Sakrament dojrzałości chrześcijańskiej, którym jest bierzmowanie, stanowi trzeci etap tzw. wtajemniczenia do życia wiarą. Niezwykle cenną w tym kontekście staje się ogólnopolska inicjatywa pod nazwą „Qulturalne Bierzmowanie”, która ma ubogacić przygotowanie do przyjęcia łask Trzeciej Osoby Trójcy Świętej.
Założenia inicjatywy
Reklama
– „Qulturalne Bierzmowanie” to formuła spotkań artystów z młodzieżą przygotowującą się do sakramentu bierzmowania – mówi ceniony muzyk zespołów takich jak m. in. Luxtorpeda czy Arka Noego. Założeniem inicjatywy jest uzupełnienie rocznego cyklu katechez przez zorganizowanie koncertu muzyki chrześcijańskiej ze świadectwami, w lokalnym domu kultury. Oprócz koncertów nieodłącznym elementem jest udział w spotkaniach lokalnych wspólnot. Ich członkowie mają okazję dać świadectwo i zaprosić młodzież do dalszej formacji w swoich wspólnotach. Istotne jest stworzenie platformy porozumienia między artystami, księżmi i domami kultury, a tym samym wypracowanie nowych miejsc do chrześcijańskiego koncertowania.Dlaczego dom kultury? Aby zapewnić dobrej jakości występ, niezbędna jest odpowiednia sala, nagłośnienie, oświetlenie i obsługa wydarzenia. Dom kultury zapewnia te warunki bezpłatnie, co znacznie ogranicza koszty. Spotkanie poza kościołem może być okazją do potwierdzenia, że życie i wiara to nie są dwa odrębne światy. Do tej platformy zapraszamy również animatorów, katechetów, menedżerów, księży oraz przedstawicieli mediów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Współpraca i zaangażowanie
Podsumowując – kontynuuje Robert Drężek – należy podkreślić szeroką współpracę na kilku płaszczyznach. Po pierwsze ksiądz dziekan pokazuje świeckich zaangażowanych w życie Kościoła, dzielących się z innymi swoim życiem, talentem, zainteresowaniami. Muzycy często są członkami wspólnot tj.: Ruchu Światło Życie, Drogi Neokatechumenalnej, Skautów Europy, KSM i innych. Po drugie lokalne wspólnoty otrzymują wsparcie i okazję do zaprezentowania swojej działalności. Po trzecie młodzież ma szansę poznać z pierwszej ręki dostępne w dekanacie wspólnoty, do których może dołączyć, a artyści mają okazję wystąpić z repertuarem dopasowanym do ludzi młodych tj. muzyka oparta o chrześcijańskie wartości i świadectwo. Tylko dzięki dobrej współpracy – artyści, wspólnoty, duchowni możemy stworzyć nowe miejsca spotkań, dotrzeć do młodych ludzi i sprawić, aby bierzmowanie nie było sakramentem odejścia z Kościoła.
Spotkania
Naszym celem jest zainicjowanie 1057 wydarzeń pod nazwą „Qulturalne Bierzmowanie” w ciągu każdego roku, bo tyle jest dekanatów w Polsce. Jak będą wyglądały nasze spotkania? Pierwsza część to koncert oraz dwa świadectwa muzyków. Na ostatni utwór zaprosimy wspólnoty i księży na scenę i razem zaśpiewamy pieśń uwielbienia. Druga część to prezentacja wspólnot młodzieżowych z dekanatu. Delegacje mówią krótkie świadectwo, co robią i zapraszają do siebie. Ostatnia część to tzw. Get together – czas na luźne rozmowy ze wszystkimi. Chodzi o to, aby bierzmowani mieli okazję porozmawiać z ludźmi ze wspólnot i odwrotnie, dołączyć do nich, otrzymać ulotki, porozmawiać z zespołem, wymienić kontakty. Liczymy, że Duch Święty poprowadzi nasze dzieło, które przyniesie błogosławione owoce – kończy Robert Drężek.