Reklama

Przykład z Chmielnika

Dar przedszkolnej katechezy

Nie zawsze uświadamiamy sobie znaczenie katechezy w rozwoju dziecka. Tymczasem ma ona fundamentalne znaczenie w rozwijaniu zdolności do przeżyć religijnych i rzutuje na przyszłe, dorosłe życie. Od tego, jak nauczymy dziecko rozpoznawać obecność i ślad Boga w otaczającej rzeczywistości, rozumieć znaki i symbole religijne, a wreszcie - od codziennej i stałej modlitwy zależy poziom jego życia duchowego w wieku dojrzałym.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Serce, troska i rozmach, z uwzględnieniem zasad pedagogiki przedszkolnej - też można określić specyfikę działalności katechetycznej w Przedszkolu w Chmielniku. Piękne świadectwo i różnorodność sposobów wprowadzania dzieci przedszkolnych w tajemnicę spotkania z Bogiem przekazuje s. Genowefa Łucja Kramarz ze Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego, nauczyciel religii w Przedszkolu i Szkole Podstawowej w Chmielniku. Mocno podkreśla ona rolę modlitwy: "Jest rzeczywistym kontaktem z Bogiem i jako taka prowadzi do otwarcia się człowieka na Boże działanie. Katecheza przedszkolna jest też taką szkołą modlitwy. Jest ona inspiracją i rozbudzeniem potrzeby oraz pragnienia rozmawiania z Bogiem Ojcem. Celem wychowania do modlitwy, który sobie stawiam podczas każdej katechezy, jest kształtowanie w dzieciach umiejętności oddawania czci Bogu i doprowadzenie ich do samodzielnej i autentycznej rozmowy z Ojcem. Modlimy się przy zapalonej świecy, którą stawiamy na specjalnym miejscu. Dzieci klęczą w kole, podają intencję modlitwy - do tego może posłużyć np. serduszko lub inny przedmiot religijny, który jest przesyłany po kole. A modlitwa poranna jest okazją do podziękowania i prośby".
Katecheza przedszkolna jest przepełniona różnymi formami modlitwy, m.in. krótkimi aktami strzelistymi, modlitwą uwielbienia, prośby, wstawienniczą, spontaniczną. S. Genowefa często opowiada dzieciom o świętych, ukazując ich jako wzór modlitwy, miłości Boga i bliźniego. Stosuje też w katechezie krótkie celebracje liturgiczne, m.in. pokropienie wodą święconą, modlitwę w kaplicy, drogę krzyżową, adorację Krzyża, procesję z palmami, przyjęcie do Koła Małych Misjonarzy.
Zasadniczym źródłem, z którego korzysta Katechetka jest Pismo Święte. Katecheza przedszkolna jest niejako "przedpolem Biblii". Pozwala powoli i w sposób właściwy wprowadzać dzieci w jej specyfikę.
Bardzo ważny dla prawidłowego kształtowania modlitwy jest przykład osób dorosłych, a szczególnie domowego Kościoła - takiego, w którego codziennym życiu Bóg ma stałe miejsce, gdzie jest czas na obchodzenie świąt i chwile wyciszenia. "Gdy dziecko widzi, że najbliżsi klękają do modlitwy, powstaje w nim przekonanie, że tak trzeba. Przez obserwację tych postaw dziecko zdobywa pierwotne doświadczenia religijne, doświadczenie Boga, który wyprzedza wszystkie pouczenia religijne" - twierdzi Siostra.
Aby stworzyć odpowiednią atmosferę do przeżywania modlitwy, Siostra zorganizowała w przedszkolu "Kącik modlitwy" - miejsce, gdzie dzieci modlą się wspólnie lub indywidualnie oraz "Kącik ciszy", gdzie praktykowany jest dziecięcy rachunek sumienia przez refleksję nad własnym postępowaniem.
S. Genowefa dużą rolę przywiązuje do współpracy z rodzicami, której stałym elementem jest niedzielna Msza św. dla dzieci i ich rodzin, organizowana raz w miesiącu, w specjalnie przygotowanej sali. W Liturgii uczestniczy także cały personel przedszkola, a dzieci śpiewają psalm responsoryjny, służą przy ołtarzu, wypowiadają różne intencje podczas spontanicznej modlitwy wiernych. Dorośli czytają teksty mszalne, niosą do ołtarza dary ofiarne, a po Mszy św. jest głoszona konferencja dla rodziców.
Zwyczaje świąteczne stanowią ważny element dydaktyczny i wychowawczy. W Adwencie, w chmielnickim przedszkolu organizowany jest konkurs na najładniejszą szopkę betlejemską, jest także przygotowywana tzw. "wędrówka trzech Mędrców", kończąca się pokłonem Jezusowi w żłóbku, a także wielkanocne święcenie pokarmów wraz z krótkim misterium. Te uroczystości są doskonałą okazją do pielęgnowania wartości świąt.
Pomoc w rozwoju ducha modlitwy stanowi Ognisko Małych Misjonarzy Jezusa. Dzieci mają różańce misyjne. Obejmują patronatem misyjnym siostry kanoniczki pracujące w Afryce. Poznają kraje, życie dzieci na misjach. Istnieje też praktyka nawiedzania rodzin przedszkolnych przez różaniec misyjny. Każde dziecko przez jeden dzień modli się w swojej rodzinie za misje, odmawiając Różaniec.
Zakończenie roku przedszkolnego połączone jest z pielgrzymką do sanktuarium. Dzieci z radością oczekują tego momentu, dopytują, kiedy będzie Msza św. Są świadome wartości słowa "dziękuję", w sposób szczególny skierowanego do Pana Boga. "A taka ich postawa jest owocem pracy całego roku" - stwierdza s. Genowefa.
Te działania katechetyczne w przedszkolu, będące rodzajem formacji chrześcijańskiej dzieci i uzupełnieniem edukacji religijnej w naszych rodzinach, są wielkim darem, którego nie sposób nie docenić. "Jest to dar najpiękniejszy - bo to dar Boga" - uzupełnia Siostra. - "Ten dar się nie starzeje, ani nie niszczy, lecz otwiera na nieskończoność".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wstrząs w KWK Mysłowice-Wesoła; nie żyje dwóch górników

2024-05-14 10:59

PAP/Kasia Zaremba

Nie żyje dwóch górników, którzy zostali poszkodowani we wstrząsie w KWK Mysłowice-Wesoła. Wiceprezes Polskiej Grupy Górniczej Rajmund Horst przekazał, że lekarz potwierdził zgon dwóch mężczyzn, których ciała przetransportowano na powierzchnię.

Więcej ...

Wstrząs w KWK Mysłowice-Wesoła; jeden górnik transportowany na powierzchnię

2024-05-14 09:04

PAP/Kasia Zaremba

Jeden z czterech górników poszukiwanych po nocnym wstrząsie w kopalni Mysłowice-Wesoła był we wtorek rano transportowany na powierzchnię. Trwają próby dotarcia do pozostałych – poinformował na briefingu wiceprezes Polskiej Grupy Górniczej ds. produkcji Rajmund Horst.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

2024-05-14 20:50

Mat. prasowy

Co mam zrobić, jeśli popsułem w życiu coś bardzo ważnego? Czy w świętości jest miejsce na niesamodzielność? I co właściwie Matka Boża ma wspólnego z moim zasypianiem? Zapraszamy na piętnasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że z Maryją warto kończyć absolutnie wszystko.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Kościół

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania