Okazuje się, że błogosławiona z podtarnowskiej Zabawy znalazłaby i dziś kompanów na drodze walki o czystość. To ci, którzy podjęli formację w szkole miłości i klinice czystych serc, jak mówią o Ruchu Czystych Serc, któremu patronuje bł. Karolina.
Źródłem są Sakramenty
W warszawskiej grupie RCS, w cotygodniowych spotkaniach bierze udział ok. 70 osób. W każdą środę uczestniczą we Mszy św., po której jest adoracja lub rozważanie Pisma Świętego albo konferencja prowadzona przez zaproszonego gościa. Nie brakuje też czasu na integrację i wspólną zabawę.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ci, którzy podejmują wysiłek w trosce o czystość serca, wiedzą, że jest ona darem i zadaniem. I jak wskazuje ks. Andrzej Gos, moderator RCS w Warszawie, Bóg ze swej strony daje wszelkie łaski, aby ten plan człowiek realizował.
– Czystość serca związana jest z czuwaniem, aby podejmować walkę z grzechem, troszczyć się o bliską relacje z Panem Bogiem przez modlitwę. Na pierwszym miejscu dla wierzącego, największym źródłem łask są sakramenty – Eucharystia i spowiedź. Miłosierny Bóg zawsze jest pragnie przebaczać nam grzechy, dawać Siebie, uzdrawiać i błogosławić – podkreśla duszpasterz. A wezwanie do towarzyszenia młodym na drodze życia w czystości, odczytuje jako przypominanie o Bożym planie i Jego hojnych darach.
Reklama
– Błogosławiona Karolina przeżywała zwyczajną codzienność z Bogiem dlatego gdy przyszła heroiczna próba – oddania życia w obronie czystość była gotowa. Myślę, że to jest cenna wskazówka dla młodego pokolenia dziś – przeżywać codzienność z Bogiem – wierzyć, trwać z Nim w relacji, polecać Mu wszystko i doświadczać Jego opieki – akcentuje ks. Gos.
Od abstrakcji do fascynacji
Karolina i Tomek poznali się na rekolekcjach RCS. Teraz są animatorami warszawskiej wspólnoty i szczęśliwą parą przygotowującą się do sakramentu małżeństwa.
– Można powiedzieć, że trafiłam tu przez „przypadek” – opowiada Karolina. – Poznałam tu osoby z wartościami, którymi sama się kieruję, a jest to przede wszystkim czystość. Poznawaliśmy się w atmosferze modlitwy, adoracji, wspólnego pielgrzymowania do Medjugorje. To było dla mnie ogromnym umocnieniem, także w czasie trudnych chwil, np. kiedy młodzi ludzie wychodzili na ulice strajkować przeciwko wartościom tak bardzo mi bliskim – dodaje.
Tomek przez lata traktował czystość abstrakcyjnie, jako motyw żartów. Jednak po rekolekcjach, podczas których zawierzył się Jezusowi przez Maryję, to właśnie Ona przyprowadziła go do RCS, aby podejmował walkę o czystość i ją pielęgnował. Towarzyszy mu w tym patronka RCS bł. Karolina.
– Jest dla mnie bohaterką, która mimo młodego wieku była gotowa oddać życie za wartości, które były głęboko zakorzenione w jej sercu. Przez to łamie stereotyp, który mówi, że osoby wierzące, nie mają w sobie odwagi ani radości. Jeśli osoba oddana Bogu jest gotowa oddać życie za swoje wartości, to jest to najbardziej odważna osoba na świecie – przekonuje Tomek.
Więcej o działalności RCS w Warszawie na stronie: https://rcs.org.pl/warszawa