Reklama

Kalendarz miodem płynący

2021-10-12 12:22

Niedziela Ogólnopolska 42/2021, str. 60

Adobe.Stock.pl

Do wyboru, zwłaszcza jesienią, jest dużo różnych kalendarzy. Ten jest jednak wyjątkowy. Kalendarz pszczelarza polskiego 2022 tradycyjnie pełni również funkcję poradnika.

Zawiera wykaz świąt, imion, przypomnienia najważniejszych wydarzeń w naszej historii, porady dotyczące prowadzenia pasieki, a także porady przydatne w kuchni. Te ostatnie – głównie z myślą o paniach domu. Zaznaczone są w nim również godziny wschodu i zachodu Słońca oraz Księżyca. Zawiera artykuły o ochronie przyrody i, oczywiście, o ochronie wciąż ginących pszczół. Jest przepełniony bogatymi i co ważne – pożytecznymi treściami, które mieszczą się na 232 stronach większego niż zeszyt formatu.

Kalendarz składa się z następujących rozdziałów: Kalendarium, Apiterapia, Wokół uli – czyli sprawy, które myślący pszczelarz znać powinien, Porady dla pań nie tylko tych najmłodszych i Humor niekoniecznie pszczelarski.

Reklama

W rozdziale Apiterapia opublikowany jest obszerny tekst Elżbiety Hołderny-Kędzi, żony śp. prof. Bogdana Kędzi, o leczeniu miodem i ziołami. Jak wiadomo, są one naturalnymi lekarstwami. Połączenie ziół z miodem daje lecznicze efekty, pod warunkiem jednak, że są właściwie dobrane i prawidłowo stosowane. O tym wyczerpująco pisze autorka. W tym rozdziale opisane jest także działanie nalewki na larwach barciaka oraz podany jest wykaz chorób, które – przy odpowiednim stosowaniu – można leczyć za jej pomocą. W kolejnym artykule, napisanym w oparciu o badania prof. Artura Stojki, można znaleźć argumenty w kwestii synergistycznego oddziaływania pszczelich wytworów na nasz organizm.

W rozdziale: Wokół uli – czyli sprawy, które myślący pszczelarz znać powinien, można przeczytać wiele tekstów ubogacających wiedzę pszczelarza, a także jego bliskich – tekstów, które powodują, że stopniowo rośnie jego autorytet, a on sam staje się liderem w swoim środowisku.

Artykułów w tym rozdziale jest kilkadziesiąt. Nie sposób ich wszystkich wymienić w recenzji. Najważniejsze z nich to teksty: Jak mądrze pomagać w rozwoju pszczelarstwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego; Czym nam grozi wyginięcie owadów zapylających Wacława Święcickiego; Pszczoły bzyczą coraz ciszej Jarosława Molgi; Cywilizowany dzik gorzkim deserem Czesława Balińskiego. Można tu też znaleźć teksty m.in. Pawła Sałka o śp. prof. Janie Szyszce oraz ks. Stanisława Jankowskiego, salezjanina, o św. Ambrożym. Zamieszczone zostały też modlitwy zwierząt, w tym pszczoły; ciekawy jest tekst pt. Pszczoła w bursztynie Jerzego Gnerowicza.

Reklama

Kolejny rozdział: Porady dla pań nie tylko tych najmłodszych, zajmuje aż 17 stron, na których znajduje się ponad 300 praktycznych porad dotyczących prowadzenia domu i przygotowywania posiłków. Przykładowo: mięso zalane zsiadłym mlekiem zachowuje świeżość przez 2-3 dni bez konieczności przechowywania w lodówce; śledź będzie smaczniejszy, gdy wymoczymy go w zaparzonej herbacie.

Ten kalendarz wydaje się wyjątkowo udany. Nie dziwi, że wiele osób zamawia go „w ciemno”, zanim się ukaże. W tym roku udało się go wydać znacznie wcześniej niż zwykle. Polecam go zarówno dotychczasowym, jak i nowym czytelnikom. Zapewniam: nie będą Państwo żałować, że wydali 30 zł, bo tyle kosztuje ten kalendarz na 2022 r.

Kalendarz pszczelarza polskiego 2022 można zamówić mailem: humana.divinis@op.pl lub telefonicznie: 694 475 695; 512 233 111. Wysyłka za zaliczeniem pocztowym. Przy zamówieniach 10 lub więcej egzemplarzy – rabat 5 zł na egzemplarzu.

Wybrane dla Ciebie

Marsjański łazik pokonał 2,6 km i potwierdził istnienie jeziora oraz rzeki na Czerwonej Planecie

2021-10-17 10:39

wikipedia.org

Marsjański łazik Perseverance (Wytrwałość) wystrzelony w ramach misji badawczej amerykańskiej agencji kosmicznej NASA od lutego pokonał już 2,6 km, potwierdził istnienie jeziora oraz rzeki na Marsie i pozyskal dwie z ok. 40 planowanych próbek.

Więcej ...

Benedykt XVI po śmierci swojego przyjaciela cystersa: "Mam nadzieję, że wkrótce do nich dołączę"

2021-10-19 15:28
Benedykt XVI

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

We wzruszających słowach papież senior Benedykt XVI złożył kondolencje z powodu śmierci austriackiego zakonnika i historyka Kościoła o. Gerharda Winklera OCist.

Więcej ...

Diecezja kielecka: parafie szykują się do Nocy Świętych

2021-10-21 19:15

Karol Porwich/Niedziela

Centralna uroczystość w kościele w Kielcach-Dąbrowie oraz w wielu parafiach diecezji, z czuwaniem przy relikwiach, z procesjami na cmentarze i rozważaniem życia świętych i błogosławionych – tak zapowiada się Noc Świętych w diecezji, zaplanowana na ostatni dzień października.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Benedykt XVI po śmierci swojego przyjaciela cystersa:

Kościół

Benedykt XVI po śmierci swojego przyjaciela cystersa: "Mam...

#NiezbędnikRóżańcowy: Różaniec święty w...

Wiara

#NiezbędnikRóżańcowy: Różaniec święty w...

Nieznane fakty z życia bł. ks. Popiełuszki

Kościół

Nieznane fakty z życia bł. ks. Popiełuszki

Dwa miliony Polaków codziennie odmawia różaniec

Wiara

Dwa miliony Polaków codziennie odmawia różaniec

Liechtenstein: arcybiskup odmawia uczestnictwa w procesie...

Kościół

Liechtenstein: arcybiskup odmawia uczestnictwa w procesie...

„Stary oszalał! Zwołuje sobór!”. Ojciec Knabit o...

Wiara

„Stary oszalał! Zwołuje sobór!”. Ojciec Knabit o...

#NiezbędnikRóżańcowy: Jak dobrze odmawiać różaniec?

Wiara

#NiezbędnikRóżańcowy: Jak dobrze odmawiać różaniec?

Mamy papieża! – 43. rocznica wyboru kard. Wojtyły

Polska

Mamy papieża! – 43. rocznica wyboru kard. Wojtyły

Czy grzesznicy wejdą do nieba? Oto, co Jezus powiedział...

Wiara

Czy grzesznicy wejdą do nieba? Oto, co Jezus powiedział...