Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 51/2021, str. 9

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zimowy hołd z kwiatów

Oby nigdy w ojczyźnie Jasnej Góry nie zabrakło światła nadziei – powiedział abp Wacław Depo podczas „hołdu z kwiatów” dla Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia, w uroczystość Jej Niepokalanego Poczęcia. Metropolita częstochowski na podnośniku wozu strażackiego, przygotowanego przez Państwową Straż Pożarną w Częstochowie, złożył Maryi wiązankę białych kwiatów. Uroczystość jest nawiązaniem do rzymskiego zwyczaju tzw. omaggio floreale (hołdu z kwiatów), który sięga 1938 r., kiedy to papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować 8 grudnia na placu Hiszpańskim w Rzymie uroczysty akt oddania czci Matce Najświętszej. W częstochowskim sanktuarium kwiaty składają Maryi w Jej figurze na placu przed szczytem nie tylko arcybiskup, ale i wszyscy zgromadzeni.

W tym miejscu do 1917 r. stał pomnik cara. W stanie wojennym pod figurą Niepokalanej był układany krzyż ze zniczy na znak jedności Polaków; tu modlą się wchodzący na Jasną Górę pielgrzymi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

8 grudnia zakończył się także Rok św. Józefa ustanowiony przez papieża Franciszka. Na Jasnej Górze Mszy św. wieńczącej ten czas przewodniczył abp Depo. Podczas modlitwy przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski powiedział: – Kończymy rok, ale nie kończą się nasze prośby do tego wielkiego patrona Kościoła, aby pozostał z nami na zawsze w swojej ojcowskiej miłości.

Reklama

Postać Opiekuna świętej Rodziny została wpisana w programy duchowe wielu tegorocznych pielgrzymek na Jasną Górę: pieszych, stanowych oraz ruchów i stowarzyszeń. Rozważana była najczęściej w odniesieniu do Maryi. Przypominano, że Maryja i św. Józef są wzorem modlitwy i zaufania Bogu.

Czas na wieczernikowe choinki

Trwa XIV Konkurs na Wieczernikową Choinkę. Adresowany jest do uczniów szkół podstawowych, przedszkoli i ośrodków szkolno-wychowawczych regionu częstochowskiego. Jego celem jest podkreślenie polskich tradycji obchodów Bożego Narodzenia i poznanie symboliki świątecznych ozdób.

Dzięki pomysłowości najmłodszych, którzy ozdoby wykonują własnoręcznie, czterdzieści drzewek w Wieczerniku zabłyśnie świątecznym blaskiem. Konkursowym jury będą jasnogórscy pielgrzymi, którzy oddadzą swój głos na, ich zdaniem, najpiękniej ozdobione bożonarodzeniowe drzewko.

Specjalne urny na głosy, oznaczone numerami choinek, ustawione będą przy świerkach od 25 do 30 grudnia. Odbędzie się także głosowanie on-line za pośrednictwem strony Radia Jasna Góra (od 25 grudnia 2021 do 3 stycznia 2022 r.). Organizatorami konkursu są: Przeor Jasnej Góry ze wspólnotą, Radio Jasna Góra, Biuro Prasowe @JasnaGóraNews oraz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Częstochowie. Instytucją wspierającą jest Kuratorium Oświaty w Katowicach – Delegatura w Częstochowie. Drzewka są darem Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

Jasnogórski flesz

• 21 grudnia – XIV Konkurs na Wieczernikową Choinkę: losowanie choinek i dekorowanie drzewek;

• 24 grudnia – Wigilia Bożego Narodzenia, godz. 24 – Msza św. Pasterska;

• 25 grudnia – Uroczystość Narodzenia Pańskiego, godz. 11 – uroczysta Suma. Po Mszy św. koncert kolęd Jasnogórskiego Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Claromontani”.

Podziel się:

Oceń:

2021-12-14 07:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pasterka na Jasnej Górze: modlitwa o pokój w sercach i na świecie

Episkopat News

Boże Narodzenie nie jest tylko pamiątką z przeszłości, wydarzeniem, jakie dokonało się ponad dwa tysiące lat temu, ale jest wydarzeniem, które dokonuje się nieustannie tu i teraz, w sercu każdego człowieka, który wierzy i pragnie spotkać Jezusa - przypomniał podczas Pasterki na Jasnej Górze generał Zakonu Paulinów. Uroczystą Mszę św. w bazylice celebrowało kilkudziesięciu ojców paulinów, którzy tradycyjnie wigilijny wieczór przeżywają w częstochowskim klasztorze, swym największym domu zakonnym. Z Jasnej Góry popłynęła modlitwa za Kościół i Ojczyznę, za rodaków w kraju i na emigracji, za samotnych i tych, którzy z powodu pełnionej społecznej służby i zawodów nie zasiedli przy rodzinnym stole.

Więcej ...

Skoro Bóg jest miłością, jak może istnieć piekło?

2025-04-03 20:55

Adobe Stock

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? Skoro Bóg jest miłością… to jak może istnieć piekło?

Więcej ...

Jest kotwicą i żaglem

2025-04-03 23:42

Maria Fortuna- Sudor

- Spuścizna jego jest ogromna. To setki publikacji, encykliki, adhortacje, listy apostolskie, homilie – wylicza ks. prof. dr hab. Robert Tyrała.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

Wiadomości

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Czy jestem pośród tych, którzy uwierzyli i zaufali...

Wiara

Czy jestem pośród tych, którzy uwierzyli i zaufali...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!