Reklama

Wydarzenia z diecezji

"Wiwat Maj, 3 Maj, dla Polaków błogi raj..."

Niedziela płocka 21/2003

3 maja mimo upływu wieków wciąż pozostaje dla Polaków momentem szczególnie jednoczącym. I chociaż brakuje nam już tego entuzjazmu tłumów, które w tryumfalnym pochodzie przeniosły króla i marszałków sejmowych do kolegiaty św. Jana, gdzie złożono przysięgę na Konstytucję, to przecież w dalszym ciągu w zadumie i podziwie uczymy się tej wielkiej lekcji historii. Uczy się jej także Płock.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od kilku lat integralną częścią płockich obchodów święta Konstytucji jest uroczysta Msza św. oraz swoisty apel pamięci przy płycie Nieznanego Żołnierza. Tegoroczne uroczystości w bazylice katedralnej, którym przewodniczył ks. prof. Wojciech Góralski, zgromadziły licznie mieszkańców, a także członków kapituł katedralnych płockiej i pułtuskiej, przedstawicieli władz miasta i województwa, starostwa powiatowego, członków partii politycznych oraz stowarzyszeń i organizacji społecznych, przedstawicieli środowisk szkolnych i akademickich oraz wojska polskiego, policji i straży pożarnej.
Mianem Magna Charta polskiego prawodawstwa określił w swoim kazaniu ustawę rządową z 1791 r. ks. Wojciech Góralski. Konstytucja 3 Maja była ogromnie ważna, chociaż nie uchroniła Polski przed dalszymi rozbiorami. Ksiądz Profesor przypomniał, że o jej znaczeniu może świadczyć fakt wydania z tej okazji przez papieża Piusa VI specjalnego breve gratulacyjnego. To święto państwowe zostało na przestrzeni wieków związane ze świętem kościelnym - Matki Bożej Królowej Polski, które ustanowił dla diecezji lwowskiej i przemyskiej papież Pius XI, a od 1962 r. obchodzone jest w całej Polsce.
W kontekście problematyki relacji narodu, państwa i Kościoła ks. prof. Góralski stwierdził, że wprawdzie naród może istnieć bez Kościoła, to jednak jest on dla narodu wielkim dobrem duchowym i moralnym. Przywołując także zarzuty tak często kierowane pod adresem Kościoła (Kościół jakoby chce podporządkować sobie państwo; chce poprawiać, nauczać, gdy tymczasem sam popełnia wiele błędów), Ksiądz Profesor przypomniał, że fundamentalną misją, której Kościół nie może się wyrzec, jest nawracanie i ciągła ewangelizacja. Jego błędy natomiast wynikają z elementu ludzkiego, który jest nieodłączną częścią Kościoła.
W trakcie kazania padły także słowa o potrzebie współpracy Kościoła i struktur państwowych i politycznych ponad wszelkimi podziałami dla dobra takich właśnie małych ojczyzn, jaką jest Płock.
Po Mszy św. barwny korowód licznych pocztów sztandarowych oraz uczestników trzeciomajowych obchodów podążył ku płycie Nieznanego Żołnierza. Tam przedstawiciele różnych środowisk politycznych i społecznych złożyli wieńce.
"Konstytucja 3 Maja ma dla nas, współczesnych Polaków, wymiar symboliczny - powiedział podczas tych uroczystości prezydent Płocka Mirosław Milewski. - To dzieło wyrosłe z pragnienia silnego, nowoczesnego, niepodległego i otwartego wobec wszystkich stanów państwa. Umacnia ono dziś wiarę, że stać nas na podejmowanie najambitniejszych zamierzeń i wyzwań XXI w. Jako symbol niepodległości i reformy miała ogromny wpływ na patriotyczne postawy, narodowe rozumienie obowiązku i sens budowania państwa, które jest własnością wszystkich obywateli".
Prezydent Miasta zaprosił także wszystkich płocczan do udziału w popołudniowej majówce na Starym Rynku, a także do Teatru Dramatycznego na wieczorny koncert Płockiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Jacka Bonieckiego. Uroczystości zakończyły się złożeniem wieńców pod pomnikami Władysława Broniewskiego i marszałka Józefa Piłsudskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Edyta Stein doktorem Kościoła? Wniosek trafił do Papieża

2024-05-01 14:02
Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Towarzystwo im. Edyty Stein

Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Podjęto kolejne kroki w celu nadania św. Edycie Stein tytułu doktora Kościoła. Oficjalny wniosek w tej sprawie złożył Papieżowi generał karmelitów bosych o. Miguel Márquez Calle. Teraz Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych będzie mogła zainicjować oficjalną procedurę.

Więcej ...

Jasna Góra: rozpoczęły się obrady Rady Stałej KEP

2024-05-02 15:05

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Na Jasnej Górze, zgodnie ze zwyczajem, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, odbywają się obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu. Podjęte zostały bieżące sprawy Kościoła w Polsce, wśród tematów: lekcje religii w szkołach, standardy ochrony małoletnich oraz inicjatywy związane z jubileuszami kościelnymi 2025 i 2033 roku. Zostaną też poruszone aktualne zagadnienia życia wiernych Kościoła w Polsce i misji duszpasterskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst