Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 42/2021, str. 9

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święty Jan Paweł II przewodnikiem kolejnego pokolenia

Fakt, że wartości, które głosił św. Jan Paweł II, są aktualne w każdym pokoleniu, podkreślali uczestnicy pielgrzymki Rodziny Szkół noszących imię papieża z Polski. Na Jasną Górę 8 października przybyło ponad 5 tys. uczniów i nauczycieli. W Polsce i na świecie funkcjonuje ponad 1,2 tys. placówek oświatowych pod patronatem św. Jana Pawła II i jak podkreślają przedstawiciele Rodziny Szkół, wciąż ich przybywa.

Wychowawcy zwracają uwagę na aktualność papieskiego przesłania: budowania życia na Dekalogu, a także głoszenia prawdy o godności osoby ludzkiej od poczęcia do naturalnej śmierci, troski o chorych i cierpiących.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zdaniem Marioli Nawrockiej-Roweckiej, dyrektora Szkoły Podstawowej nr 380 im. Jana Pawła II w Warszawie, papież przekazywał uniwersalne wartości. – Wybraliśmy takiego patrona, ponieważ był wyjątkowym człowiekiem, który dawał przykład, jak być odważnym, mówić prawdę i przeciwstawiać się złu – uzasadniała nauczycielka. Przekonywała, że w nowych formach można w atrakcyjny sposób przekazywać dzieciom najważniejsze przesłanie patrona. W warszawskiej szkole organizowane są np. wycieczki rowerowe, gry i zabawy, dzieci wyjeżdżają na spływy kajakowe śladem Jana Pawła II. – Pokazujemy patrona jako człowieka, który był miłośnikiem przyrody i teatru. Szkoła organizuje również różne uroczystości oraz rodzinne wydarzenia, które mają na celu poszerzanie wiedzy o jego nauczaniu.

Wierzyć i działać – Rycerze Kolumba z rodzinami na Jasnej Górze

W czasach sekularyzacji, zamętu w systemie wartości, odchodzenia od wiary i Kościoła potrzebne są działania i świadectwa, które pomogą innym na nowo odkryć Boga, wartość wspólnoty wierzących – podkreślają Rycerze Kolumba. Na Jasnej Górze 9 października odbyła się ich rodzinna pielgrzymka.

Arcybiskup Wacław Depo, kapelan stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce, zachęcał m.in. do „przekazywania zdrowej nauki Kościoła, głoszenia Ewangelii sobą na różnych areopagach naszego życia, bycia narzędziami miłosierdzia”.

– We wszystkie działania włączamy rodziny, bo też dlatego chcemy być rycerzami, aby być lepszymi mężami, ojcami, dziadkami, synami, braćmi – wyjaśnił rodzinny charakter jasnogórskiego spotkania Krzysztof Zuba, delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce. – Pandemia zostawiła ślad w parafiach i rodzinach. Wiele osób oddaliło się od Boga, Kościoła. Jako Rycerze Kolumba mamy przed sobą wielkie wyzwanie, aby aktywnością w parafiach sprawić, by te osoby, które czasem stoją na rozdrożu, czasem się pogubiły, przybliżały się do Kościoła, do Boga, i żeby odczuły wielkość i ważność Eucharystii – kontynuował. Jego zdaniem, to właśnie przez swoje świadectwo Rycerze Kolumba starają się przybliżać innych do Jezusa Eucharystycznego.

W Polsce Rycerze Kolumba obecni są od 15 lat. W parafiach działa ponad 7 tys. członków.

Jasnogórski flesz

Reklama

• 18 października – pielgrzymka kapłanów z tzw. kompanii kleryckiej z Bartoszyc;

• 20 października – modlitwa Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej w 100. rocznicę dziękczynienia Marszałka Józefa Piłsudskiego na Jasnej Górze za zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej;

• 21 października – gala Medalu Komisji Episkopatu Polski ds. Misji „Benemerenti in Opere Evangelizationis”;

• 22 października – pielgrzymka maturzystów diec. łomżyńskiej (II grupa);

• 23 października – pielgrzymki geografów, klubów wysokogórskich i maturzystów diec. zamojsko-lubaczowskiej;

• 23-24 października – rekolekcje stowarzyszenia Opus Sanctorum Angelorum.

Rubrykę redagują:

Podziel się:

Oceń:

2021-10-12 12:22

Wybrane dla Ciebie

Końskie – stolica politycznego spektaklu. Dlaczego wszyscy chcą debatować właśnie tam?

2025-04-10 07:13

Adobe Stock

W polskiej polityce są miejsca, które więcej znaczą niż wskazywałaby na to ich wielkość. Jednym z nich jest niewielkie miasto w województwie świętokrzyskim – „Końskie”. To właśnie tutaj od kilku lat politycy przyjeżdżają nie tylko na kiełbasę wyborczą, ale by... „wygrać Polskę”. A teraz znów oczy całego kraju będą skierowane na Końskie – bo to tu ma się odbyć „debatowy pojedynek Trzaskowski–Nawrocki”, który może zaważyć na kształcie przyszłości polskiej sceny politycznej.

Więcej ...

Św. Mario - żono Kleofasa! Czemu jesteś taka tajemnicza?

pl.wikipedia.org

"Trzy Marie u grobu" Mikołaj Haberschrack

Więcej ...

Prezydent Duda na Wojskowych Powązkach uczcił ofiary katastrofy smoleńskiej

2025-04-10 14:54

PAP/Leszek Szymański

Prezydent Andrzej Duda złożył w czwartek wieńce przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Prezydent złożył też wieńce na znajdujących się na tym cmentarzu grobach ofiar katastrofy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Kościół

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Prezydium KEP odpowiedziało na pismo z Kancelarii Prezesa...

Kościół

Prezydium KEP odpowiedziało na pismo z Kancelarii Prezesa...

Życie Abrahama było początkiem historii zbawienia

Wiara

Życie Abrahama było początkiem historii zbawienia

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...