Obchody Dnia Edukacji Narodowej z udziałem Romana Kowalczyka – dolnośląskiego Kuratora Oświaty odbyły się 19 października. W uroczystości wziął udział również biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, oraz ks. dr Jarosław Kowalczyk – dyrektor Wydziału Katechetycznego Legnickiej Kurii Biskupiej. Biskup Siemieniewski złożył życzenia wszystkim pracownikom oświaty. Tego dnia Medal Komisji Edukacji Narodowej, przyznany postanowieniem Ministra Edukacji i Nauki, za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania, otrzymał ks. prof. Sławomir Stasiak – prorektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, oraz mgr Edyta Kret – katechetka z Lubina.
Księdza Stasiaka, znamy nie tylko jako profesora uczelni wrocławskiej, ale także z publikacji, które podejmuje na łamach edycji legnickiej Tygodnika Katolickiego Niedziela.
Gratulujemy odznaczonym, a wszystkim nauczycielom, wychowawcom i katechetom życzymy obfitości łask od Pana Boga w codziennej niełatwej misji podejmowanej dla dobra dzieci i młodzieży.
Polska męska sztafeta 4x100 m, w składzie: Kamil Sieradzki, Jakub Majerski, Ksawery Masiuk i Kacper Stokowki, zdobyła brązowy medal pływackich mistrzostw świata na krótkim basenie w Budapeszcie. Wygrali Amerykanie, którzy wynikiem 3.01,66 ustanowili rekord świata.
Szef zespołu medycznego opiekujący się papieżem Franciszkiem podał w wywiadzie szczegóły dotyczące ostatnich dni i śmierci papieża. Został wezwany przez pielęgniarza Franciszka Massimiliano Strappettiego około godz. 5:30 w Poniedziałek Wielkanocny.
5 dni Franciszka w Polsce: Papież apelował m. in. o zgodę narodową
2025-04-24 17:27
maj/KAI
Bożena Sztajner/Niedziela
Papież Franciszek na Jasnej Górze 07.2016 r.
Papież Franciszek gościł w Polsce od 27 do 31 lipca 2016 r. w ramach swojej 13. zagranicznej podróży apostolskiej. Głównym celem jego pielgrzymki było uczestnictwo w 31. Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Papież udał się też na Jasną Górę, gdzie uczcił 1050. rocznicę Chrztu Polski. Modlił się również na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz - Birkenau i w sanktuarium w Łagiewnikach, spotkał się z władzami RP na Wawelu oraz odwiedził chore dzieci w krakowskim szpitalu. W pierwszym przemówieniu Franciszek przypomniał Polakom, że "zgoda, pomimo różnorodności poglądów, jest pewną drogą do osiągnięcia dobra wspólnego całego narodu polskiego". W trakcie ŚDM przestrzegał młodych przed życiem „na kanapie” przed byciem „przedwczesnym emerytem” i przed „wirusem smutku”. Małżonkom radził, by używali trzech kluczowych słów: „pozwól, dziękuję, przebacz”. Osobom konsekrowanym i księżom mówił o powołaniu do służby. Przypomnijmy te 5 dni Franciszka w Polsce.