Reklama

Kalendarz miodem płynący

Adobe.Stock.pl

Do wyboru, zwłaszcza jesienią, jest dużo różnych kalendarzy. Ten jest jednak wyjątkowy. Kalendarz pszczelarza polskiego 2022 tradycyjnie pełni również funkcję poradnika.

Zawiera wykaz świąt, imion, przypomnienia najważniejszych wydarzeń w naszej historii, porady dotyczące prowadzenia pasieki, a także porady przydatne w kuchni. Te ostatnie – głównie z myślą o paniach domu. Zaznaczone są w nim również godziny wschodu i zachodu Słońca oraz Księżyca. Zawiera artykuły o ochronie przyrody i, oczywiście, o ochronie wciąż ginących pszczół. Jest przepełniony bogatymi i co ważne – pożytecznymi treściami, które mieszczą się na 232 stronach większego niż zeszyt formatu.

Kalendarz składa się z następujących rozdziałów: Kalendarium, Apiterapia, Wokół uli – czyli sprawy, które myślący pszczelarz znać powinien, Porady dla pań nie tylko tych najmłodszych i Humor niekoniecznie pszczelarski.

W rozdziale Apiterapia opublikowany jest obszerny tekst Elżbiety Hołderny-Kędzi, żony śp. prof. Bogdana Kędzi, o leczeniu miodem i ziołami. Jak wiadomo, są one naturalnymi lekarstwami. Połączenie ziół z miodem daje lecznicze efekty, pod warunkiem jednak, że są właściwie dobrane i prawidłowo stosowane. O tym wyczerpująco pisze autorka. W tym rozdziale opisane jest także działanie nalewki na larwach barciaka oraz podany jest wykaz chorób, które – przy odpowiednim stosowaniu – można leczyć za jej pomocą. W kolejnym artykule, napisanym w oparciu o badania prof. Artura Stojki, można znaleźć argumenty w kwestii synergistycznego oddziaływania pszczelich wytworów na nasz organizm.

W rozdziale: Wokół uli – czyli sprawy, które myślący pszczelarz znać powinien, można przeczytać wiele tekstów ubogacających wiedzę pszczelarza, a także jego bliskich – tekstów, które powodują, że stopniowo rośnie jego autorytet, a on sam staje się liderem w swoim środowisku.

Artykułów w tym rozdziale jest kilkadziesiąt. Nie sposób ich wszystkich wymienić w recenzji. Najważniejsze z nich to teksty: Jak mądrze pomagać w rozwoju pszczelarstwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego; Czym nam grozi wyginięcie owadów zapylających Wacława Święcickiego; Pszczoły bzyczą coraz ciszej Jarosława Molgi; Cywilizowany dzik gorzkim deserem Czesława Balińskiego. Można tu też znaleźć teksty m.in. Pawła Sałka o śp. prof. Janie Szyszce oraz ks. Stanisława Jankowskiego, salezjanina, o św. Ambrożym. Zamieszczone zostały też modlitwy zwierząt, w tym pszczoły; ciekawy jest tekst pt. Pszczoła w bursztynie Jerzego Gnerowicza.

Reklama

Kolejny rozdział: Porady dla pań nie tylko tych najmłodszych, zajmuje aż 17 stron, na których znajduje się ponad 300 praktycznych porad dotyczących prowadzenia domu i przygotowywania posiłków. Przykładowo: mięso zalane zsiadłym mlekiem zachowuje świeżość przez 2-3 dni bez konieczności przechowywania w lodówce; śledź będzie smaczniejszy, gdy wymoczymy go w zaparzonej herbacie.

Ten kalendarz wydaje się wyjątkowo udany. Nie dziwi, że wiele osób zamawia go „w ciemno”, zanim się ukaże. W tym roku udało się go wydać znacznie wcześniej niż zwykle. Polecam go zarówno dotychczasowym, jak i nowym czytelnikom. Zapewniam: nie będą Państwo żałować, że wydali 30 zł, bo tyle kosztuje ten kalendarz na 2022 r.

Kalendarz pszczelarza polskiego 2022 można zamówić mailem: humana.divinis@op.pl lub telefonicznie: 694 475 695; 512 233 111. Wysyłka za zaliczeniem pocztowym. Przy zamówieniach 10 lub więcej egzemplarzy – rabat 5 zł na egzemplarzu.

2021-10-12 12:22

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”

Więcej ...

Abp Guzdek przyjął paliusz z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce

2022-09-25 20:04

Karol Porwich

W bazylice archikatedralnej w Białymstoku nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio nałożył paliusz na ramiona abp. Józefa Guzdka. Przyjmując paliusz metropolita białostocki powiedział, że „Kościół białostocki żyje, rozwija się i przynosi owoce świętego życia ludzi świeckich, kapłanów i osób konsekrowanych! Rozwija się – wbrew oczekiwaniom jego wrogów, którzy pragną, aby stał się hospicjum, «umieralnią dusz», coraz bardziej przestronną i komfortową”.

Więcej ...

Łódź: DOBRY PASTERZ – „lustro” tegorocznych rekolekcji dla kapłanów Archidiecezji Łódzkiej

2022-09-26 17:00

ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy jest powrót po apostazji?

Kościół

Czy jest powrót po apostazji?

Benedykt XVI o belgijskiej mistyczce Julii Verhaeghe

Benedykt XVI o belgijskiej mistyczce Julii Verhaeghe

Spacer po genealogii. Rodzina Ojca Pio

Święci i błogosławieni

Spacer po genealogii. Rodzina Ojca Pio

Bóg jest miłosierny i przebacza. Co zatem oznacza kara...

Wiara

Bóg jest miłosierny i przebacza. Co zatem oznacza kara...

Ks. Chmielewski na Marszu dla Życia i Rodziny: kochać...

Kościół

Ks. Chmielewski na Marszu dla Życia i Rodziny: kochać...

Wszędzie działa Bóg, tylko trzeba umieć Go zauważyć....

Wiara

Wszędzie działa Bóg, tylko trzeba umieć Go zauważyć....

Cud św. Januarego powtórzył się!

Kościół

Cud św. Januarego powtórzył się!

Na takim przejściu pieszy nie ma pierwszeństwa

Wiadomości

Na takim przejściu pieszy nie ma pierwszeństwa

Oświadczenie: Ks. Mirosław Król oczyszczony z zarzutów...

Kościół

Oświadczenie: Ks. Mirosław Król oczyszczony z zarzutów...