Reklama

Wiadomości

Dolina Wodorowa na Podkarpaciu

Czy zeroemisyjne pojazdy napędzane wodorem na polskich drogach to wciąż tylko melodia przyszłości? Już niedługo marzenie może się stać naszą codziennością.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jesienią w Sanoku zaprezentowano prototypowy autobus napędzany wodorem zbudowany przez AUTOSAN Sp. z o.o. Jest to odpowiedź na działania związane z utworzeniem „Podkarpackiej Doliny Wodorowej”. Na październikowej sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego radni podjęli bowiem decyzję o przystąpieniu województwa podkarpackiego do tworzonego Stowarzyszenia „Podkarpacka Dolina Wodorowa”.

Stowarzyszenie ma na celu wspieranie rozwoju gospodarki wodorowej oraz dążenie do zbudowania podkarpackiego przemysłu wodorowego, w tym opartego na produkcji wodoru w procesie elektrolizy, z wykorzystaniem energii produkowanej z instalacji OZE, oraz na jego wykorzystaniu w energetyce, także cieplnej, w transporcie i infrastrukturze oraz w przemyśle. W powstanie Doliny Wodorowej ma się włączyć również Rzeszów. Podjęte będą działania zmierzające do stworzenia na terenie woj. podkarpackiego optymalnych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie budowy gospodarki wodorowej. Wykorzystane zostaną do tego m.in. instrumenty i potencjał Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Euro-Park Mielec” i Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Euro-Park Wisłosan”, zarządzanych przez Agencję Rozwoju Przemysłu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Decyzja ta jest kolejnym krokiem po podpisaniu w maju listu intencyjnego na rzecz stworzenia „Podkarpackiej Doliny Wodorowej” w Rzeszowie. Na Politechnice Rzeszowskiej odbyło się latem natomiast spotkanie robocze sygnatariuszy listu intencyjnego, podczas którego dyskutowano nad możliwościami wdrożenia i zastosowania wodoru w gospodarce. Ustalono też pierwsze szczegóły dotyczące strategii powstania doliny. Na działalność „Podkarpackiej Doliny Wodorowej” mają być przeznaczone specjalne środki finansowe ze strony państwa, a duża część źródeł finansowania tego przedsięwzięcia może pochodzić z UE. Środki będą wykorzystywane na działalność zarówno badawczą, jak i produkcyjną.

„Podkarpacka Dolina Wodorowa” jest elementem tworzonej „Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r.”. Przewiduje ona powstanie co najmniej pięciu takich dolin, które będą centrami „dowodzenia” w procesie wdrażania gospodarki wodorowej, integracji sektorów, transformacji klimatycznej przemysłu oraz w budowie infrastruktury. Jednym z celów jest rozpoczęcie eksploatacji 800-1000 nowych autobusów wodorowych, w tym wyprodukowanych w Polsce. W ten właśnie cel wpisuje się prezentacja prototypu zeroemisyjnego SANCITY 12LFH, w którym zamontowano silnik elektryczny wraz z modułem zasilania z ogniwem paliwowym. Magazyn energii stanowią baterie litowo-tytanowe oraz zbiorniki wodoru. AUTOSAN jest jednym z podmiotów tworzących Klaster Energii Sanocka Dolina Wodorowa, który powstał w celu tworzenia w mieście warunków do rozwoju technologii zielonego wodoru na potrzeby m.in. miejskiego transportu publicznego. Autobus jest już po testach drogowych, które odbyły się na ulicach Sanoka – obecnie jest w trakcie homologacji.

Podziel się:

Oceń:

2021-11-30 08:34

Wybrane dla Ciebie

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Piąta niedziela Wielkiego Postu

2025-04-04 12:00

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Uroczystości pogrzebowe zmarłego śp. ks. Jacka Drozdka

2025-04-04 19:40

Magdalena Kowalczyk

Informacje o uroczystościach pogrzebowych.

Więcej ...

Franciszek i s. Francesca - nieoczekiwane spotkanie papieża z 94-letnią zakonnicą

2025-04-06 17:32
Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Włodzimierz Rędzioch

Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Siostra Francesca Battiloro przeżyła największą niespodziankę swojego życia w wieku 94 lat, z których 75 lat spędziła jako wizytka za klauzurą. „Poprosiłam Boga: 'Chcę spotkać się z papieżem'. I tylko z Nim! Nikt inny... Myślałam, że to niemożliwe, ale to Papież przyszedł się ze mną spotkać. Wygląda na to, że kiedy Go o coś proszę, Pan zawsze mi to daje...”. Podczas pielgrzymki z grupą z Neapolu, s. Francesca Battiloro, siostra klauzurowa modliła się dzisiaj w Bazylice św. Piotra, gdy nagle spotkała papieża.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Wiara

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami