Reklama

Jasna Góra

Człowiek Jasnej Góry

Bożena Sztajner/Archiwum Niedzieli

Ojciec Jerzy Tomziński – jedyny paulin, który pamięta Jasną Górę z okresu prawie całego stulecia zmarł tuż przed swoimi 103. urodzinami.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nikt dłużej niż on – najstarszy w świecie paulin – nie mieszkał w jasnogórskim klasztorze. Sam o sobie mówił, że jest „człowiekiem Jasnej Góry”.

Żywa legenda

Ojciec Jerzy urodził się 24 listopada 1918 r. – w czasie gdy Polska zrzucała kajdany niewoli. Wzrastał więc wraz z Niepodległą i wpisał się wyraziście w jej historię. To jedna z najbardziej fascynujących postaci Kościoła katolickiego w Polsce. Przez kolejne dekady był naocznym świadkiem dziejów Polski i Kościoła, stał się też inspiratorem przełomowych wydarzeń – m.in. zainicjował 8 grudnia 1953 r., wraz z Marią Okońską z Instytutu Prymasowskiego, narodową modlitwę o uwolnienie kard. Stefana Wyszyńskiego, co dało początek tradycji codziennego Apelu Jasnogórskiego. Jako przeor Jasnej Góry był głównym organizatorem uroczystości złożenia Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego 26 sierpnia 1956 r. Był najdłużej żyjącym polskim uczestnikiem II Soboru Watykańskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Historyczne spotkania

Reklama

W swoim życiu o. Jerzy osobiście zetknął się z osobami, które dostąpiły chwały ołtarzy, m.in. ze św. Matką Teresą z Kalkuty czy bł. kard. Stefanem Wyszyńskim. Za wyjątkowy przywilej uznawał spotkanie ze św. Ojcem Pio. Na Jasnej Górze spotykał lub podejmował jako gospodarz tego miejsca różne osoby – od koronowanych głów oraz światowych polityków, przez wielkich ludzi kultury, po zwykłych pielgrzymów. Był też świadkiem wizyt w murach Jasnej Góry zbrodniarzy: Adolfa Hitlera, Hansa Franka, Hermana Göringa i Heinricha Himmlera. Przeżył komunę, z którą zmagał się w powojennej Polsce. Na jego oczach rodziła się Solidarność i wraz z nim Polska rozpoczęła swój marsz ku demokracji.

Ojciec Jerzy Tomziński dwukrotnie był generałem Zakonu Paulinów, trzykrotnie pełnił funkcję przeora Jasnej Góry. Spotkał się z kilkoma papieżami: Piusem XII, Janem XXIII, Pawłem VI, św. Janem Pawłem II, którego znał osobiście, Benedyktem XVI, i Franciszkiem. Był też jednym z najważniejszych świadków świętości swego wielkiego przyjaciela – Prymasa Tysiąclecia.

Człowiek medialny

Dzięki jego tekstom i współpracy z różnymi redakcjami w charakterze rzecznika prasowego przez dziesiątki lat jasnogórskie wydarzenia mogły być relacjonowane na bieżąco, głównie przez Radio Watykańskie, Biuletyn Biura Prasowego Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski oraz Niedzielę, a także przez inne media. Był wspaniałym gawędziarzem, który z ogromnym poczuciem humoru i ze swadą wspominał przeszłość; odsłaniał wręcz sensacyjne wątki różnych spotkań, w których centrum znalazł się w swoim życiu. Do końca swoich dni śledził i komentował bieżące wydarzenia.

Dokumentacja życia

Jasnogórską przestrzeń, w której przez wiele dekad mieszkał o. Tomziński, zarejestrował na swoich zdjęciach Marcin Szpądrowski. Fotograf często towarzyszył o. Jerzemu z aparatem również wtedy, gdy opuszczał on klasztor i mimo swego sędziwego wieku podejmował różne aktywności. Dzięki temu powstały unikatowe zdjęcia, które przedstawiają najświeższe wydarzenia z życia zakonnika – efektem tego jest wystawa Ojciec Jerzy Tomziński Niepodległy. Będzie można zobaczyć na niej fotografie dokumentujące rocznice urodzin o. Jerzego Tomzińskiego: 100., 101. i 102., a także najnowsze zdjęcia, m.in. z beatyfikacji kard. Wyszyńskiego, w której uczestniczył.

Wystawę Marcina Szpądrowskiego można obejrzeć w trzech miejscach: w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze (do 6 grudnia; wernisaż – 24 listopada o godz. 16, wcześniej o godz. 15.30 – Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej), w częstochowskim Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II (do 16 grudnia; wernisaż – 7 grudnia o godz. 16) oraz w rodzinnej miejscowości o. Jerzego – w Gminnym Ośrodku Kultury w Przystajni (do 30 grudnia; wernisaż 17 grudnia o godz. 16).

Podziel się:

Oceń:

2021-11-16 11:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Film o ojcu Jerzym Tomzińskim "Światem rządzi Bóg"

Krzysztof Świertok

Film o ojcu Jerzym Tomzińskim, jednym z najbardziej fascynujących ludzi Kościoła katolickiego w Polsce. Ojciec Jerzy Tomziński uczestniczył w Soborze Watykańskim II, spotykał się z papieżami: Piusem XII, Janem XXIII, Pawłem VI, Janem Pawłem II i Benedyktem XVI. Rozmawiał z jednym z najbardziej znanych zakonników świata, świętym ojcem Pio. To człowiek legenda, urodzony w 1918 roku.

Więcej ...

Poruszające świadectwa śmierci Jana Pawła II

Grzegorz Gałązka

W kolejną rocznicę przejścia Jana Pawła II do Domu Ojca publikujemy świadectwa osób, które były obecne wówczas w apartamentach papieskich: ks. prof. Tadeusza Stycznia, kard. Stanisława Dziwisza i dr. Renato Buzzonetti, papieskiego lekarza.

Więcej ...

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się zmienił na lepsze

2025-04-02 14:38

źródło: wikipedia.org

"Chrystus i jawnogrzesznica", Nicolas Poussin (1653 r.)

Ważne jest, aby w każdej sytuacji kryzysowej, którą przeżywam, zaprosić Jezusa. On jest pomocą, światłem i On udziela łaski, aby z trudności wyjść i stać się lepszym czy mądrzejszym.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Czy papież rzeczywiście jest nieomylny?

Wiara

Czy papież rzeczywiście jest nieomylny?

Czy ufam Bożemu miłosierdziu?

Wiara

Czy ufam Bożemu miłosierdziu?

Ks. prof. Styczeń mówi o ostatnich chwilach życia...

Kościół

Ks. prof. Styczeń mówi o ostatnich chwilach życia...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Papież powołał kontrowersyjną profesor teologii z...

Franciszek

Papież powołał kontrowersyjną profesor teologii z...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?