Reklama

Niedziela Przemyska

Festiwal świętości

W drogę ze świętymi wyruszyli wierni w Leżajsku

Dawid Wiech

W drogę ze świętymi wyruszyli wierni w Leżajsku

Dni poprzedzające uroczystość Wszystkich Świętych sprzyjają celebrowaniu powszechnego powołania do świętości. W tym czasie zorganizowano wydarzenia, które promowały świętość i pokazywały świętych jako godnych naśladowania.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wśród różnych wydarzeń były Bal Wszystkich Świętych, Marsz Wszystkich Świętych oraz wydarzenie W Drogę ze Świętymi. Oprócz tego wielu duszpasterzy i katechetów organizowało mniejsze lub większe inicjatywy, które pokazywały świętość jako obowiązek każdego wierzącego.

Leżajsk

W parafii farnej w Leżajsku świętość celebrowano w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych. W przeddzień, w niedzielę uczestnicy zgromadzili się na Mszy św. sprawowanej w kościele parafialnym przez proboszcza ks. Marka Ciska. Dzieci i młodzież przebrani za świętych i błogosławionych, uczestnicząc w liturgii włączyli się w czytania i animację muzyczną, wspierając przy tym miejscową Diakonię Muzyczną i miejscową grupę Ruchu Światło-Życie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Następnie uroczyście uczestnicy przeszli na plac przed Miejskim Centrum Kultury. W tym czasie procesja odśpiewała Litanię do Wszystkich Świętych, a przebrane dzieci niosły relikwie świętych: św. Jana Pawła II, św. Teresy od Dzieciątka Jezus, św. Jana z Dukli, św. Józefa Sebastiana Pelczara i bł. ks. Jana Balickiego.

Reklama

Na miejscu odbył się koncert powiatowej orkiestry Divertimento, a następnie gry i zabawy oraz konkursy dla dzieci. W tym czasie każdy uczestnik wydarzenia mógł skorzystać ze słodkiego poczęstunku i wsłuchiwać się w koncert grupy wokalnej Meritum. Inną atrakcją były zagadki biblijne i inne konkursy dla najmłodszych. Organizatorem wydarzenia była parafia farna w Leżajsku, szczególnie wikariusz, ks. Witold Orzechowski wraz z młodzieżą z miejscowej grupy.

Krzemienica

W tym samym terminie, 31 października, zorganizowano Marsz Wszystkich Świętych. Dzieci przebrane za swoich świętych patronów zgromadziły się w kościele o godz. 10.30. Najpierw procesyjnie weszły do kościoła, aby wszyscy uczestnicy liturgii mogli zobaczyć ten korowód świętości, ukazujący różne wymiary i aspekty świętości prezentowane w przedstawianych postaciach. Następnie podczas liturgii w kazaniu ks. Michał Czelny zwrócił uwagę na powszechne powołanie do świętości wszystkich wierzących. Uczestnicy liturgii mogli zapoznać się z historią życia poszczególnych świętych. Była to niezwykle cenna katecheza o świętości, skierowana nie tylko do przebranych dzieci, ale do wszystkich, którzy tego dnia zgromadzili się w parafialnym wieczerniku.

Po Mszy św. był czas na śpiew, agape, słodkie upominki dla uczestników wydarzenia, a także podsumowania czasu październikowych modlitw różańcowych, w których dzieci licznie uczestniczyły. Rodzinny czas Marszu Wszystkich Świętych pokazał, że w Kościele w tych dniach celebrujemy życie, które przychodzi na świat w rodzinie i tam wzrasta do świętości.

Gniewczyna

Reklama

Podobny przebieg miał Bal Wszystkich Świętych odbywający się w parafii w Gniewczynie Łańcuckiej. Tam 31 października wierni zgromadzili się najpierw na modlitwie różańcowej, a następnie na Mszy św. To pierwsza katecheza dla uczestników wydarzenia – świętość rodzi się na modlitwie, w spotkaniu z Bogiem na kolanach. W okolicznościowej homilii wikariusz parafii ks. Jakub Szafran wskazał, że świętość jest dostępna dla każdego człowieka.

Następnie kolorowa procesja świętości przeniosła się do sali Wiejskiego Domu Kultury, gdzie miejscowa grupa Ruchu Apostolstwa Młodzieży animowała zabawy dla dzieci. Nie zabrakło także słodkich przekąsek. Był to czas radości, zabawy i wspólnoty, która razem dąży do świętości wszystkim co robi. Nie była to jednak jedynie zabawa dla dzieci, ale także czas na podzielenie się historią świętości patrona. „Każdy święty chodzi uśmiechnięty” – wydarzenie w Gniewczynie było najlepszą ilustracją tej prawdy.

To tylko niektóre wydarzenia, które w tym czasie miały miejsce na terenie naszej archidiecezji. Wiele z nich odbywało się w przestrzeni szkolnej. Katecheci organizowali konkursy na strój świętych, w którym uczestnicy pokazywali także historię życia przedstawianego patrona. Marsze, bale, procesje i wszystkie inne wydarzenia pokazywały, że świętość jest także dziś możliwa, a w katolickim kraju, wśród dzieci i młodzieży promuje się postawy wychwalające życie Pana życia i śmierci, nie natomiast inne, zabobonne zwyczaje kwestionujące wiarę w zmartwychwstanie.

Podziel się:

Oceń:

2021-11-09 08:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Dziś Święto Dziękczynienia i wprowadzenie relikwii św. Królowej Jadwigi do Świątyni Opatrzności Bożej

episkopat.pl

Wprowadzenie relikwii św. Jadwigi Królowej do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie będzie głównym punktem obchodzonego dziś XVII Święta Dziękczynienia. W tym roku towarzyszy mu hasło „Dziękujemy za służbę człowiekowi”. Przypomniane zostaną także postacie bł. Edmunda Bojanowskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Święto Dziękczynienia będzie dniem modlitwy, ale także koncertów i zabawy. Wydarzenie rozpocznie się 10-kilometrową pielgrzymką, która wyruszy rano z placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, przechodząc Traktem Królewskim do Świątyni Opatrzności Bożej.

Więcej ...

Siostra aresztowana za handel ludźmi. Po latach została uniewinniona

2026-06-23 11:53

Karol Porwich /Niedziela

Sąd w indyjskim stanie Jharkhand uniewinnił zakonnicę ze Zgromadzenia Misjonarek Miłości i dwie inne oskarżone w nagłośnionej na całym świecie sprawie o domniemany handel ludźmi. Kończy to ośmioletnie postępowanie prawne, które doprowadziło do poważnych oskarżeń wobec zgromadzenia założonego przez św. Matkę Teresę z Kalkuty (1910-1997).

Więcej ...

Stolica Apostolska upomina się o los dzieci, ofiar handlu ludźmi

2026-06-23 19:17

Vatican Media

Na znaczenie ochrony i rehabilitacji dzieci, które padły ofiarą handlu ludźmi zwrócił uwagę stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy agendach Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie. Arcybiskup Ettore Balestrero, podczas 62. sesji Rady Praw Człowieka podkreślił, że potrzebne są bezpieczne szlaki migracyjne i zwalczanie oszustw rekrutacyjnych online.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2026 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2026 r.

Nowy dyrektor Biura Prasowego i rzecznik Jasnej Góry

Wiara

Nowy dyrektor Biura Prasowego i rzecznik Jasnej Góry

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Bp Marek Solarczyk dokonał zmian personalnych w diecezji...

Kościół

Bp Marek Solarczyk dokonał zmian personalnych w diecezji...

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Czy leczenie antykoncepcją (hormonalnie) dla katolika to...

Kościół

Czy leczenie antykoncepcją (hormonalnie) dla katolika to...

Diecezja siedlecka: Pierwsze dekrety neoprezbiterów

W diecezjach

Diecezja siedlecka: Pierwsze dekrety neoprezbiterów

Czterech nowych prezbiterów archidiecezji krakowskiej...

Niedziela Małopolska

Czterech nowych prezbiterów archidiecezji krakowskiej...

Rzym: z kaplicy szpitala skradziono tabernakulum!

Kościół

Rzym: z kaplicy szpitala skradziono tabernakulum!