Reklama

10-lecie parafii pw. św. Alberta w Ciborzu

Żyć Ewangelią

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę 28 stycznia odbyły się uroczystości związane z 10. rocznicą erygowania parafii pw. św. Alberta w Ciborzu. W Eucharystii, którą celebrował bp Adam Dyczkowski, uczestniczyli licznie zgromadzeni wierni oraz przedstawiciele władz i instytucji lokalnych. Tak dziękowaliśmy Bogu za wszystkie łaski, jakich pozwolił nam doświadczyć przez minione lata.

Historia parafii

jest związana z historią posługi kapelana w tutejszym szpitalu. Pierwszym oficjalnie mianowanym kapelanem, w listopadzie 1981 r., po 20 latach istnienia szpitala, był ówczesny proboszcz parafii w Skąpem, ks. Jan Truty. W wygospodarowanym małym pomieszczeniu dolnej kawiarni w miejscowym domu kultury "Eskulap" zaczęło się koncentrować życie religijne przebywających w szpitalu ok. 800 pacjentów oraz ok. 300 rodzin pracowników szpitala, czyli prawie 1000 mieszkańców Ciborza. Do tamtej pory działalność duszpasterska ograniczała się do odprawiania Mszy św. w odległym ok. 1 km Międzylesiu. W roku 1986 z inicjatywy szpitala rozpoczęto remont nieużywanej od kilku lat pralni. We wrześniu 1988 kapelanem został następny proboszcz ze Skąpego - ks. Zbigniew Matwiejów. W lipcu 1989 r., po długich staraniach proboszcza, szpital wyraził zgodę, aby przyległe do remontowanej kaplicy pomieszczenia przeznaczyć na mieszkanie dla kapelana. W sierpniu tegoż roku kapelanem został ks. Andrzej Piela, wikary parafii w Skąpem. Dekretem bp. Józefa Michalika otrzymał pozwolenie zamieszkania na terenie Ciborza i obowiązek obsługi także dwóch kościołów filialnych: w Międzylesiu i Zawiszu. Pierwsza Msza św. odprawiona została w kaplicy w Ciborzu wraz z rozpoczęciem Rorat, tj. 4 grudnia 1989 r. Przypieczętowaniem nowego etapu życia religijnego było ustanowienie z dniem 25 lutego 1990 r. wikariatu samodzielnego pw. św. Alberta Chmielowskiego obejmującego oprócz Ciborza także Międzylesie, Podłą Górę i Zawisze. 7 czerwca 1990 r., w obecności licznie zgromadzonych wiernych, bp Edward Dajczak poświęcił tę kaplicę szpitalną.

Wreszcie 1 grudnia 1990 r. dotychczasowy wikariat został przemianowany na parafię pw. św. Alberta. Pierwszym proboszczem został dotychczasowy rektor wikariatu i kapelan szpitala, ks. Andrzej Piela.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Gorliwie kontynuował

rozpoczętą pracę duszpasterską, tworząc podstawy samodzielnego życia nowej parafii na tym duszpastersko trudnym terenie. Filie, zamieszkane głównie przez ludność po byłych pegeerach, z racji znacznych odległości obsługiwane były tylko w niedzielę i święta. W samym Ciborzu przez wiele lat życie religijne było sprowadzone do coniedzielnej Mszy św. w sąsiednim Międzylesiu. Środowisko Ciborza, nie posiadające własnych tradycji, stanowi ludność z różnych stron Polski. Część rodzin, przy niewystarczającej opiece religijnej, nie mogła w pełni rozwinąć swego życia duchowego. Regularnie i gorliwie prowadzone duszpasterstwo parafii, jak i szpitala wydaje jednak stopniowo owoce. Własne pierwsze Komunie, bierzmowania, prymicje rodzimego kapłana, uroczystości rodzinne, Msze św. w dni powszednie, zakładane grupy młodzieżowe, żywe kontakty z religijnymi ruchami młodzieżowymi naszej diecezji, grupy ministranckie, Róże Różańcowe, grupy synodalne, biblioteka książki religijnej, coroczne rekolekcje wielkopostne w parafii, jak i w Szkole Podstawowej w Międzylesiu, nawiedzenie w rodzinach kopii obrazu Matki Bożej Rokitniańskiej w 1990 r., misje i nawiedzenie parafii przez kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w 1992 r., częste pielgrzymki do sanktuariów maryjnych, zwłaszcza Rokitna, wizytacja kanoniczna dokonana w maju 1993 r. przez bp. Edwarda Dajczaka i wiele innych form pracy duszpasterskiej zaczęły mocno wpływać na rozwój życia religijnego parafii. Do tego został dołączony jeszcze trud trwającego 4 lata kapitalnego remontu zagrożonego katastrofą budowlaną kościoła filialnego w Międzylesiu oraz remont wnętrza i wykonanie nowych ławek w kaplicy w Zawiszu. Intensywna była też praca duszpasterska kapelana. Oprócz regularnych odwiedzin z posługą sakramentalną na oddziałach psychiatrycznych, cotygodniowej specjalnej Mszy św. dla pacjentów, współpracy w terapii z oddziałem dla uzależnionych od alkoholu oraz z oddziałem dla uzależnionych od narkotyków, rozpoczęła się też specyficzna w swym rodzaju posługa duszpasterska dla pracowników szpitala. Nie ma chyba w diecezji takiego szpitala, w którym opieką, wykraczającą poza duszpasterstwo akcyjne (opłatek, dzień służby zdrowia, dzień chorego, pielgrzymka), byłyby objęte całe rodziny pracowników szpitala właśnie jako pracowników Służby Zdrowia.

