Jezusa jest wymagająca, ale jeśli w nią wejdziemy, to zmieniamy perspektywę patrzenia. Przykazania to coś, co nas chroni. Kiedy człowiek żyje według konkretnych zasad, czuje się bezpiecznie, jest wolny, bo wie, do jakiego miejsca może się posunąć, aby nie skrzywdzić drugiego człowieka.

Dobrze marnuj czas

Katarzyna Sobaś oparła swoją konferencję o myśli kard. Stefana Wyszyńskiego, którego beatyfikacja miała miejsce kolejnego dnia. Błogosławiony mówił: „Postanawiam sobie tak urządzić czas, aby zostawić jak najmniej miejsca myślom dociekliwym”. – Kiedy nie organizujemy sobie odpowiednio czasu, to go tracimy. Odkładamy relacje z ludźmi na rzecz telefonów, korzystania z internetu. Nie rezygnujemy z siebie, nie umieramy dla drugiego człowieka, jak zrobił to Jezus – zaznaczyła. Kiedy nie mamy odpowiedniego zajęcia, myśli i emocje schodzą na ścieżkę grzechu, pojawiają się na przykład nieczystość i pornografia, obmowa, zazdrość czy znużenie duchowe. – Życzę wam, abyście dobrze marnowali swój czas – zakończyła Katarzyna.

Miłość z krzyża

Eucharystię sprawował ks. Artur Szymczyk, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej Toruńskiej, w koncelebrze kilkunastu kapłanów z diecezji, którzy przybyli do Rywałdu wraz z młodzieżą.

Reklama

Homilię wygłosił redemptorysta o. Adam Dudek. – Czy uważasz Jezusa za swojego przyjaciela? Czy wierzysz w to, że modlitwa ma moc, bo zwracasz się do Boga? – mówił do młodzieży, która wypełniła świątynię po brzegi. Nie ma takiego grzechu, którego Bóg by nie odpuścił. On wszystkie nasze przewinienia poniósł na drzewo krzyża i obmył je swoją krwią. – Bóg przez miłość, przez krzyż, ratuje Twoje życie. Tylko musisz wybrać, czy chcesz to przyjąć – zaznaczył.

Ojciec Adam zwrócił uwagę, że „chrześcijaństwo nie jest cukierkową drogą, nie ma tu tylko trzymania się za ręce i śpiewania. To droga wyrzeczeń, rezygnacji, miłości nieprzyjaciół”. Podkreślił, że pójście za Bożym wezwaniem nie jest łatwe, ale przynosi upragnione owoce i życie wieczne. – Z taką pewnością w sercu musiał żyć kard. Wyszyński, inaczej nie przetrwałby tych trudności i nie byłby beatyfikowany – podkreślił. Kaznodzieja pozostawił młodych ze słowami: „Jezus daje nam pomoc i przyjaciół, którzy są obok nas, daje kapłanów, by było nam lżej iść tą drogą miłości, bo ona zmienia świat, bo pochodzi od Boga”.

2021-09-28 11:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Oblicze młodego Kościoła

Niedziela podlaska 39/2022, str. VI

Młodzież licznie przybyła do Drohiczyna

Ks. Wojciech Łuszczyński/Niedziela

Młodzież licznie przybyła do Drohiczyna

„Posłani w pokoju Chrystusa” to hasło Diecezjalnego Dnia Młodzieży, w którym uczestniczyło blisko 2500 młodych, ich katechetów i wychowawców.

Więcej ...

Tomaszów Mazowiecki: rusza LabOratorium Wiary, w pierwszej konferencji m. in. abp Ryś i prof. Zoll

2022-11-25 18:03

Magdalena Pijewska/Niedziela

„Kościół Ostatniej Szansy - możliwości i stracone szanse współczesnego Kościoła” - pod tym hasłem rozpoczyna się cykl spotkań w ramach powstającego przy duszpasterstwie księży filipinów LabOratorium Wiary. W dyskusji udział wezmą m. in. abp. Grzegorz Ryś, prof. Andrzej Zoll, Sławomir Lachowski założyciel mBanku czy Anna Jochim-Labuda dyrektorka puckiego hospicjum. Spotkanie odbędzie się w niedzielę 27 listopada w Tomaszowie Mazowieckim.

Więcej ...

Świdnica. Bp Adam Bałabuch - Kościół nie jest zamknięty na nikogo

2022-11-26 17:45
Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

- Wielość grzechów popełnianych przez ludzi Kościoła zdaje się zaprzeczać prawdzie, że jest on święty – mówił bp Adam Bałabuch podczas uroczystych Nieszporów rozpoczynających nowy rok liturgiczny i duszpasterski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Ingres bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej...

Polska

Ingres bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej...

MŚ 2022 - Polska - Arabia Saudyjska 2:0

Sport

MŚ 2022 - Polska - Arabia Saudyjska 2:0

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Polska

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Zmarł Ojciec Stanisław Jarosz OSPPE

Kościół

Zmarł Ojciec Stanisław Jarosz OSPPE

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Litania do Chrystusa Króla

Modlitwa

Litania do Chrystusa Króla

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Wiara

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko