Reklama

Niedziela w Warszawie

Zrozumieć i mądrze pomóc

Niedziela warszawska 49/2021, str. I

Joanna Paciorek

Joanna Paciorek

Joanna Paciorek

Z Joanną Paciorek, o prawdziwej twarzy św. Mikołaja i mądrym pomaganiu, rozmawia Monika M. Zając.

Monika M. Zając: Od ponad dwudziestu lat Fundacja św. Mikołaja stara się ukazywać prawdziwy wizerunek swojego patrona, daleki od tego stworzonego na potrzeby komercyjne. Udaje się?

Joanna Paciorek: Od początku podkreślamy, że naszym patronem jest święty biskup Mikołaj, ten od pomagania, nie od kupowania. Często odwołujemy się do legendy Jakuba de Voragine, która mówi o tym, że św. Mikołaj pomagał mądrze, wrzucając dyskretnie złote kule ubogiemu wdowcowi, na posagi dla córek, aby nie wylądowały na ulicy. I to jest obraz takiego pomagania, czyli po pierwsze solidarności ludzi, którzy są sobie bliscy i niesienia mądrej pomocy. Naszą misją jest rozumieć i pomagać, dlatego realizowane projekty zawsze staramy się poprzeć badaniami potrzeb, rozpoznaniem, następnie organizując zbiórkę pieniędzy i zabiegając o mądre rozdzielenie środków.

Na czym dziś polega mądre pomaganie?

Koncentrujemy się dziś przede wszystkim na pomocy edukacyjnej dla dzieci i młodzieży. Jest to program Stypendia św. Mikołaja, który realizujemy już od ponad 10 lat we współpracy ze szkołami w całej Polsce, zbierając środki na stypendia dla zdolnych, aktywnych społecznie uczniów z niezamożnych rodzin. Organizujemy w ten sposób sieć solidarnych szkół: pieniądze na stypendia pozyskiwane i rozdzielane są lokalnie. Jest także wielu darczyńców, którzy nie wiedzą, jakiej konkretnie szkole chcieliby pomóc, więc mogą przekazać darowizny fundacji, a fundacja przekazuje je szkołom. Dotychczas do programu przystąpiło ponad trzysta szkół i cały czas zapraszamy do współpracy nowe placówki. Jak podkreślają dyrektorzy szkół, jest to również znakomite narzędzie wychowawcze, które angażuje wolontariuszy – uczniów danej szkoły.

Wokół jakich inicjatyw skupiają Państwo aktualnie największą uwagę?

Inicjujemy projekt związany z naszym programem stypendialnym, skupiający się na pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży. Widzimy, że jest to potrzeba szczególnie nagląca, zwłaszcza na skutek nauczania zdalnego i związanej z tym izolacji. We współpracy ze szkołami zaangażowanymi w program Stypendia św. Mikołaja chcemy uruchomić projekty pomocy psychologicznej i na ten cel zbierane są teraz środki. Można przekazać je na konto fundacji lub wysyłając SMS o treści „Pomoc” na 7545. Będzie można także wziąć udział w specjalnych licytacjach organizowanych wraz z redakcją Radia357. Serdecznie zapraszamy do słuchania specjalnych audycji w grudniowe piątkowe popołudnia. W całej Polsce ukazują się już plakaty promujące tę inicjatywę.

Reklama

Jakie wydarzenia organizowane przez fundację czekają nas w stolicy z okazji wspomnienia waszego patrona?

Każdego roku zapraszamy najbardziej aktywnych społecznie dyrektorów i nauczycieli, którzy włączają się w program Stypendia św. Mikołaja, aby uhonorować ich wręczając nagrody „Solidarna Szkoła” w pałacu w Wilanowie. Drugie wydarzenie związane jest z projektem adresowanym do młodzieży Akademia Liderów św. Mikołaja. Zapraszamy do niego młodych ludzi, którzy mają pomysły na projekty społeczne dla swoich lokalnych społeczności. Młodzież przeszła profesjonalne szkolenie z zarządzania projektami, aby swoje idee umieć przekuć w projekty z budżetem, harmonogramem, umiejętność pracy z wolontariuszami, mediami, sponsorami. W połowie grudnia spotkamy się z liderami tych projektów, aby dokonać podsumowania i dać możliwość przedstawienia, co udało się osiągnąć.

Jaki obszar pomocowy, Pani zdaniem, jest aktualnie szczególnie potrzebny, a być może wciąż zaniedbany czy niedowartościowany?

Potrzeby są ogromne w różnych obszarach. My skupiamy się na edukacji, na dzieciach i młodzieży. To jest nam najbliższe i tu widzimy szansę, aby pomóc młodym, zdolnym ludziom z niezamożnych rodzin, dodatkowo aktywnych społecznie, co jest to dla nas bardzo ważne kryterium. Chcemy dodać im skrzydeł i pomóc wejść w dorosłe życie, aby ich talenty się nie zmarnowały, ale rozkwitały.

Reklama

Poza pomocą edukacyjną i charytatywną, fundacja dba również o wymiar kulturowy i naukowy proponowanej formacji.

Na portalu Teologia polityczna poruszamy zagadnienia z pogranicza filozofii, religii, kultury oraz polityki widzianych z perspektywy spraw ostatecznych. Wydajemy również tygodnik, rocznik i książki, zarówno młodych polskich autorów, jak i arcydzieła światowej humanistyki, w nowych czy w ogóle w pierwszych tłumaczeniach na język polski. Z okazji 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II powołaliśmy Instytut Kultury św. Jana Pawła II na Angelicum w Rzymie, czyli uczelni, gdzie papież napisał rozprawę doktorską. To również jest ważny obszar naszej działalności, aby podtrzymać dziedzictwo św. Jana Pawła II. Chcemy prowadzić refleksję intelektualną nad najważniejszymi problemami współczesnego Kościoła i świata z perspektywy duchowej i intelektualnej papieża Polaka. Wszystko to jest możliwe dzięki prywatnym ofiarodawcom z Polski.

Czy pamięta Pani jakieś szczególne wydarzenie, które było niejako potwierdzeniem: Tak, warto to wszystko robić?

Właściwie każdego dnia mamy takie przykłady. Chociażby listy, jakie dostajemy od naszych stypendystów czy podopiecznych. Pamiętam taki moment, gdy przyjechali nasi przyjaciele z Aleppo, gdzie od kilku lat prowadzimy świetlicę we współpracy z Caritas Polska. To było bardzo wzruszające spotkanie. Oni wiedzą, że gdyby nie pomoc z Polski, to tej świetlicy, z pomocy której korzystają setki dzieci, po prostu by nie było. Odbudowaliśmy także boisko w tymi mieście i to jest jedyne, które tam teraz funkcjonuje. To prosta rzecz, ale jakże cenna. Takie chwile dodają nam skrzydeł i utwierdzają w przekonaniu, że to, co robimy ma sens. Więcej o Fundacji św. Mikołaja i możliwościach pomocy na stronie: https://mikolaj.org.pl.

Joanna PaciorekWspółzałożycielka, wiceprezes zarządu i dyrektor Fundacji św. Mikołaja, żona i mama czwórki dzieci

2021-11-30 08:36

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Turcja/ Polscy strażacy przeładowują sprzęt z samolotu na samochody, jadą do Adiyaman

2023-02-07 08:04

PAP/EPA/MICHAEL BUHOLZER

Polscy strażacy na lotnisku w Turcji przeładowują sprzęt z samolotu na samochody, a następnie jadą do Adiyaman, w południowo-wschodniej Turcji – poinformował PAP we wtorek rano rzecznik prasowy PSP bryg. Karol Kierzkowski.

Więcej ...

Zmarł ks. Tadeusz Wójcik

2023-02-07 14:37

Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej/Facebook

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 7 lutego, w wieku 75 lat, w 51. roku kapłaństwa, odszedł do Pana śp. ks. prał. Tadeusz Wójcik, emerytowany proboszcz i budowniczy parafii Miłosierdzia Bożego w Zawierciu-Blanowicach.

Więcej ...

Uczestnicy Europejskiego Zgromadzenia Synodalnego modlą się za ofiary trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-07 20:23

Renata Czerwińska

Kościoły Europy wyrażają swoją bliskość z ludnością południowej Turcji i północnej Syrii, mocno doświadczonych trzęsieniem ziemi w nocy 6 lutego – czytamy w deklaracji uczestników Europejskiego Kontynentalnego Zgromadzenia Synodalnego w Pradze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak...

Kościół

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak...

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

Wiara

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

„Czas na miłość” - dziś początek Międzynarodowego...

Kościół

„Czas na miłość” - dziś początek Międzynarodowego...

Patronka od... Decyzji serca

Święci i błogosławieni

Patronka od... Decyzji serca

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej