Reklama

Nasze zdrowie

Z próchnicą można wygrać

Karol Porwich

Chociaż statystyki podają różne liczby, nie ma wątpliwości, że próchnica zębów jest w pierwszej dziesiątce chorób, na które zapadamy najczęściej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jest to choroba zakaźna, a jej sprawcą są bakterie, zazwyczaj paciorkowce Streptococcus mutans. Świadomie bądź nieświadomie pomagamy bakteriom, jeżeli nie dbamy dostatecznie o codzienną higienę jamy ustnej, unikamy wizyt u stomatologa i preferujemy dietę bogatą w cukry, które są dla nich pożywką. Czynnikiem niezależnym od nas są indywidualne cechy organizmu, które powodują szybsze psucie się zębów, np. słabsze szkliwo. W takim przypadku tym bardziej trzeba dbać o ich higienę i leczenie.

Choroby zębów i ich utrata są także problemem ogólnoustrojowym. Bakterie bowiem wraz z toksynami przedostają się do krwiobiegu i wywołują schorzenia w innych narządach. Wśród chorób, które są wymieniane jako mające związek z próchnicą zębów i chorobami przyzębia, są m.in.: choroby serca i nerek, reumatoidalne zapalenie stawów, choroba wrzodowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zapobieganie próchnicy u dziecka zaczyna się już przed jego przyjściem na świat. W kalendarzu wizyt lekarskich kobiety oczekującej narodzin dziecka powinna być również wizyta u stomatologa. Zdrowiu zębów mamy, a także dziecka sprzyja dieta bogata w wapń, potas i fosfor oraz witaminy A, C, D i E. Nauka pierwszych nawyków higienicznych u dziecka – obok mycia rąk i buzi powinna obejmować także mycie zębów rano i wieczorem. Ten zabieg nie będzie nieprzyjemny, jeżeli dobierzemy pastę i szczoteczkę odpowiednie do wieku dziecka. Trzeba pamiętać, że próchnica jest chorobą zakaźną, dlatego dziecko powinno korzystać z oddzielnych sztućców i naczyń. Bardzo ważne jest również ograniczenie w diecie dzieci i młodzieży słodyczy oraz słodkich napojów. Mimo że dzieci boją się wizyt u dentysty, próchnicze ubytki w zębach mlecznych trzeba wyleczyć, aby nie zakażać zębów stałych. Tymczasem w badaniach przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Zdrowia w grupie dzieci w wieku 5 lat stwierdzono średnio ok. 5 zębów z nieleczonymi ubytkami próchnicowymi, a odsetek dzieci w wieku 5 lat bez próchnicy nie przekraczał 20% („Monitorowanie stanu zdrowia jamy ustnej populacji polskiej w latach 2016-2020. Program na lata 2016-2020”).

Profilaktyka próchnicy zębów zarówno u dzieci, jak i u dorosłych nie jest skomplikowana: wystarczą szczoteczka i pasta do zębów używane dwa razy dziennie, ewentualnie nić dentystyczna do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych. Do wszystkich grup wiekowych odnosi się również zalecenie ograniczenia ciast, cukierków i słodkich napojów, a także podjadania między posiłkami, żeby utrzymać właściwe pH w jamie ustnej. Przy podejrzeniu ubytku nie warto odkładać wizyty u stomatologa, bo leczenie ubytków próchniczych na początkowym etapie jest mniej bolesne i kosztowne niż w dalszym stadium. Jeżeli próchnica się rozwinie i dojdzie aż do miazgi zęba, konieczne będzie leczenie kanałowe, które obejmuje kilka wizyt u stomatologa. Ząb poddany leczeniu kanałowemu jest już zębem martwym, a więc słabszym.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-10-19 13:47

Wybrane dla Ciebie

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik może nam wiele wymodlić

2024-03-22 18:36

polona.pl

Kustosz narodowego sanktuarium św. Andrzej Boboli jezuita o. Waldemar Borzyszkowski zauważa od lat wzmożenie kultu męczennika. Teraz, kiedy wolność Polski jest zagrożenia, szczególnie warto modlić się za jego wstawiennictwem - zaznacza w rozmowie z KAI. W dniach 16-24 marca odbywa się ogólnonarodowa nowenna o pokój, pojednanie narodowe i ochronę życia za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. Jerzego Popiełuszki.

Więcej ...

Radio TOK FM odpowie finansowo za język nienawiści

2024-04-19 13:50

Tomasz Zajda/fotolia.com

Urząd skarbowy ściągnie z kont należącego do Agory radia Tok FM 88 tys. złotych. To kara, jaką na stację nałożył przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za używanie języka nienawiści.

Więcej ...

Łomża: zakończyło się zgromadzenie plenarne COMECE

2024-04-19 20:41

pixabay.com

W Łomży zakończyło się trzydniowe (17-19 kwietnia) wiosenne zgromadzenie plenarne Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). W 20. rocznicę rozszerzenia Unii Europejskiej, delegaci konferencji biskupich z 27 państw Unii Europejskiej wysłuchali głosów krajów Europy Środkowej i Wschodniej w świetle nadchodzących wyborów europejskich.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza