Reklama

Niedziela Lubelska

Jedynemu Bogu

Pierwszy rok w seminarium rozpoczęło 12 alumnów

Karol Kapica/MSD

Pierwszy rok w seminarium rozpoczęło 12 alumnów

W seminarium duchownym w Lublinie nowy rok akademicki rozpoczęło 52 alumnów.

W niedzielę, 24 października, w Metropolitalnym Seminarium Duchownym odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2021/2022. Wydarzeniu towarzyszyło biskupie wezwanie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego ,,Soli Deo”. Witając zgromadzonych gości, rektor ks. dr hab. Jarosław Marczewski nawiązał do kleryckich lat Prymasa Tysiąclecia. Jak podkreślił, duchowa i intelektualna formacja jest fundamentem przyszłej posługi kapłanów. Alumn Wyszyński zapisał na kartce dziesięć myśli, duchowych wskazówek na drogę podążania za Bogiem, które przez całe kapłańskie życie nosił w brewiarzu. „Mówić mało, żyć bez hałasu, pracować systematycznie, unikać marzycielstwa” – to niektóre z zapisanych rad, które konsekwentnie realizował.

Podczas uroczystości w poczet studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II zostało włączonych 12 alumnów rozpoczynających studia teologiczne i wchodzących na drogę rozeznawania powołania do kapłaństwa. Klerycy złożyli ślubowanie, a immatrykulacji dokonał ks. prof. Przemysław Kantyka, dziekan Wydziału Teologii KUL. Zwracając się do studentów, podkreślił potrzebę rzetelnego zgłębiania wiedzy, aby budować chrześcijańskie widzenie świata i człowieka przez pryzmat Ewangelii.

Wykład inauguracyjny wygłosiła dr Ewa Czaczkowska, historyk, dziennikarka, publicystka i autorka obszernej biografii kard. Stefana Wyszyńskiego. Prelegentka przybliżyła zgromadzonym zręczność pasterskiej i politycznej działalności Prymasa Tysiąclecia w czasach PRL. Szczególnie podkreśliła wpływ kard. Wyszyńskiego na odradzanie się w Polsce społeczeństwa obywatelskiego. Wydarzeniami przypominającymi Polakom tożsamość narodową były inicjowane przez prymasa obchody 1000-lecia Chrztu Polski oraz peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po całym kraju. Zdaniem Czaczkowskiej, te wydarzenia przygotowały grunt pod powstanie „Solidarności” w 1980 r.

Reklama

Do osoby i dzieła bł. kard. Stefana Wyszyńskiego nawiązał również abp Stanisław Budzik, który przypomniał o jego trosce o lubelskie seminarium. Błogosławiony Stefan Wyszyński jako biskup lubelski w 1946 r. przyczynił się do odzyskania części straconego w 1939 r. gmachu na potrzeby seminarium, a ostatnią czynnością posługi pasterskiej w Lublinie było udzielenie święceń diakonatu 30 stycznia 1949 r. Dzień później bp Wyszyński opuścił Lublin i udał się do Gniezna.

Uroczystość w MSD zakończyła się pasterskim błogosławieństwem i odśpiewaniem akademickiego hymnu Gaudeamus igitur przez chór seminaryjny pod dyrekcją ks. Tomasza Lisieckiego. W bieżącym roku akademickim formację w Metropolitalnym Seminarium Duchownym rozpoczęło ponad 50 alumnów, a w wykładach uczestniczy niemal stu kleryków ze znajdujących się na terenie Lublina seminariów diecezjalnych i zakonnych.

2021-11-03 07:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo do alumnów WSD: Oparciem dla spełnionej nadziei jest Osoba Zbawiciela.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Oparciem dla spełnionej nadziei i motywów życia nie mogą być media społecznościowe, czy uznanie religii w pozycji instytucji charytatywnej, lecz Osoba Zbawiciela, Jezusa Chrystusa – powiedział w homilii metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Przewodniczył on 1 października Mszy św. w kościele seminaryjnym pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana z okazji inauguracji nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. Indeksy uczelni odebrało w tym roku 6 nowych alumnów oraz 2 barci Oratorian św. Filipa Neri.

Więcej ...

Nowi proboszczowie w Archidiecezji Białostockiej

2022-06-10 11:03

archibial.pl/Teresa Margańska

Arcybiskup Metropolita Białostocki Józef Guzdek wręczył dziś w budynku Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnego Archidiecezji Białostockiej nominacje nowym proboszczom. Przy wręczaniu obecny był bp Henryk Ciereszko oraz kanclerz Kurii ks. prał. Andrzej Kakareko.

Więcej ...

Ks. prof. Grzegorz Hołub kierownikiem Poradni Bioetycznej w Krakowie

2022-06-27 10:54

Adobe Stock

Ks. prof. dr hab. Grzegorz Hołub, został kierownikiem Poradni Bioetycznej w Krakowie. 52-letni duchowny specjalizuje się w bioetyce, filozofii człowieka i filozofii Karola Wojtyły. Jest dyrektorem Międzywydziałowego Instytutu Bioetyki na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: sześciolatek z Polski przywiózł list dla...

Aktualności

Watykan: sześciolatek z Polski przywiózł list dla...

Jakie czasy, tacy księża?

Kościół

Jakie czasy, tacy księża?

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Co oznacza wezwanie Kyrie eleison?

Wiara

Co oznacza wezwanie Kyrie eleison?

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Kard. Dziwisz w rocznicę święceń kapłańskich: nasze...

Kościół

Kard. Dziwisz w rocznicę święceń kapłańskich: nasze...

Zmiany personalne w archidiecezji lubelskiej

Niedziela Lubelska

Zmiany personalne w archidiecezji lubelskiej

Pierwsze parafie księży neoprezbiterów w diecezji...

Kościół

Pierwsze parafie księży neoprezbiterów w diecezji...