Reklama

Edytorial

Edytorial

Wiara jak niedzielne ubranie...

2021-11-22 20:57

Niedziela Ogólnopolska 48/2021, str. 3

Ks. Jarosław Grabowski

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Jarosław Grabowski

Dla wielu religia jest jedynie piękną otoczką życia, ale nie jest już centralną siłą, która przenika całe życie.

Dzień beatyfikacji ks. Jana Machy był dla mnie wyjątkowy z wielu względów. Pomimo podniosłej atmosfery uroczystości, odbywającej się w monumentalnych murach katowickiej archikatedry, mimo ogromnego skupienia rzeszy uczestników Liturgii – czułem wyraźnie jakąś szczególną śląską familijność, szczerą dumę z nowego błogosławionego. Odniosłem wrażenie, że ten odważny i niezłomny, zaledwie 28-letni ksiądz, którego Niemcy bestialsko zamordowali w 1942 r., to ich, Ślązaków, farorzyczek z Chorzowa. Gdy przeglądałem przed Mszą św. książeczkę przygotowaną na uroczystość beatyfikacji, na jej ostatniej stronie przeczytałem jedno z kazań ks. Machy z 1940 r. Oto jego fragment: „Dlaczego tak wielu ludzi gorszy się dziś chrześcijaństwem i Kościołem? A może jest tak, że Bóg pozwala dzisiaj, aby tak potężna burza szalała wokół drzewa, jakim jest Kościół, aby spróchniałe gałęzie odpadły, a drzewo po prostu głębiej zapuściło swoje korzenie w ziemię?”. I dalej: „Nasze chrześcijaństwo zbyt często i za bardzo staje się bezmyślnym przyzwyczajeniem. Odmawiamy być może nasze codzienne modlitwy, dość często w ciągu roku przystępujemy też do sakramentów świętych, ale to stało się dla nas takim przyzwyczajeniem, że spowiedź i Komunia Święta nie zostawiają wręcz żadnych śladów w naszym życiu. Jednym słowem, nasze chrześcijaństwo ma jeszcze wprawdzie wiele form duchowości, ale pozostało w nim już niewiele duszy i treści. Brakuje mu wnętrza i głębi. Chrześcijaństwo z przyzwyczajenia...”. Pomyślałem: przecież to kazanie – wygłoszone 81 lat temu – pasuje jak ulał do rzeczywistości naszych czasów! A to dowodzi, że niczego się nie nauczyliśmy albo że zbyt łatwo zapominamy, o co chodzi w byciu chrześcijaninem. Nasza wiara wymaga przecież nie tylko samego przestrzegania Bożych przykazań, ale także działania, a więc podjęcia odważnych kroków w postawie zaufania do Boga. Wiara nie polega bowiem na staniu w miejscu, w obawie przed jakimś zaangażowaniem, ale na podjęciu wysiłku, bo wiara jest odwagą wśród przeciwieństw.

Nowy śląski błogosławiony niestety ma rację – grozi nam zamknięcie chrześcijaństwa w ciasne ramy ludzkich poglądów czy przyzwyczajeń. Ostrzega przed tym na łamach Niedzieli Rod Dreher, amerykański dziennikarz, autor bestsellerowej książki Żyć bez kłamstwa. Jak wytrwać w chrześcijańskiej opozycji. W USA chrześcijaństwo jest bowiem przesiąknięte mentalnością konsumpcyjną. Panuje tam przekonanie, że wiara ma tylko uszczęśliwiać, że nie ma w niej miejsca na pytania o cierpienie, grzech, o sens ludzkiego życia oraz że nie należy przypominać o wymaganiach, wyzwaniach, o duchowym uzdrowieniu (s. 12-15).

Reklama

Ta diagnoza to jakby echo słów bł. Jana Machy, który we wspomnianym już kazaniu przestrzegał: „Nasze chrześcijaństwo stało się niewymagającym chrześcijaństwem niedzielnym. Dla wielu religia jest jedynie piękną otoczką życia, ale nie jest już centralną siłą, która przenika całe życie. Czy nie jest tak, że często traktujemy naszą religię jak niedzielne ubranie, które zakładamy w świąteczny dzień rano, aby wieczorem powiesić je w szafie na cały tydzień?”. Tym, którzy wierzą na swój własny sposób, a swoją wiarę postrzegają tak, jak widzi ją świat, nowy śląski błogosławiony mówi: Chrześcijaninie, uważaj, abyś nie odpadł jak ta spróchniała gałąź, zapuszczaj głęboko korzenie swojej wiary! Woła wprost: „Chrześcijaninie! Umieść swoją religię na nowo w centrum twojej codzienności!”. Wiele mądrych myśli ma nam do przekazania ten śląski męczennik, który został odkryty, przynajmniej przeze mnie, dopiero dzięki beatyfikacji. Mam też poczucie, że dzięki niemu jakoś bliżej mi teraz do Śląska.

Jestem przekonany, że ks. Jan Macha może się stać inspiracją dla rozpoczynającego się właśnie Adwentu – czasu oczekiwania na przyjście Zbawiciela. Po ludzku rzecz biorąc, krótko przyszło mu czekać na spotkanie twarzą twarz z Bogiem, ale tego czasu nie zmarnował. Na kilka godzin przed śmiercią napisał do rodziny: „Żyłem krótko, lecz uważam, że cel swój osiągnąłem (...). Wszystko będzie dobrze! Bez jednego drzewa las lasem zostanie, (...) bez jednego człowieka świat się nie zawali”.

A co my zrobimy z podarowanym nam adwentowym czasem?

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jeżeli Bóg z nami...

Ks. Jarosław Grabowski

Piotr Dłubak

Ks. Jarosław Grabowski

Cud na Wisłą jest bezcenną lekcją historii, która tworzy narodową więź, łączy minione pokolenia ze współczesnymi.

Więcej ...

Rzeszów: Nie będzie kolędy w tradycyjnej formie

2021-12-03 16:39
Takiej kolędy w tym roku nie ma

T.D.

Takiej kolędy w tym roku nie ma

W diecezji rzeszowskiej nie będzie kolędy w tradycyjnej formie, tzn. księża nie będą odwiedzać parafian - wynika z zaleceń przedstawionych przez Kurię Diecezjalną w Rzeszowie, a dotyczących organizacji tegorocznej wizyty duszpasterskiej.

Więcej ...

#AdwentowyGambit odc. 7 - Z ziemi włoskiej do Polski

2021-12-04 05:30

s. Agnieszka Bednarczyk FMA

Zapraszamy do obejrzenia siódmego odcinka "Adwentowego Gambitu". Począwszy od 28 listopada, kiedy to przypada I Niedziela Adwentu, aż do 24 grudnia na godz. 6:00 na kanale YouTube „Niedziela Wrocławska” każdego dnia dodawany będzie jeden odcinek.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wchodzi w życie dekret dotyczący stałego lektoratu i...

Kościół

Wchodzi w życie dekret dotyczący stałego lektoratu i...

Dziecko uratowane przed aborcją w Białymstoku

Zdrowie

Dziecko uratowane przed aborcją w Białymstoku

Rzeszów: Nie będzie kolędy w tradycyjnej formie

Niedziela Rzeszowska

Rzeszów: Nie będzie kolędy w tradycyjnej formie

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Jestem do dyspozycji Pana Boga

Wiadomości

Jestem do dyspozycji Pana Boga

7-letnie życie i guz mózgu - uratuj z nami Agatkę!

Polska

7-letnie życie i guz mózgu - uratuj z nami Agatkę!

Pięć rad Jezusa na Adwent

Wiara

Pięć rad Jezusa na Adwent

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu

#adwentoweŚwiadectwo: Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń!

Wiara

#adwentoweŚwiadectwo: Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń!