Reklama

Niedziela Lubelska

Gotowi służyć Bogu i Ojczyźnie

Niedziela lubelska 47/2021, str. VII

Archiwalne zdjęcie z jednego ze spotkań KSM

Z archiwum KSM

Archiwalne zdjęcie z jednego ze spotkań KSM

Przez lubelski KSM przewinęły się tysiące młodych ludzi.

Dobre organizacje zawsze chwalą się swoimi wybitnymi wychowankami lub opiekunami. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w Krakowie przywołuje postać ks. Karola Wojtyły, asystenta oddziału w Niegowici. Powody do dumy mogą mieć również lubelscy druhowie i druhny; przez ich szeregi przeszli bp Adam Bab i przynajmniej kilku ministrów.

Iskra z Łęcznej

Stowarzyszenie, które obchodzi jubileusz 30-lecia w naszej diecezji, korzeniami sięga zrywu narodowego po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Najpierw powstały Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej, a w 1934 r. Episkopat Polski powołał odrębne KSM-y dla panów i pań. Ponad 300 tys. młodych ludzi dumnie nosiło legitymacje i chusty organizacyjne. W naszej diecezji bp Marian Fulman natychmiast erygował lokalne struktury i wskazał ich siedzibę przy kościele św. Jozafata. Wojna przygasiła aktywność stowarzyszenia, całkowicie zaś zlikwidowały je władze komunistyczne.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży odrodziło się w skali kraju w 1990 r. Rok później działało już w archidiecezji lubelskiej. Pierwszym prezesem w Polsce został Rafał Sobów z Łęcznej, gdzie funkcjonował pierwszy lubelski oddział. W pracach legalizujących prawną stronę KSM brał udział niżej podpisany. W Lublinie wydawany był też pierwszy miesięcznik organizacji, „Moc Młodości”. Po uznaniu przez państwo, KSM mógł już oficjalnie działać. Choć nie było jeszcze budynków i maszyn do pisania, nie było to przeszkodą dla młodzieży. Pierwszy zarząd diecezjalny wybrany został na trawie przy jeziorze Krasne, gdzie zjechali się entuzjaści nowego dzieła w Kościele.

Biskup i ministrowie

Reklama

Lista wybitnych pań i panów należących do KSM w naszej diecezji jest długa. Wypada ją zacząć od Adama Baba, dziś biskupa sufragana, a w latach 90. XX wieku organizatora oddziału „Zorza” w Niedrzwicy Kościelnej, później zaś następcy niżej podpisanego w roli asystenta diecezjalnego. Sylwester Tułajew, poseł z ziemi lubelskiej, przez pewien czas wiceminister MSWiA, wychowywał się w oddziale przy parafii św. Andrzeja Boboli w Lublinie. Świdnik może szczycić się Arturem Soboniem, obecnie wiceministrem (aktualnie Ministerstwo Rozwoju i Technologii), który zaczynał działalność społeczną w oddziale przy „okrągłym” kościele. Obecny asystent ks. Krzysztof Krzaczek chodził na zebrania KSM w parafii Matki Bożej Różańcowej w Lublinie. Dziewczyny przywdziały habity wielu zgromadzeń. W szeregach lubelskich KSM-owiczów wzrastali wybitni dziennikarze: Aneta Wasil (Radio Lublin) czy Jacek Wnuk (aktualnie Nowe Radio). Zbigniew Śliwiński, członek pierwszego zarządu, kieruje „Domem Chemika”, najpoważniejszą instytucją kulturalną w Puławach. Kilka KSM-owskich małżeństw powołało do istnienia dwie znakomite szkoły: „Skrzydła” i Lubelską Szkołę Realną.

Dzieci pionierów

Od trzydziestu lat dawni i aktualni członkowie KSM spotykają się w archikatedrze na uroczystościach patronalnych w święto Chrystusa Króla. Wówczas składają przyrzeczenia nowe druhny i druhowie. Młodzi ludzie z radością przedstawiają się jako prezesi, sekretarze i skarbnicy swoich oddziałów. Te funkcje przygotowują ich do późniejszych odpowiedzialnych ról. To ważne, aby w polskich elitach znajdowali się ludzie z solidną formacją duchową i społeczną. Zgodnie z zawołaniem „Przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie – Gotów? Gotów!”, KSM zakorzenia młodzież w tradycje narodowe, kształtuje ducha współpracy i obowiązkowości. Jest to także szkoła dobrych żon i mężów. Liczba małżeństw zawieranych przez KSM-owską młodzież przekroczyła już setkę w naszej diecezji, a najmłodsi członkowie to dzieci pionierów tejże organizacji.

2021-11-16 11:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nowe osoby i miły czas

Spotkanie w kawiarni

Karolina Krasowska

Spotkanie w kawiarni "Pod Aniołami"

Szybkie katolickie randki to propozycja KSM dla tych, którzy szukają swojej drugiej połowy o podobnych wartościach. Druga edycja tego wydarzenia pod nazwą Walentynkowe Love odbyła się 13 lutego w zielonogórskiej kawiarni "Pod Aniołami".

Więcej ...

Nowy sposób bycia braćmi

El Greco,
„Święci Piotr i Paweł”
(XVI wiek)

wikipedia.org

El Greco, „Święci Piotr i Paweł” (XVI wiek)

Bardzo się różnili. Jeden pochodził z Betsaidy, niewielkiej miejscowości nad jeziorem Genezaret, o której mało kto wówczas słyszał. Drugi urodził się w Tarsie, szeroko wtedy znanej metropolii, zamieszkiwanej przez kilkaset tysięcy ludzi. Jeden był galilejskim rybakiem, drugi starannie wykształconym faryzeuszem i posiadaczem rzymskiego obywatelstwa

Więcej ...

Bp Jacek Kiciński: Każdy z nas ma swoje jezioro, swoje trudności do pokonania

2022-06-29 16:47
Sakrament Bierzmowania w więzieniu w Wołowie

ks. Łukasz Romańczuk

Sakrament Bierzmowania w więzieniu w Wołowie

Rozmowa z kapelanem, później czytanie Pisma Świętego sprawiło, że postanowiłem poznawać Pana Boga i poczułem potrzebę przyjęcia Chrztu Świętego - powiedział Dawid, który przyjął w Zakładzie Karnym w Wołowie Chrzest, Pierwszą Komunię Świętą oraz Bierzmowanie. Tego dnia biskup Jacek Kiciński udzielił jeszcze jednej osobie Pierwszej Komunii oraz 12 mężczyznom Bierzmowania.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2022 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2022 r.

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Franciszek: od trzech dni jestem w stanie chodzić

Kościół

Franciszek: od trzech dni jestem w stanie chodzić

Watykan: sześciolatek z Polski przywiózł list dla...

Aktualności

Watykan: sześciolatek z Polski przywiózł list dla...

Kard. Dziwisz w rocznicę święceń kapłańskich: nasze...

Kościół

Kard. Dziwisz w rocznicę święceń kapłańskich: nasze...

Zmiany personalne w archidiecezji lubelskiej

Niedziela Lubelska

Zmiany personalne w archidiecezji lubelskiej

Chłopak z wielkim krzyżem znów wyruszył w Polskę

Kościół

Chłopak z wielkim krzyżem znów wyruszył w Polskę

Jakie czasy, tacy księża?

Kościół

Jakie czasy, tacy księża?