Obowiązki proboszcza

25 sierpnia 1998 r. przejął ks. Piotr Grabowski. Okazją, by w pełni poznać parafię i podjąć zapoczątkowane kierunki pracy duszpasterskiej stała się dla niego przeprowadzona przez bp. Pawła Sochę w październiku 1998 r. wizytacja kanoniczna. Do istniejących form życia parafialnego dołączyło założone w lutym 1999 r. Stowarzyszenie Młodzieży Katolickiej. Jednak po wakacjach i odejściu części młodzieży do innych miejscowości, młodzież zaczęła się skupiać na nieformalnych spotkaniach grupy modlitewnej, a następnie część z nich weszła w skład grupy animatorów przygotowujących do sakramentu bierzmowania.

W marcu 1999 r. utworzony został Ruch Eucharystyczny skupiający dzieci ze szkoły podstawowej oraz Parafialny Zespół "Caritas" . Pod jego opieką przeprowadzono wiele udanych akcji począwszy od zbiórek funduszy na różne cele charytatywne, poprzez loterie, punkt pomocy z odzieżą używaną, akcję mikołajkową, po "Wakacje z Bogiem" dla dzieci, zwłaszcza z rodzin uboższych oraz otwartą 6 grudnia 1999 r. świetlicę dla dzieci. Prace te wspomaga liczna grupa ofiarodawców skupionych w Gronie Wspierających Ubogich oraz zespół wolontariuszy opiekujących się świetlicą. Dla dobra duchowego wiernych wprowadzono od września 1999 r. Mszę św. w dzień powszedni w Zawiszu oraz parafialne rekolekcje adwentowe. Dla większego dobra wiernych w Podłej Górze 18 grudnia 1999 r., w adaptowanym z remizy strażackiej pomieszczeniu odprawiono pierwszą Mszę św. Kaplica przygotowywana jest do planowanego na wiosnę poświęcenia.

Jedną z form przeżywania Roku Jubileuszowego były odprawiane od 13 maja do 13 października nabożeństwa fatimskie wraz z procesjami z poszczególnych filii, zakończone zawierzeniem parafii Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. Liczna też, bo aż w czterech pełnych autokarach, była dziękczynna pielgrzymka jubileuszowa wraz z całym dekanatem świebodzińskim do Rokitna.

Od maja 2000 r. trwa renowacja zabytkowego ogrodzenia kościoła w Międzylesiu. W ostatnich miesiącach przeprowadzono prace adaptacyjne pomieszczeń na zapleczu kaplicy w Ciborzu, m.in. wygospodarowano nową kancelarię, osobną zakrytię ministrancką, zmodernizowano zakrystię kaplicy. Poprawiono otoczenie kaplicy przez wycinkę drzew zacieniających kaplicę i remont nawierzchni placu przed kaplicą.

Przygotowując się do 10-lecia parafii oraz dla głębszego przeżycia Roku Jubileuszowego w listopadzie 2000 r. cała parafia bardzo głęboko przeżyła przeprowadzone przez księży redemptorystów całotygodniowe misje święte. Mamy nadzieję, że te wszystkie podejmowane dzieła oraz przeżywany jubileusz, pomogą nam w nieustannym nawracaniu się do Chrystusa, tak byśmy mogli w pełni żyć Jego Ewangelią.

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Watykan: papież będzie przewodniczył procesji Bożego Ciała na tradycyjnej trasie

2024-05-04 12:54

Grzegorz Gałązka

2 czerwca b.r. w niedzielą po uroczystości Bożego Ciała Ojciec Święty będzie o godzinie 17.00 przewodniczył Mszy św. w bazylice św. Jana na Lateranie, a następnie procesja przejdzie do bazyliki Santa Maria Maggiore, zaś Ojciec Święty udzieli tam błogosławieństwa eucharystycznego - poinformowało Biuro Papieskich Ceremonii Liturgicznych.

Więcej ...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Archiwum OSP Kurów

Więcej ...

Papież: nie dla wojny, tak dla dialogu

2024-05-05 13:05

VaticanNews

"Nie dla wojny, tak dla dialogu" - powiedział papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w niedzielę na modlitwie Regina Coeli w Watykanie. Wezwał do modlitwy za Ukrainę, Izrael i Palestynę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...